Do Programu regenerace městských památkových rezervací se v Jičíně řadí celé Valdštejnské náměstí. Všechny tamní domy jsou zapsány jako kulturní památka. Každého vlastníka zdejšího památkového domu, ať v něm bydlí či nikoliv, se dotýká příspěvek na případné opravy.
Například pro dům č. 8 činil požadavek 320 000 Kč. Podle pravidel uhradilo 10 % město Jičín, 50 % Ministerstvo kultury a 40 % stát. U jičínských památek ve vlastnictví města se poměr plateb liší. Například náklady na opravy Valdštejnského zámku uhrazuje z poloviny stát, z poloviny město. Vyplacení těchto částek k úhradě stanovených nákladů předchází podání žádostí, respektive informace o opravárenském záměru. Ten musí být proveden rovněž podle posouzení odbornými pracovníky Státního památkového ústavu Pardubice, který má detašované pracoviště i v Jičíně. Dbá se také na to, aby zamýšlené opravy probíhaly v souladu se zachováním příslušného vzhledu historické rezervace.
V praxi to posuzovatele zavazuje předcházet snahám, kterými by zájemce, zpravidla majitel domu, chtěl nahrazovat dřevo oken plastickými hmotami apod. Proto se veškeré práce na objektech ve městě podle Hany Dařílkové, odborné pracovnice Okresního úřadu Jičín, doposud prováděly vždy na základě vydaného povolení. K jeho vydání dochází tehdy, předloží-li zájemce také nezbytnou smlouvu o dílo, uzavíranou s příslušnou vyhledanou provádějící firmou. Vzhledem k tomu, že se na platbě podílejí tři partneři, může majitel domu, pořizující třeba omítku, požádat rovněž o rozdělení do tří faktur.
V praxi může celá procedura vypadat následovně: Vypočtený náklad na omítky činil 273 000 Kč. Z této částky uhradí město 10 %, tj. 27 300 Kč. Na Ministerstvo kultury připadá 50 %, tj. 136 500 korun, na majitele domu, vyžadujícího prostředky pro zamýšlenou opravu, zbývá 109 200 Kč.
Tyto částky přicházejí pro naplnění rekonstrukčního, údržbového programu na účet okresního úřadu u České národní banky v Hradci Králové. V roce 2001 byly z Programu regenerace městských památkových rezervací v Jičíně poskytnuty příspěvky pěti vlastníkům, kteří chtěli prospět vzhledu městského centra.
Sladění představ
Někdy však nebývá jednoduché sladit představy majitelů s potřebami rezervace. Na mnohých střechách - vzpomíná nad půdorysem náměstí Oldřich Havlíček , referent regionálního rozvoje z oddělení kultury, zabývající se státní památkovou péčí, sloužil jako krytina většinou jen plech. Snad i proto, že býval nejlevnější. Dnes ovšem, při opravách, je nutno počítat s nákladnějšími taškami, možná i s eternitem, který je lehčí. Obdobná jednání se vedou s některými, sice ojedinělými majiteli, kteří dovolují umístění někdy nevhodných nebo méně vkusných reklam.
Řešením, už osvědčeným, je umístění vhodně provedeného označení a vsazení do horní části v podloubí. Tyto reklamy, názvy firem vzhled středu města nikterak nenarušují. Najdou se ovšem i výstřelky, například na průčelí jednoho z objektů se objevil takřka vyzývavý název značky piva. V "Rumcajsově městě", ač je tu zákaz propagace alkoholu a kuřáckých potřeb, měl upozornit, že se v budově nalézá hostinec. Našlo se vkusnější řešení, vyhovující provozovateli i pracovníkům, sledujícím kulturní ráz prostředí.
Vraťme se však ještě k roku 2001. Úhrnné částky na vrub města dosáhly podle propočtů 1 500 000 Kč, ze strany státu 2 650 000 Kč, čímž tedy památková rezervace získala celkem 4 150 000 Kč. Pro příklad zvolme ještě občanský dům, popisné č. 10. Jednalo se o celkovou částku 350 000 Kč. Šlo rovněž o opravu nebo o nové omítky, o fasádu i nátěry. Také třistapadesátitisícikorunová úhrada sestává ze tří částek - od města 10 %, od ministerstva 50 %. Pro majitele zbývá v tomto případě platba 40 %, tj. 140 000 Kč
Proslavený zámek
Valdštejnský zámek, stojící v čele náměstí, je ve vlastnictví města, které si polovinu nákladů, podle zásad programu regenerace, uhradí samo. Předpokládaná částka pro opravu historických stropů v zámku však přesahovala 2 mil. Kč. Částka poměrně vysoká, proto vyžadovala také vyjádření městského zastupitelstva.
Město k realizaci svého záměru vypsalo pro zajímající se stavebně-rekonstrukční firmy výběrové řízení. Byl tu rovněž požadavek na uzavření smlouvy o dílo. Práce na renovaci této historické památky pokračují i letos.
U "Programu záchrany architektonického dědictví" se řešení řídí podle havarijního výměru. V Jičíně se to týká spíše už jedné z okrajových částí, Valdštejnské lodžie z počátku 17. století, stojící v čele už kdysi proslulého "Libosadu". Jičínští mají - jak dokládá Oldřich Havlíček- náplň i pro "Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny". Týká se obcí Studeňany, Vesec u Sobotky a Karlov. Jde tu mj. o roubenky a podobné historické stavby, nejednou i sochy, vyžadující péči k jejich uchování pro příští generace.
Josef Farský
|