01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora bydlení

Podpora bydlení Malé Svatoňovice jsou ozdobou Jestřebích hor, východního předhůří Krkonoš. Zvláště nyní, kdy se podařilo zvelebit ve spolupráci s památkáři Mariánský sad. Práce na něm si do roku 2000 vyžádaly na půldruhého miliónu korun. Dvě třetiny uhradila obec ze svého rozpočtu, třetinou přispěl...

Podpora bydlení

Malé Svatoňovice jsou ozdobou Jestřebích hor, východního předhůří Krkonoš. Zvláště nyní, kdy se podařilo zvelebit ve spolupráci s památkáři Mariánský sad. Práce na něm si do roku 2000 vyžádaly na půldruhého miliónu korun.

Dvě třetiny uhradila obec ze svého rozpočtu, třetinou přispěl i trutnovský okresní úřad. Obec je spojována se jmény bratří Josefa a Karla Čapka. K historii turisticky atraktivního města a okolí by také patřila alespoň zmínka o zdejší 400leté těžbě uhlí. Nedávno však zanikla, a dokonce po ní už téměř nezůstala ani někdejší mohutná halda hlušiny.

K přednostem obce patří udržování pořádku. Ano obce, protože, ač tu mají už zmíněné náměstí, nepatří Malé Svatoňovice se svými 1500 obyvateli na katastru, zahrnujícím také Strážkovice, Odolov, Petrovice, do kategorie měst. To prý ale není důležité, říká starostka Eva Hylmarová. Jeden z nejčerstvějších a nejvýznamnějších počinů - moderní bytový dům se 24 byty - obdivují nejen občané Svatoňovic. Vyrostl ve velmi krátké době.

Malosvatoňovičtí - jak uvedla jejich starostka - mají i další plány výstavby a rozvoje. V novém bytovém domě vzniklo následně dalších 8 bytů. Do programu výstavby je bylo možno zařadit až ve chvíli, kdy obec získala státní dotaci. Přesahovala 2,5 mil. Kč.

To je téměř polovina z celkových nákladů, jež musí uhradit ze svého rozpočtu. Také 200 000 Kč bylo získáno z Programu obnovy venkova. Společně s dalšími 400 000 Kč z rozpočtových prostředků včetně těch ze základní školy, postačily k vybudování plynofikačního zařízení kotelny v budově. V modernizaci se bude pokračovat.

Vloni zařadil obecní úřad do místního časopisu přílohu - "Vyhlášku obce Malé Svatoňovice číslo 1/2000 o vytvoření a použití účelových prostředků Fondu rozvoje bydlení na území obce..."

V úvodu se připomínala možnost získání státní půjčky na opravy, modernizaci a rozšíření bytového fondu ve výši 1 100 000 korun a splatností do 10 let. Půjčka je bezúročná a poskytující obci možnost získání dalších prostředků. Může se dít formou 4% úroku od zúčastněných občanů. Tímto výtěžkem lze rovněž ještě doplnit původní získanou částku.

Státní půjčka takto slouží k poskytování zvýhodněných úvěrů majitelům bytových a rodinných domů a bytů.

K zásadám starostky patří zajímat se například v tisku o všechno, co by mohlo souviset se získáním případných výhod pro obec.

Druhé kolo projednávání žádostí proběhlo v létě minulého roku. Mezitím se našli také první zájemci, kteří části půjčky uhrazovali. Navrácené peníze mohou znovu sloužit dalším, kdož je potřebují. Už v prosinci roku 2000 mohla rada obce schválit dalších 5 žádostí na částky mezi 30 000 až 150 000 Kč. Pečlivě se sleduje tzv. účelovost půjček. Kdo si uvedl jako důvod k půjčce např. opravu střešních okapů, nemůže peníze použít, i kdyby byly podloženy řádně proplacenými účty, třeba k obnově oken apod.

V započaté operativnosti představitelé Malých Svatoňovic pokračují i letos.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down