Kraj Vysočina poskytl městům, v nichž se nacházejí památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, finanční dotace ve výši jednoho miliónu korun. Zastupitelstvo kraje o tom rozhodlo už v roce 2005 v rámci schvalování rozpočtu kraje...
Kraj Vysočina poskytl městům, v nichž se nacházejí památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, finanční dotace ve výši jednoho miliónu korun. Zastupitelstvo kraje o tom rozhodlo už v roce 2005 v rámci schvalování rozpočtu kraje na letošní rok. Zařazením historických památek v Třebíči, Telči a Žďáru nad Sázavou na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO je Vysočina krajem s největším počtem těchto památek v ČR. Tento fakt se využívá ve prospěch propagace celého kraje. Současně však jednotlivým městům vyvstala řada povinností, které souvisejí právě s ochranou památek UNESCO. To byl důvod, proč kraj hodlá systematicky a trvale finančně podporovat tato hitorická města ze svého rozpočtu.
Město Telč je rovněž členem sdružení Česká inspirace, které vzniklo v roce 1995 pod mottem Za kulturou nejen do Prahy. S dalšími členskými městy Hradec Králové, Jindřichův Hradec, Kutná Hora, Litomyšl, Polička a Třeboň se nedávno představilo v Bruselu u příležitosti zahájení veletrhu cestovního ruchu VACANCES. Byla to historicky první společná prezentace sdružení České dědictví UNESCO a České inspirace, které se mj. zúčastnili europoslanec Oldřich Vlasák, bývalý primátor Hradce Králové, a jeden ze zakladatelů České inspirace Ivo Šanc, bývalý starosta Kutné Hory.