Výrobci obalů a balených výrobků jsou povinni zajistit zpětný odběr a následné využití části obalů uvedených na trh. Zabezpečení této povinnosti prostřednictvím tříděného sběru odpadu v obcích umožňuje systém EKO-KOM, který vychází z obdobných modelů v evropských zemích. Systém EKO-KOM finančně...
Výrobci obalů a balených výrobků jsou povinni zajistit zpětný odběr a následné využití části obalů uvedených na trh. Zabezpečení této povinnosti prostřednictvím tříděného sběru odpadu v obcích umožňuje systém EKO-KOM, který vychází z obdobných modelů v evropských zemích.
Systém EKO-KOM finančně podporuje stávající systémy tříděného sběru odpadu v obcích a podílí se na vytváření a zkvalitnění odbytových možností využitelných složek komunálního odpadu. Obcím zapojeným do tohoto systému jsou poskytovány konzultační služby při optimalizaci systémů hospodaření s odpady a pomoc při přípravě a realizaci propagačních programů.
V současné době je v České republice zapojeno do systému EKO-KOM zhruba 2000 obcí a měst, což reprezentuje asi 4,2 mil. obyvatel.
Jak se lze stát členem tohoto systému? Stačí podepsat se společností EKO-KOM smlouvu o spolupráci, v níž se
obec zavazuje:
[*] zajistit v oblasti působnosti obce sběr a třídění komunálního odpadu, v rámci kterého je sbírán i obalový odpad, vytříděné složky bude předávat k využití,
[*] podávat společnosti EKO-KOM čtvrtletní informace (výkazy) množství vytříděných a využitých komunálních odpadů (v materiálových komoditách papír, sklo, plasty, kovy a nápojové kartony),
[*] poskytovat 1x za rok informace o systému nakládání s komunálním odpadem v obci formou dotazníku.
EKO-KOM se zavazuje:
[*] na základě výkazů poskytovat obci nebo městu finanční odměnu - příspěvek na tříděný sběr v rozsahu stanoveném smlouvou,
[*] podepsáním smlouvy a začleněním do systému EKO-KOM získává obec nárok na veškeré výše uvedené služby společnosti EKO-KOM.
Obec nebo město může přenést výkon smlouvy na třetí osobu, např. na svozovou firmu, sdružení obcí apod., a to formou dodatku ke smlouvě. Ten se uzavírá mezi obcí a společností EKO-KOM. Dodatkem oznamuje obec společnosti třetí osobu, která bude zabezpečovat naplnění smlouvy, tj. tříděný sběr komunálních odpadů a zejména výkaznictví.
Dodavatel pověřený výkonem smlouvy může vykazovat informace za celou svozovou oblast nebo celé sdružení apod. Stejným způsobem lze po dohodě s obcemi upravit i fakturování příspěvků na tříděný sběr.
Technické podrobnosti ohledně podmínek smlouvy a dodatku lze projednat přímo se zástupci společnosti EKO-KOM.
Na jaře t. r. byly mj. revidovány platby obcím na podporu tříděného sběru komunálního odpadu. Jen pro osvěžení paměti: systém vyplácel "odměnu" za každou tunu vytříděného a využitého odpadu bez rozlišení materiálových komodit. V loňském roce se dalo získat 350-420 Kč za tunu plastů, papíru, skla a kovů. Tento příspěvek byl konstruován tak, že nikterak neovlivňoval druhy sbíraných komodit ani kvalitu a kvantitu třídění.
Od 1. července platí nová poplatková struktura. Jednotlivé komodity jsou rozlišeny podle skutečné nákladovosti sběru a uplatnění na trhu se surovinami. Platby by měly vést k intenzifikaci a zkvalitnění tříděného sběru. Navíc mohou napomoci zvýšit kvantitu a kvalitu sběrového papíru, stabilizovat sběr skla, snížit náklady na sběr plastů a zahájit sběr nové komodity - nápojových kartonů, pro které existuje zpracovatelská linka v Nové Pace.
Při stanovení nové struktury vycházel EKO-KOM nejen z nákladovosti sběru a zastoupení obalů, ale také z možností zpracování vytříděných surovin v ČR.
Každá skupina plateb je rozdělena do tří kategorií - podle účinnosti separovaného sběru v obci. Kategorie byly stanoveny na základě analýzy dat z obcí, které jsou začleněny v systému.
Pokud tedy průměrný občan obce vytřídí více než 15 kg separovaného sběru (součet všech sbíraných komodit), může obec uplatnit nejvyšší kategorii plateb.
- hd -
STRUKTURA PLATEB (od 1. července 2000)
Sídla nad 3000 obyvatel
Výtěžnost1) Platba za vytříděnou tunu komodity
sběru Kč/t
na obyvatele
kg/rok
Papír Sklo Plasty Kovy Náp. karton
10 410 290 1630 50 1220
10-15 480 330 1880 60 1410
> 15 540 370 2120 70 1590
Sídla do 3000 obyvatel
Výtěžnost1) Platba za vytříděnou tunu komodity
sběru Kč/t
na obyvatele
kg/rok
Papír Sklo Plasty Kovy Náp. karton
10 460 320 1800 60 1350
10-15 520 360 2070 60 1550
> 15 590 410 2340 70 1750
1) výtěžnost je celkové množství separovaného odpadu v kg na 1 obyv. a rok