Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy již vypsalo několik podpůrných výzev s cílem podpořit adaptaci a integraci dětí ukrajinských uprchlíků do české společnosti a vzdělávacího systému. Hlavním záměrem byla jazyková i adaptační podpora. Z předběžných informací vyplývá, že aktivit podpořených třemi klíčovými výzvami se zúčastní téměř 30 tisíc ukrajinských dětí, dalších více než 3 tisíce středoškoláků bylo podpořeno skrze intenzivní jazykové kurzy.
Adaptační skupiny pro děti ukrajinských uprchlíků a prázdninové jazykové kurzy pro tyto děti realizuje v současné době 389 organizátorů s podporou v celkové částce 245,6 mil. Kč. V 16 792 očekávaných aktivitách může dojít k podpoře až 29 735 dětí. Nejvíce aktivit se realizuje v Praze a Středočeském kraji, následují kraje Jihočeský a Jihomoravský.
Do výzvy Jazykové kurzy pro děti ukrajinských migrantů je v současné době zapojeno 89 realizátorů o celkové podpoře 51,5 mil. Kč. V 974 realizovaných kurzech může dojít k podpoře až 3 145 dětí. Nejvíce kurzů se realizuje v Praze, Středočeském kraji, následují kraje Jihočeský a Moravskoslezský.
„Všichni realizátoři se podle dosavadních zkušeností shodují, že děti z Ukrajiny projevují zájem zejména o trávení času s vrstevníky a o intenzivní jazykové vzdělávání. Je dobrou zprávou, že do adaptačních skupin ve věku 3 až 15 let se zapojilo přibližně 30 % ukrajinských dětí. Tento fakt usnadní jejich vzdělávání v českých školách v novém školním roce,“ říká náměstek ministra školství Jan Mareš.*
/tz/