Ministerstvo kultury vydalo na jaře letošního roku (31. března) Metodický pokyn k vymezení standardu veřejných knihovnických a informačních služeb poskytovaných knihovnami zřizovanými nebo provozovanými obcemi a kraji na území České republiky.
Metodický pokyn byl zpracován v návaznosti na usnesení vlády ČR ze dne 3. září 2003 č. 848, k Analýze veřejných služeb. Je výsledkem několikaletého úsilí vlády ČR o standardizaci vybraných veřejných služeb v různých oblastech našeho života, jejímž účelem má být zlepšení dostupnosti a kvality služeb občanům. Výsledné znění metodického pokynu bylo připraveno ve spolupráci s širokou knihovnickou veřejností s přihlédnutím k připomínkám ze strany krajů.
Poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb (VKIS) obecně upravuje zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), ve znění platných předpisů. Uvedený zákon vychází z rovného principu poskytování těchto služeb všem uživatelům bez rozdílu. Žádný právní předpis ani jiný dokument nelegislativní povahy však podrobněji nevymezuje kvantitativní a kvalitativní indikátory poskytování VKIS ani podmínky jejich dostupnosti.
Metodický pokyn se vztahuje na knihovny zřizované obcemi a kraji, zapsané v evidenci Ministerstva kultury podle § 5 knihovního zákona. Tyto knihovny představují z hlediska zajištění dostupnosti VKIS základní infrastrukturu. Ostatní knihovny (např. vysokoškolské, muzejní apod.) mají specializovaný charakter a nelze je strukturovat podle počtu obyvatel; pro specifikaci dostupnosti jejich služeb proto postačuje uplatnění hlavního principu knihovního zákona.
DŮRAZ NA ZABEZPEČENÍ DOSTUPNOSTI
Vedle již zmiňované obecné dostupnosti se v metodickém pokynu klade důraz na zabezpečení dostupnosti VKIS menšinám, jejichž možnost využívat služby knihovny je omezena (tzn. menšinám jazykovým a zdravotně postiženým). Dále se důsledně požaduje zajištění dostupnosti informací o knihovně a jejích službách dálkovým přístupem prostřednictvím webové stránky, zpracované podle pravidel přístupného webu s ohledem na potřeby postižených uživatelů. Pokud jde o dopravní dostupnost, knihovna má být umístěna v centru sídelního útvaru nebo v blízkosti centra. Docházková vzdálenost nemá přesáhnout 15 minut pěší chůze nebo jízdy veřejným dopravním prostředkem hromadné dopravy, jinak je vhodné situaci řešit zřízením pobočky, pojízdnou knihovnou apod. S touto otázkou úzce souvisí prostorové zajištění knihovny.
Při projektové přípravě výstavby i rekonstrukce knihovny se v přiměřené míře použije typizační směrnice Ministerstva kultury Výstavba kulturních zařízení z roku 1986. Jsme si vědomi toho, že uvedená směrnice je v současnosti již zastaralá, avšak její novelizace je náročná a vyžaduje složitější přípravu. Při zajištění činnosti knihovny a poskytování VKIS se rovněž doporučuje respektovat principy Manifestu IFLA/UNESCO o veřejných knihovnách z roku 1994 a návaznou směrnici Služby veřejných knihoven z roku 2002, kterou vydala Národní knihovna ČR.
CO DÁLE VYMEZUJE STANDARD
Je třeba podotknout, že všechna ustanovení metodického pokynu mají povahu doporučení, pokud nejsou totožná s ustanoveními knihovního zákona či prováděcí vyhlášky k tomuto zákonu č. 88/2002 Sb. Standard dále vymezuje kvantitativní a kvalitativní podmínky poskytování VKIS v těchto kategoriích:
provozní doba knihovny pro veřejnost,
tvorba knihovního fondu a informačních zdrojů,
počet veřejně přístupných stanic připojených k internetu,
studijní místa a prostory pro uživatele knihovny.
V jednotlivých kategoriích jsou stanoveny indikátory (kritéria) poskytování VKIS uživatelům, jejichž hodnoty jsou definovány jako optimální. Indikátory jsou rozlišeny podle velikostních kategorií obcí (resp. podle počtu obyvatel v obci), ve kterých příslušné knihovny působí. Pro srovnání jsou uvedeny také hodnoty odpovídající celostátnímu průměru. Hodnoty indikátorů v kategoriích se použijí úměrně k počtu obyvatel obce, místním podmínkám a s ohledem na spádovou oblast. Dosažení doporučených indikátorů je známkou dobrých podmínek pro poskytování VKIS.
Standard VKIS umožňuje jak knihovnám, tak jejich provozovatelům, obcím, krajům a ústředním orgánům státní správy porovnávat a kontrolovat dostupnost a kvalitu VKIS. Lze jej rovněž využít při poskytování peněžních prostředků z veřejných rozpočtů, jejichž účelem je další rozvoj činnosti knihoven. Může také sloužit jako pomůcka při hodnocení efektivnosti využívání těchto peněžních prostředků.
Vyhodnocování plnění standardu VKIS probíhá každoročně, přičemž vychází ze statistického šetření, které se provádí na základě statistického výkazu pro veřejné knihovny ve formuláři Kult (MK) 12 - 01. Toto vyhodnocování je na místní úrovni zajištěno provozovatelem základní knihovny, na krajské úrovni krajskou knihovnou a na úrovni celostátní Národní knihovnou ČR. Nejméně jedenkrát za dva roky je třeba výsledky vyhodnocení zveřejnit na internetu.
Předpokládáme, že další rozvoj rozsahu a kvality služeb poskytovaných knihovnami následně vyvolá nutnost změny standardů VKIS. Proto nejdéle po uplynutí každých pěti let mají být hodnoty stanovených indikátorů porovnány se skutečným stavem VKIS, a to jak v krajském, tak celostátním měřítku, a poté Ministerstvem kultury případně upraveny. Výhledově zvažujeme také zavedení některých nových indikátorů, třeba vykazování plochy knihovny určené uživatelům v m2.
Kde najdete metodický pokyn
Úplné znění metodického pokynu Ministerstva kultury včetně dalších užitečných odkazů naleznete na http://www.mkcr.cz v sekci Umění a knihovny - Právní předpisy - Koncepce, metodické pokyny, adresáře Národní knihovny ČR - http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/metodVKIS.htm
odbor umění a knihoven Ministerstva kultury