01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polná se stala Historickým městem roku 2006

Ze tří měst nominovaných na Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2006 - Chebu, Polné a Šternberku - si nakonec ve druhé polovině dubna toto ocenění ze Španělského sálu Pražského hradu odvezli zástupci Polné. K...

Ze tří měst nominovaných na Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2006 - Chebu, Polné a Šternberku - si nakonec ve druhé polovině dubna toto ocenění ze Španělského sálu Pražského hradu odvezli zástupci Polné. K vítězství v soutěži patří i titul Historické město roku 2006 a částka jeden milion korun.

Cenu Moderní obce převzali při stejné příležitosti představitelé Městské části Praha 1 (k jejímu úspěchu se vrátíme v červnu).

Náročná, dosud trvající už několikaletá obnova interiéru chrámu Nanebevzetí Panny Marie? Nebo snad - pravda, ve srovnání s už třímilionovou průběžnou investicí do chrámu představujícího dominantu města jen "drobnější" akce, jakou je po deseti letech usazení brány v domě na Sezimově náměstí čp. 7, zvaném Špitálek? Podle Jindřicha Skočdopoleho, starosty Polné, je pro pětitisícové městečko v srdci Českomoravské vrchoviny svátkem každá zachráněná a znovuoživená památka.

KLUBY A SPOLKY...

Od roku 1990, kdy v Polné byla vyhlášena městská památková zóna, tam do obnovy památek vložili zhruba 60 milionů korun. Tyto peníze pocházely jak z vlastních příjmů města, tak ze státního Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón (podíl tohoto programu na uvedené částce činil v uplynulých 16 letech 35 %). Ale i z dalších dotačních titulů a některých jiných zdrojů. Snaha neustále zlepšovat vzhled svého města a zachovat historický ráz jeho centra spojuje mnohé obyvatele Polné. Například sedmdesátičlenný Klub za historickou Polnou se Spolkem na záchranu židovských památek udržuje židovský hřbitov, který připomíná významnou komunitu, která byla organickou součástí města nejméně od 17. století.

Jednatel a archivář Klubu za historickou Polnou, místní knihkupec a nakladatel Jan Prchal připomíná, že díky klubu byly do seznamu státem chráněných památek zahrnuty objekty bývalého měšťanského pivovaru či úsek prastaré zemské cesty - tzv. Uherské obchodní stezky s výtesem ve skále zvaným Kleštěr. Zástupci klubu působí v několika komisích rady města, například v kulturní a regenerační, a jsou radnicí zváni na všechna důležitá jednání k obnově památek v Polné.

Koneckonců byl to předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Mgr. Petr Sedláček, kdo při slavnostním předávání ceny na Pražském hradě vysoce vyzvedl zapojení občanů Polné do obnovy památek v jejich městě.

... I MÍSTNÍ FARNOST

S tím souvisí také spolupráce radnice s místním děkanstvím a farním společenstvím. Ostatně v Polné najdete hned čtyři kostely: děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie a kostely sv. Barbory, sv. Anny a sv. Kateřiny. Ačkoliv předchůdce nynějšího děkana, jímž byl P. Zeman, se za minulého režimu všemožně snažil kostely v Polné udržovat, byly a dosud jsou poznamenány zubem času i nezájmem tehdejší společnosti.

"Začali jsme první etapou oprav kostela sv. Barbory," vzpomíná ThMgr. Zdeněk Krček, děkan polenský. "Mezitím jsme do kasičky vybrali peníze na pořízení nových zvonů na děkanský kostel. A když se během jediného roku vybralo více než 750 tisíc korun, byl to impulz k zahájení jeho generální rekonstrukce. Dlouhou dobu se chystaly podklady a výběrová řízení. A právě v této fázi nám začalo aktivně pomáhat vedení města, a to nejen finančně, ale i poskytnutím právních a dalších odborných rad. Velkým pozitivem je, že jsem členem regenerační komise města Polná. Nejdůležitější však je dobrá spolupráce vedení města s naší římskokatolickou farností" říká ThMgr. Zdeněk Krček.

Farnost je i vlastníkem církevních nemovitostí. Proto se na některých programech obnovy památek podílí od 10 až do 50 % nákladů, přičemž některé aktivity, jako třeba elektroinstalace, musí hradit výhradně ze svého. Naopak farnost hodně ušetří, když její členové přicházejí i v době své dovolené na brigády a pomáhají kupříkladu se stavbou a bouráním lešení, zatímco ženy se postarají o úklid po řemeslnících a zednících.

INFORMOVAT VEŘEJNOST

Polenský děkan vyzvedává nutnost informovat veřejnost prostřednictvím regionálního tisku o aktivitách děkanství, o všech provedených opravách i proinvestovaných částkách, "ale i částečkách, které byly shromážděny", a umožnit všem nahlédnout "pod pokličku" restaurátorských prací. Dalším krokem pak musí být zpřístupnění zrestaurovaných objektů všem lidem bez rozdílu - například formou koncertů či výstav.

"Velmi si vážím toho, že občané, kteří mají své rodinné domy zapsané jako památku, neztrácejí chuť je opravovat i z vlastních zdrojů," říká starosta. "Bez patriotismu občanů Polné by město ani zdaleka nemohlo tak výrazně změnit svoji tvář k lepšímu. Přitom u nás zůstává ještě až stovka památek, jejichž oprava bude během příštích let nevyhnutelná. Poté, co jsme už mj. obnovili několik měšťanských domů a dalších objektů v centru a dokončili rekonstrukci místní synagogy i areálu a zámku Polná, v němž je kromě obřadní síně i Muzeum Vysočiny, budeme muset zahájit opravu kašen na Husově náměstí, obnovit Rabínský dům a celkově regenerovat Sezimovo a Karlovo náměstí," uzavřel starosta Jindřich Skočdopole.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down