01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomoc kočkám, nikoliv "pro kočku"

Skupinka toulavých koček, pochutnávajících si na jídle, které jim právě naservírovala hodná paní. To je hlavně ve městech poměrně častý obrázek. Co však může udělat obec proti tomu, aby se kočky na jejím území zbytečně nemnožily a nezavdávaly příčinu ke stížnostem občanů?

Kočky, které díky hodným lidem získávají alespoň trochu potravy, totiž mají tendenci se okamžitě rychle množit. Tam, kde původně žily tři, čtyři, se během dvou let vytváří kolonie i dvaceti zvířat. S jejich zvyšujícím se množstvím však přibývá občanů, kteří je nemají v lásce a neúnavně si na ně stěžují také na radnici.

KRMIT, ALE NEMNOŽIT

Jak tedy může obecní či městský úřad vyjít vstříc stěžovatelům - a zároveň jednat tak, aby se nestal terčem kritiky ze strany ochránců zvířat? Má-li se i toulavým kočkám dobře dařit, ale zároveň nemají-li v obci přibývat geometrickou řadou, je nutné je včas (dokud jich ještě není mnoho) odchytit a vykastrovat. A pak, s vyštípnutou značkou v uchu, po zahojení rány - tedy zhruba za pět až sedm dní, opět vypustit zpět "domů".

Ideální by bylo, pokud by takovou akci iniciovali právě ti, kdo toulavé kočky krmí. Jenže krmiči koček jsou sice hodní, ale velmi často poměrně bezradní lidé, kteří si neuvědomují, že přemnožení "kočičích miláčků" se časem obrátí proti samotným zvířatům. V budoucnu totiž velká kolonie koček nebude mít co jíst. A v horším případě někomu začne vadit natolik, že se bude snažit kočky jakýmkoliv způsobem zlikvidovat.

Chceme-li, aby se kočkám volně žijícím v ulicích měst a obcí dobře žilo, musíme tedy zajistit, aby se nemnožily.

OCHRANÁŘI RÁDI POMOHOU

Řešení ve formě prevence je prosté. Je třeba se domluvit s nejbližší ochranářskou organizací na realizaci kastračního programu a samozřejmě pro něj vyhradit i potřebné peníze. Kastrace koček představuje položku v řádu několika málo desítek tisíc korun, s níž obec může počítat už při sestavování rozpočtu. Navíc mnoho se dá zařídit díky dobrovolníkům z řad krmičů koček - například pooperační péče, čímž se mohou dále snížit náklady.

Zdroj financí na kastrační program lze někdy nalézt rovněž u soukromého subjektu, který celou akci sponzoruje. Ochranářské organizace sice bývají chudé, ale zato mají zkušenosti, jak takového sponzora nalézt a jak jej (ale třeba i představitele obce) pozitivně zviditelnit v očích veřejnosti. Nejde přece o tolik peněz, aby vše muselo ztroskotat právě na nich!

Samotný odchyt koček ráda provede (bez nároku na odměnu, pouze za režijní náklady) většina ochranářských organizací, které jsou zaměřeny na péči o kočky. Jejich seznam lze získat například od Pražského spolku ochránců zvířat (www.psoz.cz) včetně doporučení ohledně kvality provedené služby.

CO JE NUTNÉ OHLÍDAT

V každém případě je užitečné ohlídat si například to, který veterinář kastraci provádí, jak a kde se o kočky po kastraci pečuje a hlavně, zda jsou opravdu všechna zvířata posléze živá a zdravá vypuštěna zpět. Občas se totiž stává, že takzvaný "kastrační program" je jen zástěrkou k likvidaci koček v dané lokalitě. Proto se nespoléhejte na pouhé telefonické ujištění, že vše je v pořádku, ale přesvědčte se raději na vlastní oči o tom, co se s odchycenými kočkami děje.

A ještě jedna rada: Je nutné, aby člověk, který se o kočky stará a spolupracuje s odchytem, nebo přímo kastrující veterinář zkontrolovali, zda kočka, která má být odchycena, mezitím neporodila a nechodí do úkrytu kojit maličká koťata.

Pokud by v této době byla matka odchycena, čekala by koťata smrt hlady. V takovém případě je třeba buď počkat, nebo s kojící kočkou chytit i koťata, což však často bývá obtížné. Proto u každé chycené kočky zkontrolujme, zda nemá ocucané "cecíky". Pokud ano, je nutné ji okamžitě pustit zpátky a s kastrací asi dva měsíce počkat.

PROBLÉM OPUŠTĚNÝCH BUDOV

Ovšem ochranářské organizace se v poslední době ocitají i před jiným velkým problémem: Co si počít s kočkami, jež řadu let měly domov v parcích, zahrádkářských koloniích nebo opuštěných pobořených budovách, které nyní budou odstraněny a místo nich začne vyrůstat nová zástavba?

Pokud je investor či zhotovitel stavby bez citu, kočky obvykle zlikviduje a raději ani nebudu podrobně popisovat, jakými způsoby. A to i přesto, že svévolná likvidace koček je v přímém rozporu se zákonem na ochranu zvířat. Jestliže však představitelům zadavatele nebo stavební firmy cit ke zvířatům a dobrá vůle nechybějí, či alespoň dbají zákonů, snaží se kočky z těchto lokalit nechat odchytit a přemístit jinam.

V takovém případě se opět spojí buď s obcí, nebo s ochranářskou organizací. Kočky jsou odchytány a obvykle nejprve převezeny do útulku. Je-li to útulek dobrý, jsou tam vykastrovány a zejména vyléčeny. Jenže kočka, která byla celý život zvyklá na volný, byť jistě nikterak luxusní život, bývá v útulku nešťastná. Mnohé kočky mohou kvůli depresi z takové změny i zemřít. Koneckonců i volných míst v útulcích ubývá.

Ideálním řešením je tedy nalézt pro kočky náhradní místo. Například soukromou farmu či dům s velkým pozemkem. Prostě objekt na venkově nebo okraji města, jehož majitel má nejen dostatek prostoru, ale také dobré srdce a kočky mu nevadí. Tam je možné přesídlit několik koček, které jsou již vyléčené a vykastrované. Jedinou podmínkou je, aby byl na takové usedlosti k dispozici prostor - třeba bývalý chlév, část půdy apod., v němž by noví obyvatelé byli alespoň měsíc drženi pod zámkem. Než si zvyknou, že tady je jim dobře a že toto je jejich nový domov. Jinak by se snažily dostat do původního teritoria, což by je s největší pravděpodobností stálo život.

HANA JANIŠOVÁ
Pražský spolek ochránců zvířat

Několik rad

Kočky kastrujte vždy po konzultaci nebo za pomoci ochranářské organizace.

Do kastračního programu aktivně zapojte krmiče koček v dané lokalitě.

Před kastrací se přesvědčte, zda kočka není kojící matkou. Pokud ano, vypusťte ji bez kastrace zpět a pokuste se ji odchytit později.

Zvolte kvalitního veterináře, který používá kvalitní materiál, například vstřebávací stehy.

Po kastraci nechte kočku alespoň pět dní v kleci.

Před vypuštěním kočky je nutné se přesvědčit, zda má jizvu dobře zahojenu.

Potřebujete-li z některé lokality kočky odstěhovat, snažte se jim najít jinou vhodnou náhradní; útulek je pouze krajním řešením.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down