01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poplatky za hrací automaty na prospěšné účely

Výherní hrací přístroje bychom našli téměř v každé restauraci, baru a jiném podobném společenském zařízení. V republice je jich skoro 43 tisíc. Stát jen na správních poplatcích z jejich provozu vybral v roce 2002 celkem 1,4 miliardy korun. Provozovatelé hracích...

Výherní hrací přístroje bychom našli téměř v každé restauraci, baru a jiném podobném společenském zařízení. V republice je jich skoro 43 tisíc. Stát jen na správních poplatcích z jejich provozu vybral v roce 2002 celkem 1,4 miliardy korun. Provozovatelé hracích přístrojů odvádějí nemalé finanční částky i do rozpočtů obcí a měst.

Někteří majitelé heren přiznávají, že na jednom přístroji je možné vydělat kolem 25 tisíc korun měsíčně. Podle zjištění Ministerstva financí hráči ze vsazené koruny se vrátí už jen 75 haléřů. Přesto zájem o sázení v posledních letech nadále roste. Loni hráči vhodili do hracích automatů mince v hodnotě víc než 41 miliard korun a zpět se jim vrátilo o 10 miliard méně. Přitom zákon umožňuje přístroj nastavit tak, aby hráči vyhráli 75 a dokonce až 100 procent vkladů. Ve skutečnosti výherní podíl přesahuje 85 procent.

Zatímco v předcházejících letech si majitelé heren hrací automaty pronajímali, nyní je kupují. Vysvětlují to nejen tím, že dochází ke zvyšování správního a místního poplatku. Jeden z majitelů například z výherního hracího přístroje odvede jen na poplatcích osm tisíc korun měsíčně, a pokud jej nevlastní, zaplatí ještě za jeho pronájem pět a půl tisíce.

Rozšíření výherních automatů vyvolalo u nás nový negativní společenský jev, tzv. gamblerství. Přibývá jedinců, kteří jsou závislí na této hře, přitom se neléčí. Podle lékařů mají silnou touhu pokračovat v této činnosti. Postupně zvyšují objem vsazených peněz, což u někoho může vést až k nezákonnému jednání. Naděje snadno, bezpracně vyhrát, přitahuje k přístrojům i mládež. Tato skutečnost vede obce a města k tomu, že značnou část příjmu z poplatků za provozování hracích automatů i ze zákona vynakládají mimo jiné na výchovu mládeže, na jejich mimoškolní aktivity a do dalších veřejně prospěšných oblastí.

V několika městech jsme se proto zeptali: Jaký měl loni váš rozpočet příjem z poplatků, které odvádějí provozovatelé výherních hracích přístrojů, a jak jste s těmito penězi naložili?

Břeclav a Rychnov nad Kněžnou

Ing. Ladislav Vašíček, vedoucí ekonomického odboru, Městský úřad Břeclav:

"V loňském roce jsme na správních poplatcích za povolení k provozu výherních hracích přístrojů vybrali víc než 6,6 miliónu korun. Z této částky polovina přišla do rozpočtu městského úřadu, druhá se stala příjmem finančního úřadu. Místní poplatek za provozování hracích automatů dosáhl celkové výše 3,9 miliónu korun. Tyto finanční prostředky byly použity na financování výdajů města. Kromě toho provozovatelé výherních přístrojů z celkového loňského výtěžku odvedli do městského rozpočtu 6 % ze svého příjmu. Celá tato částka byla na doporučení jednotlivých komisí a po konečném schválení zastupitelstvem města Břeclavi vynaložena na různé dobročinné, kulturní a sportovní akce."

Ing. Ladislav Pyskatý, tajemník, Městský úřad Rychnov nad Kněžnou:

"V našem městě jsme loni inkasovali poměrně vyrovnané příjmy z hracích automatů. Za povolení k jejich činnosti odvedli majitelé správní poplatky v souhrnné výši 1,3 miliónu korun. Místní poplatky obci byly přibližně na stejně vysoké úrovni, zatímco určené procento odvodu ze zisku z provozování výherních přístrojů přesáhlo milión korun. Z nich příjmy náležející městu, podmíněné vynaložením na veřejné účely, byly využity k částečné úhradě nákladů na školství."

Sokolov a Sušice

Ing. Dagmar Mašková, vedoucí kanceláře starosty, Městský úřad Sokolov:

"V restauracích a hernách na území našeho města bylo do konce loňského roku umístěno celkem 190 výherních hracích přístrojů. Za povolení k jejich provozu uhradili provozovatelé správní poplatky, které jsou z jedné poloviny příjmem obce, z druhé příjmem státního rozpočtu. Tento poplatek za jeden přístroj na dobu čtvrt roku činí 10 tisíc korun a na půl roku 16 tisíc korun. V souladu s obecně závaznou vyhláškou, kterou zastupitelstvo města Sokolova schválilo na počátku září roku 1998, provozovatel za každý hrací automat odvádí ještě místní poplatek. Je příjmem pouze obce a za tři měsíce provozu přístroje představuje 5000 korun. V polovině dubna letošního roku nabyla platnost nově schválená obecně závazná vyhláška o místním poplatku za každý provozovaný hrací automat. Umožňuje, že bude-li přístroj v chodu jen po dobu kratší než tři měsíce, lze vyměřit poplatek v poměrné části.

Z vyúčtovaného ročního zisku z provozování všech her je provozovatel povinen odvést část výtěžku na veřejně prospěšné účely. Odvod této části je dán procentuálním podílem ze zisku a stává se příjmem města. Tyto finanční prostředky jsme použili v tzv. grantovém systému, přičemž jejich plátce byl následně písemně informován o tom, na co byly konkrétně vydány. Prostřednictvím grantů poskytuje naše město příspěvky na veřejně prospěšné projekty v oblasti charitativní, kulturní, vzdělávací i sportovní.

Co se týče výherních hracích přístrojů, bylo u nás loni vydáno celkem 103 rozhodnutí. Příjem správních poplatků za hrací automaty dosáhl víc než 2,6 miliónu korun, za místní poplatky celkem tři milióny a část ročního výtěžku z provozu přístrojů přesáhla 1,2 miliónu korun. Porovnáme-li vývoj za posledních osm let, je patrné, že počet provozovaných výherních hracích přístrojů se v Sokolovu zvyšuje."

Petr Novák, tajemník, Městský úřad Sušice:

"Náš úřad vybral loni správní poplatky za povolení k provozu výherních hracích přístrojů v celkové výši kolem 900 tisíc korun. Místní poplatky obci překročily částku jednoho miliónu. Ze zákona určené procento ze zisku provozovatele činilo víc než 350 tisíc korun a lze je využít způsobem, který stanoví zákon. Podle rozhodnutí vedení města byla částka určena na financování veřejně prospěšných akcí."

Praha 7 a Šternberk

Helena Šmídová, tisková mluvčí, Městská část Praha 7:

"V současné době je na území městské části povoleno a držiteli provozováno 365 výherních hracích přístrojů. Z nich činily loni příslušné odvody celkem 23,8 miliónu korun. Z této částky bylo podle platných právních předpisů převedeno do státního rozpočtu 6,4 miliónu korun, zatímco zbývající finanční prostředky ve výši 17,4 miliónu získala Městská část Praha 7. V této položce je zahrnuto i 3,5 miliónu korun, které odvedli provozovatelé automatů. V souladu s právními předpisy a na základě usnesení Rady městské části byly využity na krytí nákladů na provoz Sociálně ošetřovatelského centra Kamenická. Ostatních 13,9 miliónu korun se stalo příjmem rozpočtu naší městské části a posloužily ke krytí některých výdajů v její hlavní činnosti."

Ing. Miluše Hudcová, vedoucí finančního odboru, Městský úřad Šternberk:

"V roce 2002 bylo v našem městě povoleno provozovat celkem 104 výherních hracích přístrojů. Bylo vystaveno 54 rozhodnutí, většinou na půl roku. Za správní poplatky, místní poplatky a výtěžek z těchto přístrojů bylo vybráno na dva milióny korun. Na jedné straně výherní automaty přinášejí obci nemalé příjmy, na druhé straně však představují jisté nebezpečí pro mládež. Proto na jejich provozování dohlíží městská policie. Na základě jejího oznámení byla loni jednomu provozovateli uložena pokuta za porušení zákazu vstupu do herny osobám mladším 18 let."

-jb-

Výňatky ze zákona:

Místní poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj (hrací automat) upravuje zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Správu tohoto poplatku vykonává v režimu daňového řízení obecní úřad.

Povolovací řízení a placení místního poplatku se vztahuje pouze na výherní hrací přístroje.

Umístění výherního hracího přístroje je zakázáno ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, nejde o komentář spíše o konkrétní dotaz. Naše město Králíky (okres Ústí nad Orlicí) provozuje na svém katastru určitý počet hracích automatů.Neznám přesné číslo, může jich být něco mezi pěti a deseti.Na jedné ze schůzí zastupitelstva byly řešeny finanční odvody z těchto automatů na účet města. Veřejnosti bylo řečeno, že to ročně činí 5000 Kč a že můžeme být rádi, že vůbec dostaneme aspoň něco. Pročítal jsem výše uvedené články k tomuto tématu, bohužel některé nejasnosti přetrvávají.Např. zda je výše poplatku či odvodu městu stanovena pro konkrétní obec různě třeba místní vyhláškou nebo existuje nějaká celostátní směrnice či vyhláška závazná pro včechny obce a jednotlivé herny či automaty. Každopádně i při nevelkém zastoupení automatů v naší obci mi uvedené číslo připadá mírně řečeno zkreslené.
    Je velmi pravděpodobné, že po tolika letech jednání na toto téma v tom ani naši zákonodárci dosud nemají jasno a že mi nebudete moci dát konkrétní odpověď ale jak říkáme my moraváci - líná huba hotové neštěstí.
    Takže děkuji za odpověď ať už bude jakákoliv a přeji pěkné prožití Svátků a šťastný a úspěšný Nový rok.
    MUDr. Ivo Dragoun, Králíky (Velké náměstí 357, 561 69)

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down