Zájem klientů o nové průmyslové prostory v České republice srazil loni jejich nabídku prakticky k nule. Díky rekordní poptávce, která v hrubém objemu dosáhla za celý loňský rok rekordních 2,39 milionů m2, poklesla jejich neobsazenost až na úroveň 1,63 %, což je historické minimum. Vliv na výsledek měl také nižší objem dokončených průmyslových nemovitostí v důsledku dopadu protipandemických opatření. To se však změnilo na konci roku, kdy bylo rozestavěno rekordních 800 tisíc m2 průmyslových ploch. O akutní potřebě nasytit enormní poptávku nájemců svědčí i fakt, že se po delší době opět zvýšil podíl výstavby spekulativní.
Nově se nedostatek skladových ploch k pronájmu začíná projevovat nejen v nejexponovanějších areálech kolem Prahy a Brna, ale i v Plzni a dalších regionech. Výstavba nových hal nebo rozšiřování již stávajících projektů přitom zaostává za strmým vývojem poptávky. Tuto disproporci ilustrují údaje z posledního čtvrtletí loňského roku: „Zatímco dokončeno bylo 142 130 m2 průmyslových ploch, nové pronájmy byly uzavřené na více než 430 000 m2. Pokud by se započetla i přejednání stávajících smluv, činil by čtvrtletní objem realizovaných pronájmů dokonce téměř 620 000 m2,“ upřesňuje Michal Bílý, analytik 108 AGENCY.
Neuspokojena nezůstává jen poptávka po větších logistických prostorách, ale i těch do jednoho tisíce metrů čtverečných. Palčivá je situace zejména pro Prahu, v níž působí nejvíce menších obchodních firem, které plochy o této velikosti poptávají nejvíce. Poslední loňské čtvrtletí doložilo i zvýšenou poptávku po krátkodobých pronájmech. Ta vrcholí především v období od listopadu do února, které společnosti z oblasti maloobchodu nebo e-commerce využívají pro předvánoční expanzi nebo flexibilní vykrytí logistických služeb. „Zatímco v roce 2020 jsme měli pro krátkodobé poptávky tři až čtyři možnosti, vloni jsme na jeden podobný prostor registrovali tři až čtyři zájemce,“ přibližuje strmý vývoj trhu průmyslových prostor Robert Sgariboldi, vedoucí oddělení průmyslových a logistických pronájmů 108 AGENCY.
Převis poptávky, díky němuž klesá neobsazenost, trvá už několikátý kvartál v řadě. Už v roce 2021 proto začali developeři ve velkém skupovat rozvojové pozemky a rozšiřovat svůj pozemkový fond pro případnou budoucí výstavbu. Podle zjištění 108 AGENCY byl rok 2021 z pohledu investic do nových pozemků dokonce jedním z rekordních.
Na dalších místech se už staví a řada projektů má předjednané nájemce ještě před dokončením. Mezi největší aktuálně rozestavěné projekty patří například Panattoni Park Kojetín, Panattoni Park Cheb South, VGP Park Olomouc a P3 Ostrava Central.
Většina developerů se po delším období obezřetnosti opět pustila do tzv. spekulativní výstavby, kdy nájemce budou hledat až po dokončení nových prostor. Spekulativně staví například developerské společnosti P3 ve Stochově a Ostravě, GLP v Holubicích u Brna nebo Panattoni v Týništi nad Orlicí, Chebu a Ostrově. Nejvíce se v této oblasti angažuje developer CTP, který připravuje spekulativní výstavby napříč svým portfoliem. Mezi jeho hlavní projekty patří největší průmyslový a hi-tech park v Česku CTPark Brno a městský obchodní park CTPark Brno Líšeň. Na Moravě jsou to dále parky v Ostravě Porubě a v Lipníku nad Bečvou, v Čechách pak v Žatci a Aši.
Popsané trendy na trhu průmyslových nemovitostí vedou k dynamickému růstu nájemného. V širší Praze zaplatí nájemci za čtverečný metr už od 5,25 do 7,00 eura za měsíc. Ještě na konci roku 2019 to přitom bylo od 4,10 do 4,60 eura. Podobné navýšení zažívá i Brno. Nájemné v ostatních krajích roste pomaleji, ale vytrvale. Průměrná výše nájmů v České republice se pohybuje od 4,40 do 5,50 eura.*
/zr/
Ilustrační foto: archiv společnosti Panattoni