01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

POŘADNÍK NA BYTY BYL NEFUNKČNÍ

Karlovy Vary mají novou obecně závaznou vyhlášku o nájmu bytů ve vlastnictví města. O tom, jaké problémy řeší, jsme hovořili s primátorem Josefem Pavlem. [*] Co vedlo ke schválení této úpravy? Vznik této obecně závazné vyhlášky reagoval na vývoj pořadníku na přidělení bytů. Před dvěma lety byly...

Karlovy Vary mají novou obecně závaznou vyhlášku o nájmu bytů ve vlastnictví města. O tom, jaké problémy řeší, jsme hovořili s primátorem Josefem Pavlem.

[*] Co vedlo ke schválení této úpravy?

Vznik této obecně závazné vyhlášky reagoval na vývoj pořadníku na přidělení bytů. Před dvěma lety byly evidovány 4 tisíce žádostí o byt, některé podané již před několika desítkami let. Město rozeslalo všem žadatelům doporučený dopis s dotazníkem po aktuálních údajích. Zpět se navrátilo 1300 žádostí, přičemž v současné době je jich již opět evidováno cca 2000.

Ročně město přiděluje zhruba 15 bytů ze svého bytového fondu, uvolněných převážně z důvodu úmrtí nájemníka. K tomu lze připočítat 25-30 bytů přidělovaných na vlastní náklady. Z toho je evidentní, že počet žadatelů o byt narůstá oproti počtu uspokojených zájemců geometrickou řadou. Není v našich možnostech v dohledné době jim vyhovět a vzhledem k postupné privatizaci se počet bytů v majetku města rok od roku snižuje. V současné době činí již jen asi 600 domů, ve kterých se nachází zhruba 5000 bytových jednotek. Počet bytů, o kterých rozhodujeme, je tedy velmi omezen.

[*] Staví město také nové byty?

Jsme jedno z mála měst v naší republice, které iniciuje bytovou výstavbu. Prakticky do roka a do dne byl dokončen komplex Pod Rozvodnou, nedávno hrubá stavba na náměstí Václava Řezáče, v budoucnosti chceme pokračovat v lokalitě U Vysílače ve Staré Roli. Zájemci o tyto byty se na nich musí podílet i finančně, což zároveň vede k větší odpovědnosti za svěřený majetek.

[*] Pořadník na byty tedy byl nefunkční?

Bohužel téměř ano. Přes naši snahu pravidelně jej aktualizovat, zůstal možností, od které lidé hodně očekávali, ale kterou jsme neuměli realizovat. Nikdy v minulosti se nepodařilo nastavit spravedlivé parametry pro stanovení pořadí jednotlivých žadatelů. Kdo může objektivně posoudit, co je důležitějším ukazatelem? Pro někoho je to možná doba čekání na přidělení bytu, pro jiného momentální bytová situace, ve které se žadatel nachází.

Má-li někdo podanou žádost třeba již od šedesátých let, nemusí to ještě znamenat, že se nachází v tak tíživé situaci, aby bylo potřeba ji urychleně řešit. Naopak čas velmi tlačí v případě havarijního stavu některých domů. A podobných disproporcí systému pořadníku lze nalézt více.

Pokud jde o zrušení pořadníku na byty, nejsme jediným městem kde k tomu přistoupili. Zkušenosti v tomto směru již mají např. v Teplicích a Hradci Králové, současně s námi jej ruší i v sousedním Sokolově.

[*] Nová vyhláška má také možnost licitace, co to v praxi znamená?

Jedná se o podobný postup jako u výběrového řízení, tj. je jmenována komise na posouzení nabídek, přičemž jako rozhodující kritérium byla stanovena výše nabídnuté ceny. Jedná se tedy o obálkovou metodu. Je třeba ovšem zdůraznit, že licitace je až poslední možností. Prakticky by připadala v úvahu u bytů na vlastní náklady. U sociálně potřebných nelze předpokládat, že by mohli do bytu investovat větší obnos.

[*] Znamená to, že se město zbavuje odpovědnosti za řešení nevyhovující bytové situace svých občanů?

To samozřejmě ne. Ze zákona sice povinnost obcí vlastnit byty nevyplývá, ale jedná-li se o obecní zájmy, tedy i o sociálně potřebné občany, i nadále jim bude přidělení bytu v rámci možností schvalovat zastupitelstvo města. Odbor zdravotnictví a sociálních věcí takovéto případy vede v evidenci a prakticky na každém jednání zastupitelstva se jimi průběžně zabýváme.

K přidělování bytů ale nelze přistupovat podle jakési matematické řady, jejímž jediným kritériem je doba, která uplynula od podání žádosti, kdy naopak může docházet k závažným společenským nespravedlivostem vůči skutečně sociálně potřebným. A naopak schválením nové vyhlášky nelze poukazovat na negativní sociální postoj města vůči problematice skutečně potřebných občanů. Neříkám, že stávající sociální systém je ideální, ale problematika přidělování bytů z něj novou vyhláškou rozhodně není vyjmuta. Sociálně potřební tvoří samostatnou kategorii občanů, kterým se snažíme vytvářet specifické podmínky, tedy i v přidělování bytů, ale naopak tyto podmínky nemohou být kritériem pro všechny skupiny obyvatel.

HANA KAŇOVSKÁ

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down