01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Portál eZakázky se úspěšně ujal

Po téměř dvouletém testování běží od loňského jara už v ostrém režimu portál Středočeského kraje eZakázky. Opírá se o model mezinárodního projektu PROCURE, který byl veden francouzským regionem Burgundsko, a je určen k elektronickému zadávání veřejných zakázek malého rozsahu.

Jak poznamenává Mgr. Martina Outlá, projektová manažerka z odboru regionálního rozvoje středočeského krajského úřadu, portál převzatý z Burgundska se svými funkcemi příliš neodlišuje od jiných podobných nástrojů na českém trhu.

SYSTÉM VYUŽÍVÁ OPEN SOURCE

»Liší se však celý model, na němž je náš portál eZakázky postaven. Provozovatelem portálu je kraj, ale mohou jej zdarma využívat také obce a další zadavatelé, stejně jako dodavatelé. Všechny zakázky se objevují na stejném místě a všichni zadavatelé používají stejný nástroj,« upřesňuje Mgr. Martina Outlá s tím, že obce i další zadavatelé tak v budoucnu ušetří nemálo peněz. Se zavedením povinnosti zadávat veřejné zakázky elektronicky (k čemuž spěje evropská legislativa) si totiž nebudou muset obstarávat vlastní elektronický nástroj.

Systém, který je technicky postaven na využití Open Source, tedy počítačového softwaru s volně dostupným zdrojovým kódem, umí okamžitě zveřejnit zakázku, jakmile je vytvořena zadavatelem. Ke každé zakázce lze nahrát libovolný počet dokumentů v jakémkoliv formátu, k nimž má dodavatel volný přístup. Portál také usnadňuje komunikaci mezi zadavatelem a dodavatelem. Dodavatel totiž může podat nabídku elektronicky nahráním příslušného souboru s nabídkou na portál. Zadavatel si nabídku může otevřít on-line - ovšem s tím omezením, že portál mu to nedovolí dříve, než uplyne lhůta pro podání nabídek.

K dalším funkcím portálu eZakázky mimo jiné patří nastavení automatického upozornění na nové zakázky (pro dodavatele) či na nově přijaté nabídky (pro zadavatele). Portál rovněž nabízí přehledy o zaregistrovaných dodavatelích včetně kontaktních údajů i další statistiky. »Systém lze upravovat, rozšiřovat či aktualizovat. Právě tato flexibilita je jeho další výhodou,« zdůrazňuje Mgr. Martina Outlá. Na otázku, zda bude časem možné, aby portál využívaly i subjekty ze zahraničí, odpovídá jednoznačně: »Ano, i rozšíření na mezinárodní úroveň je do budoucna určitě možné.«

RŮZNÉ ÚROVNĚ OPRÁVNĚNÍ

Portál se snaží co nejvíce kopírovat běžné postupy uvnitř každé organizace. Proto také každý zaregistrovaný subjekt si může vytvořit libovolný počet jeho uživatelů s různými stupni oprávnění. Portál dává prostor i tomu, aby například jeden uživatel zakázku vytvořil a jiný ji následně schválil, čímž teprve bude uvolněna ke zveřejnění.

Přestože portál eZakázky je původně technicky uzpůsoben tak, aby podporoval všechny typy zadávacího řízení, bylo podle Mgr. Martiny Outlé nutno omezit jeho funkce pouze na zakázky malého rozsahu, které zákon o veřejných zakázkách upravuje jen minimálně. Pokud by se však užívání portálu rozšířilo na větší zakázky, nebylo by problémem portál tomuto požadavku v souladu s českou legislativou uzpůsobit.

CENA ZAKÁZEK O PĚTINU NIŽŠÍ

Náměstek středočeského hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a evropskou integraci, senátor za volební obvod Louny PhDr. Marcel Chládek, MBA, vyzvedává i další přínosy portálu. »Pro náš kraj je důležité, že díky portálu se zvyšuje transparentnost veřejných zakázek a šetří se veřejné prostředky. V Burgundsku, které je průkopníkem elektronického zadávání veřejných zakázek, tam díky tomuto způsobu jejich cena klesla v průměru o 20 %. Portál eZakázky ovšem přináší výhody i firmám. Prostřednictvím internetu se o veřejnou zakázku v našem kraji může snadno ucházet i firma třeba až z druhého konce republiky a nemusí ani pracně shánět informace na úředních deskách jednotlivých obcí.«

Náměstek hejtmana upozorňuje také na fakt, že portál eZakázky je provázán se systémem pro elektronické podávání žádostí o dotace z fondů kraje (http://dotace.kr-stredocesky.cz/ku-dotace-application/), přes který obce mohou svůj kraj žádat o různé typy finančních podpor. Obce, jež obdrží pro své projekty dotaci například ze středočeského Fondu rozvoje obcí a měst (FROM), mají pak pro takto podpořené akce povinnost vyhlašovat zakázky malého rozsahu pomocí portálu eZakázky.

PRVNÍ OBCE SE UŽ ZAREGISTROVALY

Už nyní je na portálu mezi zadavateli kromě Středočeského kraje zaregistrováno i několik obcí. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou Střední Čechy kraj nedávno připravil cyklus seminářů určených rovněž zástupcům obcí. I tam byl portál eZakázky představen. Další zvýšená vlna zájmu obcí o vstup do systému se očekává na jaře, kdy je kraj podpoří dalšími svými dotacemi.

PORTÁL STŘEDOČESKÉHO KRAJE EZAKÁZKY PRO ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK MALÉHO ROZSAHU

Vzniku portálu předcházelo oficiální zapojení Středočeského kraje do mezinárodního projektu PROCURE, vedeného francouzským regionem Burgundsko (je i partnerem kraje). Několikaleté zkušenosti Burgundska potvrzují, že díky tomuto systému tam výsledná cena veřejných zakázek klesla v průměru o zhruba 20 %.

Od července 2007 do března 2009 se tak v kraji testoval elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, který vycházel z burgundského modelu. Projekt PROCURE byl z 85 % financován z fondů EU. Rozpočet středočeského projektu činil přibližně 58 782 eur (zhruba 1,58 mil. Kč), přičemž spolufinancování krajem činilo 15 % z celkového rozpočtu, tedy asi 0,24 mil. Kč. Spolufinancování bylo zajištěno nepřímo formou neuznatelných personálních výdajů zaměstnanců krajského úřadu, kteří se na realizaci spolupodíleli.

Pilotní testování prokázalo, že středočeští zadavatelé i dodavatelé mají o projekt velký zájem. Proto se kraj rozhodl systém převzít, přičemž jej pod názvem eZakázky na vlastní náklady provozuje již v ostrém režimu a zdarma nabízí k využití dalším subjektům. Obce, jimž kraj přizná podporu v rámci svého Fondu rozvoje obcí a měst (FROM), jsou povinny zadávat veřejné zakázky malého rozsahu k uskutečnění takto podpořených projektů prostřednictvím portálu eZakázky.

Na portálu je zaregistrováno již zhruba 150 dodavatelů, k zaregistrovaným zadavatelům patří i řada obcí.

Technické řešení portálu stojí na tzv. Open Source, tedy počítačovém softwaru s volně dostupným zdrojovým kódem. Portál běží na internetu, pro jeho využívání není nutná žádná instalace. Počítače pouze musí obsahovat software WinZip (pro čtení a komprimaci dokumentů do formátu ZIP) a být schopné otevřít soubory ve formátu PDF. Jenom u jedné operace pro dodavatele - podání nabídek - je třeba provést menší instalaci, neboť tato funkce je zabezpečena ještě více než ostatní. Zadavatel i dodavatel se přihlašují pomocí loginu a hesla. Všechny úkony v systému, vyhlášené zakázky i jiné dílčí kroky zadávacího řízení lze zpětně kontrolovat.

Portál eZakázky funguje na adresách ezakazky.kr-stredocesky.cz (přístup pro dodavatele) a ezakazky.kr-stredocesky.cz/zadavatel (přístup pro zadavatele přes login a heslo udělené Středočeským krajem).

ZDROJ: STŘEDOČESKÝ KRAJ

PhDr. Marcel Chládek, MBA: Po ověření v praxi portál nabídneme přes Asociaci krajů ČR i dalším regionům.

FOTO: AUTOR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down