01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Portály územních podkladů slouží kraji, obcím i veřejnosti

Portál jednotných územně analytických podkladů a územních plánů (JUAP) a Jednotná digitální technická mapa (JDTM) Zlínského kraje zapadají do procesu elektronizace veřejné správy (e-government).

Portál JUAP (www.juap-zk.cz) umožní uživatelům prohlédnout si z pohodlí jednoho místa územní plány měst a obcí, které jsou jednotně a přehledně zpracovány. Portál JDTM (www.jdtm-zk.cz) nabízí společnou správu, aktualizaci, tvorbu a vzájemné sdílení technických map mezi jejich uživateli - obcemi, správci inženýrských sítí, krajem a zhotoviteli geodetických měření prostřednictvím správce datového skladu.

JEDNOTNÉ ZPRACOVÁNÍ A HROMADNÉ UDRŽOVÁNÍ DAT

Impulsem pro vznik portálu JUAP byla povinnost úřadů obcí s rozšířenou působností vyplývající ze Stavebního zákona po roce 2007 pořizovat územně analytické podklady. »Izolovaná a nekoordinovaná řešení jednotlivých obcí těžko mohou ve svém výsledku naplnit potřeby kraje spravovat pro své území veškerá dostupná data se všemi výhodami z toho plynoucími - analýzy, projektování apod.,« říká Mgr. Jaroslav Pospíšil z oddělení územního plánování Krajského úřadu Zlínského kraje (KÚ ZK).

Model portálu nadefinovali pracovníci kraje, realizoval jej soukromý subjekt a funguje na principu outsourcingu. Portál byl spuštěn v březnu 2008 a počáteční provoz zcela hradil kraj. Pak se finančně zapojily všechny obce s rozšířenou působností ZK. Vytvoření prvotní datové sady, která se stala základem obsahu datového skladu portálu, bylo spolufinancováno z Integrovaného operačního programu (IOP).

Předpokladem fungování portálu je neustálé vytváření a udržování datové základny na principech jednotnosti a hromadnosti. Existují datové modely a závazné technologické postupy zpracování dat pro všechny jevy z oblasti územního plánování. Příslušnou datovou část si spravují pro svá správní území jednotlivé obce s rozšířenou působností a ve výsledku jako skládačka vzniká datová sada pro celý kraj.

Výstupem procesu zpracování je portál, který zobrazuje aktuální stav datového skladu. Každý občan ZK si může prohlédnout např. k jakému účelu v územním plánu je určen jeho pozemek, zda a jak je zasíťovaný či zda leží v ochranném pásmu. Ne všechny informace jsou veřejné. Příjemci informací z portálu JUAP jsou v první řadě pořizovatelé a projektanti územně plánovacích dokumentací, stavební úřady, poskytovatelé údajů, obce, kraj, zřizované organizace atd. Ti všichni mají neomezený přístup.

UNIKÁTNÍ ŘEŠENÍ

Portál se neustále rozvíjí, v dnešní podobě už zcela nahrazuje softwarová řešení geografických informačních systémů. Díky jednoduchému přístupu k informacím je univerzálním nástrojem pro celou škálu využití v oblasti veřejné správy.

Řešení ZK je unikátní v celorepublikovém měřítku. Unifikace dat a portálová řešení územního plánování se u nás objevily jen na úrovni jednotlivých obcí s rozšířenou působností. »V principu by ale toto řešení šlo nasadit pro veškeré informace z oblasti územního plánování v celé republice. Ambice něco podobného vytvořit ale v současné době chybí,« konstatuje Mgr. Pospíšil.

INSPIRACE PRO DALŠÍ KRAJE

»V době zahájení projektu v roce 2004 neexistoval nikde v ČR jednotný systém pro tvorbu, správu a aktualizaci digitálních technických map (DTM) měst a obcí. Mapy existovaly v IS měst, obcí a správců inženýrských sítí izolovaně. Polohově i obsahově byly nejednotné a neúplné a správci inženýrských sítí i obce vynakládali značné částky na zaměřování již jednou zaměřených lokalit,« vysvětluje RNDr. Ivo Skrášek, vedoucí oddělení IT, KÚ ZK.

Principem JDTM je využívání již naměřených dat při nových měřeních a navracení aktualizovaných měření zpět do datového skladu. Tím je zajištěn aktuální stav DTM jednotlivých obcí kraje. Na portálu je přístupný komfortní mapový klient, prostřednictvím kterého obce, města, geodeti i projektanti pracují nejen s daty DTM, ale i s katastrální mapou, ortofotomapou atd.

Projekt JDTM ZK byl vzorem pro typizovaný projekt DTM, který je součástí tématu Digitální mapy veřejné správy v rámci osmé výzvy IOP Rozvoj služeb e-Governmentu v krajích. Výzva byla uzavřena na podzim 2010 a k relizaci projektu se přihlásily kraje Plzeňský, Karlovarský a Liberecký.

Úspěch JDTM v budoucnu hodně závisí na tom, jaký bude vývoj legislativy. »V současné době není jednoduše dosažitelný stav, kdy je každý stavebník povinen předat zaměření skutečného provedení stavby na stavební úřad, popřípadě do datového skladu DTM,« komentuje RNDr. Skrášek. »Pokud se toto podaří legislativně podchytit, lze do budoucna uvažovat o tom, že výstupy z Portálu JDTM ZK mohou nahradit závazná vyjádření správců inženýrských sítí, což zjednoduší a zlevní celý proces stavebního řízení.«

JDTM je složena z Účelové mapy polohopisné situace a průběhů inženýrských sítí.

Každou změnu v území zaznamená příslušný pracovník obce s rozšířenou působností a změna se automaticky promítne do prostředí webového prohlížeče Portálu JUAP.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down