Poskytování informací Pokud žádá o informace člen zastupitelstva městské části, nemusí za jejich poskytování zaplatit. Nechápu, proč je pro komunální politiky tato služba bezplatná, když ostatní občané musí za stejnou službu zaplatit? Není to v rozporu s nějakým zákonem? ODPOVĚĎ: Skutečnost, že...
Poskytování informací
Pokud žádá o informace člen zastupitelstva městské části, nemusí za jejich poskytování zaplatit. Nechápu, proč je pro komunální politiky tato služba bezplatná, když ostatní občané musí za stejnou službu zaplatit? Není to v rozporu s nějakým zákonem?
ODPOVĚĎ: Skutečnost, že členové zastupitelstev obcí nemusí za požadované informace od městského úřadu (či ve vašem případě úřadu městské části) platit úhradu nákladů, je zcela v souladu s platným právním řádem. Samozřejmě se musí jednat o městský či obecní úřad příslušný v místě bydliště, tedy místo výkonu mandátu zastupitele obce.
Čím je celá situace dána? V obecně právní úpravě týkající se "informační problematiky", kterou je zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, se výslovně stanoví, že tento zákon se nepoužije v případech, kde je postup upraven zvláštním právním předpisem. Platí zde tedy starořímská právní zásada - lex specialis derogat lex generalis.
Zastupitelé obce se tedy na rozdíl od "běžných občanů" nepohybují v tomto případě v režimu uvedeného zákona, nýbrž v rámci zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení).
V § 82 tohoto právního předpisu se mimo jiné stanoví, že člen zastupitelstva obce má při výkonu své funkce právo požadovat od zaměstnanců obce zařazených do obecního úřadu informace ve věcech, které souvisejí s výkonem funkce člena zastupitelstva obce, pokud jejich poskytnutí nebrání zákony upravující mlčenlivost anebo zákaz jejich zveřejnění.
Takovým zabraňujícím právním předpisem může být např. zákon č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností, nebo zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů nebo omezení vyplývající z obchodního zákoníku dotýkající se obchodního tajemství.
Dlužno dodat, že žadatel - zastupitel má od úřadu obce zákonný nárok na informaci týkající se pouze obecní samosprávy, nikoliv výkonu státní správy.
Pokud by byl zastupitel nucen za informace, jež potřebuje pro výkon své funkce platit, nastala by situace, bránící zejména sociálně slabším zastupitelům řádně vykonávat jejich mandát. A jak je obecně známo, výkon funkce zastupitele obce bez plnohodnotných informací není reálně možný.
Navíc takový stav by byl v rozporu s Ústavou ČR - právem na územní samosprávy deklarovanou články 99 a následujícími zákona č. 1/1993 Sb., jelikož někteří zastupitelé by se mohli podílet více než jiní na samostatném spravování jejich obce, ačkoliv jejich mandáty mají stejnou zákonnou hodnotu.