01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poskytování informací o orgánech obce

Zajímá mne, zda je povinností obce informovat o činnosti svých orgánů veřejnost a kdo za to případně zodpovídá? V úvodu je třeba zdůraznit, že obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů, je samostatně spravována zastupitelstvem obce. Jeho členy volí oprávnění občané obce v přímých...

Zajímá mne, zda je povinností obce informovat o činnosti svých orgánů veřejnost a kdo za to případně zodpovídá?

V úvodu je třeba zdůraznit, že obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů, je samostatně spravována zastupitelstvem obce. Jeho členy volí oprávnění občané obce v přímých volbách. Dalšími orgány obce jsou rada obce, starosta, obecní úřad a zvláštní orgány obce.

Mezi základní oprávnění občanů obce patří zejména právo na informace o činnosti těch, kteří spravují jejich záležitosti, tedy o orgánech obce. V § 16 zákona o obcích je stanoveno, že občan obce může své právo na informace o činnosti orgánů obce uplatnit jednak účastí na zasedáních zastupitelstva, kde má právo vyjadřovat v souladu s jednacím řádem svá stanoviska k projednávaným věcem včetně k návrhu rozpočtu obce a k závěrečnému účtu obce za uplynulý kalendářní rok. Občan obce má také právo nahlížet do usnesení a zápisů z jednání zastupitelstva. S ohledem na to, že jednání ostatních orgánů obce je neveřejné a občan se jich zúčastnit nemůže, zákon o obcích stanoví, že občan obce má právo nahlížet do usnesení rady obce, výborů zastupitelstva obce a komisí rady obce a pořizovat si z nich výpisy.

Zákon o obcích v § 97 pak stanoví, že obec informuje občany o činnosti orgánů obce na zasedání zastupitelstva obce a dále jiným způsobem v místě obvyklým.

Tato informace by měla být součástí pořadu jednání zastupitelstva. Obvyklé je, že tuto informaci podává starosta, který zpravidla zasedání zastupitelstva obce řídí. Informace by se měla zabývat záležitostmi v oblasti samostatné působnosti obce a měla by obsahovat zprávu o činnosti rady obce od minulého zasedání zastupitelstva i o činnosti starosty, který je taktéž orgánem obce. Informace o činnosti rady může obsahovat termíny, ve kterých se schůze rady konaly, výčet důležitých bodů jednání, například o nakládání s majetkem obce, popřípadě informace o jiných důležitých usneseních, dotýkajících se života občanů obce. Starosta podá také zprávu o úkolech, které v tomto období plnil při zastupování obce navenek a při plnění jemu zákonem o obcích vyhrazených pravomocí, popřípadě při plnění úkolů, které mu uložilo zastupitelstvo nebo rada obce.

Obec může informovat o činnosti orgánů obce také jinými prostředky, bývá to zpravidla vydáváním místních novin, zpravodajů, vývěsek. K těmto účelům se využívá také místní rozhlas či televizní vysílání. K důležitým věcem, dotýkajících se života obce může organizovat například veřejné schůze s občany.

Mezi povinnosti starosty patří podle § 103 odst. 4 písm. e) zákona o obcích také odpovědnost za informování veřejnosti o činnosti obce v rozsahu, který stanoví zákon o svobodném přístupu k informacím. Jde především o povinně zveřejňované informace, jejichž obsah uvádí § 5 a v § 14a zákona o svobodném přístupu k informacím; ty se zveřejňují v sídle a ve všech úřadovnách obce, a to na místě, které je všeobecně přístupné, a rovněž způsobem umožňujícím dálkový přístup. Do odpovědnosti starosty, který je v čele obecního úřadu, patří podle mého názoru také vyřizování žádostí osob o poskytnutí informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím a zejména dodržování stanovených lhůt.

Obec je podle zákona o svobodném přístupu k informacím povinna každoročně zpracovat výroční zprávu o své činnosti v oblasti poskytování informací za předcházející kalendářní rok a tuto zprávu do 1. března následujícího roku zveřejnit.

 

JUDr. MIROSLAV BÝMA, Ph.D.
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down