01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci nových zemí prohráli bitvu o evropské peníze

Evropský parlament (EP) na svém červencovém zasedání proti vůli většiny poslanců z nových členských zemí schválil původní návrhy zpráv k jednotlivým nařízením ke strukturálním fondům, které výrazně mění podmínky i v neprospěch ČR. "Na diskusi okolo budoucnosti fondů mě zarazil fakt, že mnozí...

Evropský parlament (EP) na svém červencovém zasedání proti vůli většiny poslanců z nových členských zemí schválil původní návrhy zpráv k jednotlivým nařízením ke strukturálním fondům, které výrazně mění podmínky i v neprospěch ČR. "Na diskusi okolo budoucnosti fondů mě zarazil fakt, že mnozí představitelé EU sice překrásně hovoří o jednotě a solidaritě států, ale když jde o evropské peníze, snaží se získat co nejvíc. Specifické podmínky pro uměle vytvořené celky, tzv. nejvzdálenější regiony, bývalé zámořské kolonie, řídce osídlené a horské regiony, či regiony postižené statistickým efektem, dokládají snahu udržet prostředky ve státech původní patnáctky téměř za každou cenu," hodnotil výsledek jednání poslanec EP Oldřich Vlasák.

Parlament dále potvrdil návrh Evropské komise, který neumožní financovat z evropských peněz daň z přidané hodnoty včetně té, o kterou konečný příjemce nemůže požádat stát, aby mu ji vrátil. "Pokud konečný příjemce není plátcem DPH, bude muset každou pátou korunu získat z jiných zdrojů nebo si ji zaplatit ze svého. To celou řadu potenciálních subjektů odradí připravovat či podávat projekty, navíc o tuto částku projekty prodraží," uvedl Oldřich Vlasák.

Nevýhodné pro ČR a její města je také omezení doby pro čerpání dotací z Kohezního fondu. Europoslance Ing. Oldřicha Vlasáka rozzlobil fakt, že nově bude nutné vyčerpat peníze na dopravní infrastrukturu a zlepšení životního prostředí již do dvou let od jejich uvolnění: "Původní země mohly infrastrukturu budovat déle, my však žádnou rezervu mít nesmíme. To může opět vést k tomu, že se nám prostředky nepodaří efektivně využít."

Snad jediným pozitivem, které se však podařilo prosadit již v Regionálním výboru EP, je financování tzv. sociálního bydlení v souvislosti s předcházením sociálnímu vyloučení a zlepšením životního prostředí. "Návrhy v plénu ještě směřovaly k tomu, aby bylo odstraněno slovo sociální, a bylo tak umožněno financovat co nejširší spektrum potřeb našich obcí a měst. Tuto možnost však EP zablokoval. Zda a do jaké míry se bude financovat revitalizace našich panelových sídlišť, bude tedy záviset na tom, jak bude definován onen termín sociální bydlení a zda bude toto téma prioritou naší vlády," upozornil Ing. Oldřich Vlasák.

Poslanci nových zemí prohráli bitvu o evropské peníze. Válka však ještě rozhodně není u konce. Jednotlivá nařízení bude projednávat Rada ministrů. Bude proto klíčové, co se podaří prosadit vládám nových členských zemí a jak budou neústupné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down