Včera v 17:06 hodin v dolní komoře českého parlamentu: Z přítomných 157 poslanců se 152 vyslovilo pro to, aby návrh novely zákona o střetu zájmů byl přikázán ústavněprávnímu výboru, a v následujícím hlasování pak 155 poslanců bylo i pro to, aby návrh novely projednal také výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Poslanecká sněmovna tak přepustila návrh do druhého čtení.
Návrh poslanců Věry Kovářové, Víta Rakušana a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 33 – viz: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=33&CT1=0 ) byl včera Poslaneckou sněmovnou poslán do druhého čtení tím, že byl přikázán k projednání sněmovnímu ústavněprávnímu výboru jako garančnímu výboru a dále výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
"Nynější majetková přiznání komunálních politiků v malých obcích jsou jako pozvánka pro zloděje. Jsou anonymně dostupná komukoliv, takže po návratu z dovolené v řadě případů čekalo obecní zastupitele nepříjemné překvapení. Povinnost zveřejňovat majetek mají i blízcí obecních politiků a političek. To vede k tomu, že řada úspěšných, schopných a slušných lidí na funkce v obci raději rezignovala nebo už předem vzdala možnost další kandidatury,“ okomentovala návrh novely jeho spoluautorka, poslankyně Věra Kovářová (STAN).
Povinnost zveřejňovat majetek online se ze zákona o střetu zájmů týká všech veřejných činitelů, včetně uvolněných zastupitelů, neuvolněných radních a starostů bez ohledu na velikost obce. „Změna by se nově měla týkat všech obcí a měst, kromě těch statutárních. Důvěrné informace veřejných činitelů z menších obcí a měst budou v registru oznámení nadále k dispozici pro finanční správu, policii nebo zpravodajské služby, nikoliv ale veřejnosti. Ve statutárních městech budou veřejnosti informace stejně dostupné jako doposud,“ dodala Věra Kovářová.*
/rš/
Ilustrační foto: fotoarchiv Poslanecké sněmovny