Poslanecká sněmovna by dnes, v úterý 7. 7., měla v prvním čtení projednat poslanecký návrh novely zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. Vedle zvýšení sazby daně pro provozovatele loterií se tato novela významně dotkne také obcí a jejich rozpočtů. Dochází totiž ke změně rozpočtového určení odvodů u výherních hracích přístrojů z 80 % na 60 % v neprospěch obcí. Zamýšlená novela má podle tvrzení předkladatelů návrhu zákona obecní rozpočty minimálně zachovat. Je tomu však skutečně tak?
Novela již od počátku vyvolává ostré nesouhlasné reakce mezi zástupci ministerstev, vládních úředníků i obcí. Mezi nejzávažnější připomínky, kvůli nimž návrh nepodpořila jednotlivá ministerstva ani vláda, patří zejména chybějící připomínkové řízení, nekoncepčnost poslaneckého návrhu, nespravedlivé zvýhodnění nelegálních provozovatelů, chybějící analýza odůvodňující přijetí novely, chybějící prevence proti sociopatologickým jevům a další.
Výkoný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek v rozhovoru pro Českou televizi k návrhu novely mj. uvedl: „Ta změna je navržena tak, že bychom měli dostat stejně nebo o něco málo víc v důsledku navýšení daní. S čím ale máme problém, je, že stát to vždycky nějak spočítá, ale skutečnost se ukáže horší.“ Reálně tedy hrozí, že namísto slibovaných peněz navíc dostanou obce z loterií naopak mnohem méně než doposud.
Mají se obce obávat o snížení loterijních odvodů? Jsou si poslanci vědomi toho, že zvyšování daní pro provozovatele loterií nutně vede k rozšíření nelegálního hazardu? Budou tyto dopady nuceny obce platit ze svého rozpočtu, do něhož navíc dostanou ještě méně peněz?
Podrobnější informace o navrhované změně legislativy a o možných dopadech novely zákona o loteriích a jiných podobných hrách na obecní rozpočty přineseme v srpnovém čísle časopisu Moderní obec společně s výsledky hlasování o tomto návrhu Poslaneckou sněmovnou.*
/js/