Jak dnes ohlásil předseda poslaneckého Klubu hnutí STAN Jan Farský, podá tento klub v dolní parlamentní komoře návrh novely zákonů, na jehož základě by se 23 centrálních úřadů přesunulo z Prahy do regionů. V regionech by tak vzniklo 4838 nových pracovních míst, jež by regiony výrazně a dlouhodobě posílily. Tento krok by podle STAN zároveň ulevil české metropoli.
"Proč to navrhujeme?" položil si řečnickou otázku poslanec Jan Farský. A vzápětí si na ni i odpověděl: "Je to jednoduché řešení s dlouhodobými pozitivními důsledky pro celou společnost. Mezi Prahou a zbytkem republiky je obrovský rozdíl, který se stále zvyšuje. V počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí, ve mzdách, v kvalitě a dostupnosti služeb. Tento trend je potřeba v zájmu celé země zastavit, ještě lépe obrátit. Přesun úřadů z centra do regionů je jedním z prvních kroků."
Poslanecký Klub hnutí STAN má za to, že přemístěním úřadů do krajských měst se v regionech snáze udrží ekonomicky aktivní obyvatele, zvýší se tam rozmanitost trhu práce, sníží vnitřní sociální, ekonomické i kulturní rozdíly až napětí v rámci ČR. Praze se zase uvolní prostory v centru pro bydlení, kulturu a další využití, ušetří se za drahé nájmy, vyřeší se nedostatek vhodných kancelářských prostor ve stávajících budovách, vysoké výdaje na jejich provoz a energie. Nebude také nutné stavět zcela novou vládní čtvrť s plánovanými náklady až 6 miliard korun, kterou předpokládá programové prohlášení vlády.
"Vzhledem k tomu, že jde o centrální úřady, jejichž partnerem jsou primárně další úřady, ne přímo občané, státní správa se občanům nijak nevzdálí," konstatoval dále Jan Farský. Podle jeho slov náklady mohou dočasně mírně vzrůst v rámci komunikace mezi úřady, ale při současné (a v budoucnusnad stále lepší) infrastruktuře a digitalizaci státní správy, není fyzická přítomnost většinou nezbytná.
Plánovaný přesun by se týkal 23 úřadů či jejich částí. Šlo by o téměř pět tisíc kvalifikovaných pracovních míst, která budou umístěna v regionech. Objem finančních prostředků na mzdy těchto zaměstnanců činí více než 2,6 mld. Kč ročně. Tyto peníze by přirozeným způsobem zvýšily kvalitu života v regionech. Pomohly by regionálním kulturním institucím, školám, sportovištím, živnostníkům, řemeslníkům a všem firmám a občanům, kteří ve službách podnikají.
V regionech naleznou úřady i dostupnější pracovní sílu. Sehnat kvalitní odborníky, ať už právníky, inženýry či pracovníky v IT, je v hlavním městě čím dál obtížnější. Přesunem i těchto pozic dojde ke zvýšení rozmanitosti trhu práce v jednotlivých regionech.
Poslanecký Klub STAN se k tomuto svému návrhu inspiroval zkušenostmi z Estonska, které k podobnému kroku již přistoupilo, když přestěhovalo 4 % úřednických míst do regionů, změny se týkaly celkem 40 státních úřadů. Inspirací je i přístup v USA – tzv. gentrification – umístěním vládních institucí do problémových oblastí tyto zatraktivní a posílí.
Jan Farský připustil, že by bylo nutné počítat i s neochotou úředníků k tomuto přesunu. Návrh je proto připraven s odloženou účinností pět let, aby úřady i jejich zaměstnanci získali čas se na změnu sídla připravit.*
/zr/
K foto:
Jan Farský ohlašuje návrh poslaneckého Klubu hnutí STAN
Foto: archiv STAN