01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postup při zřizování příspěvkové organizace

Obce mohou zřizovat příspěvkové organizace. Jaký je postup a rozsah pravomocí jednotlivých orgánů obce? Zákon o obcích a zákon o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů stanoví, že obec může ve své pravomoci k plnění svých úkolů zřizovat příspěvkové organizace jako právnické osoby pro takové...

Obce mohou zřizovat příspěvkové organizace. Jaký je postup a rozsah pravomocí jednotlivých orgánů obce?

Zákon o obcích a zákon o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů stanoví, že obec může ve své pravomoci k plnění svých úkolů zřizovat příspěvkové organizace jako právnické osoby pro takové činnosti ve své působnosti, které jsou zpravidla neziskové a jejichž rozsah, struktura a složitost vyžadují samostatnou právní subjektivitu.

Při posuzování návrhu je důležité posoudit potřebu zřízení příspěvkové organizace, rozsah hlavního účelu a předmětu činnosti, který bude příspěvková organizace plnit, popřípadě další doplňující činnosti organizace, včetně návrhu zřizovací listiny a její přílohy vymezující majetek obce, který bude příspěvkové organizaci předán do správy k jejímu vlastnímu hospodářskému využití. Návrh zřizovací listiny musí obsahovat náležitosti uvedené v § 27 odst. 2 zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů.

Dále je zapotřebí posoudit výši příspěvku z rozpočtu obce, se kterým bude příspěvková organizace hospodařit a předpokládaný počet zaměstnanců organizace.

Příspěvkové organizace zřizuje zastupitelstvo obce (dále jen zastupitelstvo), které schvaluje a vydává jejich zřizovací listiny včetně jejich dodatků.

Zastupitelstvo v souladu s právními předpisy také rozhoduje o rozdělení, sloučení, splynutí nebo zrušení příspěvkových organizací.

Příspěvkové organizace v oblasti školství zapisuje do rejstříku škol a školských zařízení a provádí výmaz z rejstříku škol a školských zařízení krajský úřad nebo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR na základě žádosti zřizovatele.

Příspěvkové organizace, které jsou poskytovateli sociálních služeb zapisuje krajský úřad do registru poskytovatelů sociálních služeb podle zákona o sociálních službách.

Ke vzniku příspěvkové organizace dochází dnem určeným zřizovatelem v rozhodnutí zřízení příspěvkové organizace. Příspěvkové organizace se zapisují do obchodního rejstříku, jejich zápis do obchodního rejstříku je jen deklaratorní povahy. Vznik, rozdělení, sloučení, splynutí nebo zrušení příspěvkových organizací se také oznamují Ústřednímu věstníku České republiky.

Zřizovatelské funkce ve vztahu k příspěvkovým organizacím vykonává rada obce (dále jen rada), v obcích, kde se rada nevolí, starosta (§ 99 odst. 2 a § 102 odst. 4 zákona o obcích).

Rada při vykonávání zřizovatelských funkcí ve vztahu k příspěvkovým organizacím plní zejména následující úkoly. Jmenuje a odvolává ředitele příspěvkové organizace, stanoví mu plat a odměny. Zřizuje při základních školách školskou radu, stanoví počet jejích členů, vydává volební řád a jmenuje třetinu jejích členů. Plní další úkoly vyplývající ze zřizovatelské funkce stanovené právními předpisy.

Obecní úřad ve vztahu k příspěvkovým organizacím plní úkoly uložené mu zastupitelstvem nebo radou - může například průběžně kontrolovat, zda činnost je vykonávána v souladu s hlavním účelem, pro který byla příspěvková organizace zřízena, a stanoveným předmětem činnosti včetně činnosti doplňkové, kontrolovat hospodaření příspěvkové organizace, předkládat radě návrhy opatření k odstranění nedostatků zjištěných v činnosti příspěvkových organizací apod.

Zastupitelstvo obce může rozhodnout o rozdělení, sloučení či splynutí příspěvkových organizací, a to dnem určeným v tomto rozhodnutí a také určí, v jakém rozsahu přechází práva a závazky na nové nebo přejímající příspěvkové organizace. Příspěvková organizace zaniká také zrušením. V tomto případě zaniká dnem uvedeným v rozhodnutí zastupitelstva o jejím zrušení.

Příspěvkovou organizaci nelze dát do likvidace - práva a závazky zrušené příspěvkové organizace přecházejí dnem zániku na zřizovatele (smluvní pohledávky, smluvní závazky, právo užívání k nemovitému a movitému majetku, pracovně právní vztahy).

JUDr. MIROSLAV BÝMA, Ph.D.
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down