01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poukázky místo peněz příjemci dávek moc nevítají

Tři pražské městské části poskytují letos část sociálních dávek formou poukázek. I když je na hodnocení ještě brzo, už krátkodobé poznatky naznačují, že je to krok správným směrem. Mnoha klientům, kteří poukázky dostávají místo peněz, se ovšem nová praxe příliš nezamlouvá.

Hlavním smyslem poukázek je zabránit tomu, aby se zneužívaly peníze vyplacené jako pomoc v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí). Neměly by se tedy proměnit v alkohol, cigarety nebo dokonce v drogy. Dostávají je vytypovaní klienti, "známé firmy", které sociální pracovnice úřadů městských částí dobře znají. Tedy lidé prokazatelně závislí na nějakých návykových látkách, dlouhodobě figurující v evidenci Úřadů práce, ti, kteří neprojevují žádnou snahu zvýšit si vlastním přičiněním příjem. (Podrobněji v Moderní obci č. 5/2007, str. 10 Zneužívání sociálních dávek má odzvonit - pozn. redakce.)

PŘIPOMÍNKY A OBAVY KLIENTŮ

Na Praze 6 začali tuto formu výplaty sociální dávky uplatňovat koncem dubna, na Praze 12 začátkem května a na Praze 2 k ní přistoupili v červnu. Ve všech jmenovaných městských částech (MČ) se takto zatím vyplácí jen část příjemců: Na Praze 2 zatím 22 % z celkového počtu příjemců dávky pomoci v hmotné nouzi, na Praze 6 asi 50 % a na Praze 12 zhruba 60 % klientů. Vyjádřeno v penězích představovala hodnota vydaných poukázek v druhé městské části 23 600 Kč, na Praze 6 pro 50 klientů něco přes 200 tisíc Kč a na Praze 12 přibližně 100 tisíc Kč. Všude hodlají počet takto vyplácených klientů postupně zvyšovat.

Vyplácená sociální dávka se však nikde neproměňuje v poukázky stoprocentně: Zhruba třetinu dostávají příjemci nadále v penězích, aby si nemohli případně stěžovat, že nemají peníze na léky, dopravu či jiné nezbytnosti.

Reakce lidí, kteří nedostali na ruku peníze, ale jen poukázky, byly a jsou různé. Vedoucí oddělení pomoci v hmotné nouzi MČ Prahy 2 Zuzana Stejskalová uvádí, že příjemci tuto situaci přijali celkově dobře, protože byli s touto formou předem seznámeni a pomohla i informace v médiích.

Na Praze 6 to bylo trochu jiné a neodehrálo se vše tak docela v poklidu. "Reakce jsou různé," sdělila vedoucí odboru sociálních věcí Prahy 6 Jitka Černá. "První měsíc byli klienti spíše šokovaní, několik jedinců nám vyhrožovalo i sprostě nadávalo. Když jsme tyto poukázky vydávali už druhý měsíc, nadále projevovali svou nespokojenost a navíc vysvětlovali, proč poukázky nechtějí. Také jsme na zavedení tohoto systému obdrželi několik písemných stížností."

Ani na Praze 12 nebyli pracovníci sociálního odboru ušetřeni negativních reakcí. Vedoucí oddělení pomoci v hmotné nouzi Zdeněk Chmelař říká: "Reakce příjemců nebyly vždy vstřícné. Je to nová forma výplaty dávek a bude chvíli trvat, než se zaběhne. Někteří příjemci tvrdí, že je jim jedno, zda budou v obchodě platit penězi nebo poukázkami, jiní mají spíše obavy ze stigmatizace. Říkají, že každý, kdo je uvidí platit touto poukázkou, bude vědět, že pobírají dávky." Uvedl ovšem i jeden markantní příklad svědčící o tom, že se dávky zneužívají: "Stalo se nám dokonce, že klient požádal o ukončení výplaty dávky s tím, že by ji stejně zneužíval."

Obava ze stigmatizace by podle Zdeňka Chmelaře ovšem měla být dost zbytečná, protože poukázky jsou skoro totožné s klasickými stravenkami. Závažnější jsou připomínky klientů, že zboží v prodejnách, kde je možné poukázkami platit, je pro ně příliš drahé. Jsou zvyklí nakupovat u stánkařů, v secondhandech a dalších obchodech, kde se dá pořídit nákup levněji. Zdeněk Chmelař se proto doporučuje rozšířit síť smluvních partnerů a obchodních řetězců, které tyto poukázky přijímají.

OBJEKTIVNÍ HODNOCENÍ KONCEM ROKU

Zpětná vazba z prodejen, kde lze poukázky použít, zatím není - kontrolou, aby je jejich vlastníci směňovali pouze za to, co je možné, je pověřen jejich dodavatel. Zdeněk Chmelař říká, že by zneužití v prodejnách nemělo být možné už technicky. Pokladna by totiž měla být nastavena jen na potraviny, nealkoholické nápoje, ošacení, obuv, hygienické pomůcky a ostatní vybrané zboží. V případě, že by šlo o alkohol či cigarety, neměla by pokladna poukázku přijmout.

Všichni tři dotázaní pracovníci městských úřadů se shodují v tom, že tato forma vyplácení dávek pomůže omezit zneužívání státní finanční pomoci, ale úplnému zneužití poukázek zamezit nelze. "Někteří klienti už přemýšleli, že by rovnou před obchodem poukázky mohli prodat či směnit," uvedl Zdeněk Chmelař.

Jitka Černá míní, že je zatím předčasné tento projekt hodnotit, protože je teprve v začátku: "Objektivní hodnocení lze udělat ke konci roku a následně v lednu 2008 budeme mít možnost i zpětné kontroly využití poukázek, zda byly všechny vyčerpány apod.".

Projekt sleduje rovněž ministerstvo práce a sociálních věcí, které jej začátkem příštího roku vyhodnotí a případně navrhne další postup či určité korekce. Kraje mají podle doporučení ministerstva uzavírat smlouvy týkající se pomoci v hmotné nouzi podle zákona č. 111/2006 Sb. s platností maximálně do roku 2009, kdy se má uskutečnit zásadní reforma veřejné správy v sociální oblasti.

JIŘINA ONDRÁČKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down