01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pověřené obce už získaly většinu movitého majetku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který byl zřízen k 1. červenci 2002, chrání a spravuje majetek státu a zastupuje jej ve sporech o něj. Má osm územních pracovišť. Josefu Polovi, který je ředitelem sekce Územní pracoviště Ústí nad Labem ÚZSVM, jsme položili několik...

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který byl zřízen k 1. červenci 2002, chrání a spravuje majetek státu a zastupuje jej ve sporech o něj. Má osm územních pracovišť. Josefu Polovi, který je ředitelem sekce Územní pracoviště Ústí nad Labem ÚZSVM, jsme položili několik otázek.

Jak se člení sekce Územní pracoviště Ústí nad Labem a kolik má zaměstnanců?
Sekce spravuje území severozápadních Čech, které je vymezeno deseti bývalými okresy Ústeckého a Libereckého kraje - s výjimkou okresu Semily. Svou činnost vykonává prostřednictvím svých odloučených pracovišť v sídlech bývalých okresních úřadů, která jsou řízena třemi sekcemi - Právních služeb, Hospodaření s majetkem státu a Hospodářsko-správní. Celkem je v sekci 417 zaměstnanců.
Co má sekce konkrétně na starosti?
Hlavní náplní práce ÚZSVM je péče o majetek státu - zastupování státu v soudních sporech a rozhodčích řízeních. Je to faktická správa nemovitostí a movitého majetku, jenž byl delimitován z okresních úřadů, péče o majetek, který stát nabývá ze zákona, to je například pozůstalost v případě, že není dědiců, nebo péče o odložené věci propadající státu a zvířata.
Je třeba vykonávat různorodé činnosti a řešit řadu problémů od kvalifikovaného právního zastupování až po manuální práce při správě a údržbě státních budov a pozemků. Právní rámec je dán především zákonem č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích a zákonem č. 201/2002 Sb., o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. 
Pomáháte také převádět majetek z bývalých okresů do pověřených obcí?
Pověřené obce získaly většinu movitého majetku sloužícího pro výkon přenesené státní správy z bývalých okresních úřadů do konce roku 2002, výjimečně v prvních dnech roku 2003 tak, aby mohly od počátku roku efektivně fungovat. Nyní je třeba upravit právní vztahy ve věci obcí, které užívají a působí v budovách, jež patří státu, tzn. uzavřít smlouvy o výpůjčkách nebytových prostor, o zajišťování dodávek tepla, energie, vody a dalších služeb. V průběhu prvního čtvrtletí roku 2003 by se tak měla celá záležitost vyřešit.
Za sekci Územní pracoviště Ústí nad Labem jde o několik desítek smluv s pověřenými obcemi a krajskými úřady. Některé instituce žádají o bezúplatný převod státních budov, ve kterých prozatímně do konce roku 2004 zajišťují výkon státní správy. V průběhu tohoto období budou jednotlivé státní orgány právě do státních budov přemístěny tak, aby stát uspořil na nájemném tam, kde je dosud platí třetím osobám. V případě, že některé objekty zůstanou nevyužity, budeme při jejich obsazování a případném prodeji postupovat podle platných zákonů.
Co čeká sekci v prvním pololetí letošního roku?
Především je třeba dokončit likvidaci okresních úřadů, což Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ukládá zákon č. 320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činností okresních úřadů. Dále je nutno převzít, zkontrolovat a zaevidovat veškerý majetek, který na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových přešel.
V nových podmínkách a mantinelech vymezených platnými zákony, na jejichž základě proběhla reforma veřejné správy, bychom ve spolupráci s obcemi a kraji chtěli znova nastolit jakýsi standard, na který byla veřejnost před reformou zvyklá právě na okresních úřadech.
Zastupujete stát také u soudu, případně mezinárodního soudu?
Sekce zastupuje u soudů Českou republiku přímo ze zákona. Soudních případů územního pracoviště jsou stovky a jejich hodnota představuje desítky miliónů korun. V řízení před mezinárodními soudy není příslušná sekce územní pracoviště, ale sekce právních služeb a státního majetku v Praze.

Jak komunikujete s krajskými úřady?
Těžiště spolupráce s krajskými úřady je především ve splnění úkolů reformy veřejné správy - přechod zaměstnanců a jejich vybavení a pronájem prostorů.
Dále jde o vzájemnou metodickou výpomoc zaměstnanců ÚZSVM, krajských úřadů a obcí s rozšířenou působností při dokončování likvidace bývalých okresních úřadů a zavedení nových agend.
V budoucnu lze uvažovat o vzájemných vyjednáváních při řešení majetkoprávních záležitostí, stavebních a investorských řízeních, kde budeme figurovat jako zástupci státu a státního majetku v daném regionu. Naše vztahy s krajskými úřady byly vždy věcné a korektní. Věříme že tomu tak bude i nadále.
KAREL ŽÍTEK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down