Koncem června jsme na dvou místech Olomouckého kraje - Hranicku a Jesenicku - byli konfrontováni s relativně novým druhem mimořádné události. Ačkoliv jsme krajem těžce zkoušeným už "klasickými" velkými letními či jarními povodněmi, k nimž u nás došlo v letech 1997 a 2006 a se kterými máme...
Koncem června jsme na dvou místech Olomouckého kraje - Hranicku a Jesenicku - byli konfrontováni s relativně novým druhem mimořádné události. Ačkoliv jsme krajem těžce zkoušeným už "klasickými" velkými letními či jarními povodněmi, k nimž u nás došlo v letech 1997 a 2006 a se kterými máme již nemalé zkušenosti, letošní přívalové povodně způsobené prudkými, rychle se vyvíjejícími bouřkami s intenzivními srážkami byly jiné: Natolik bleskové a natolik ničivé, že ve velice krátkém okamžiku stačily v devíti obcích na Hranicku a poté ve dvaceti dalších na Jesenicku napáchat značné škody.
Nejvíce mě mrzí tři lidské životy, které si tato živelná pohroma vzala. Bilance škod na majetku obyvatel, obcí, kraje i státu je ohromná a byla už vyčíslena na bezmála 3,7 miliardy korun. Voda zaplavila na území kraje celkem 1374 objektů, 817 domácností a 508 studen s pitnou vodou. Zničila silnice a místní komunikace, z toho 12 mostů a 86 lávek.
Kromě pustošivé síly živlu však červnové přívalové povodně na druhou stranu rovněž prokázaly - ve srovnání s minulými lety - lepší koordinaci a profesionální fungování složek integrovaného záchranného systému, krizových štábů kraje a obcí s rozšířenou působností. Z pohledu hejtmana, který stojí v čele bezpečnostní rady kraje, musím ocenit bezchybné fungování a nasazení profesionálních i dobrovolných hasičů, vojáků, záchranářů a policistů.
Největší tíha odpovědnosti samozřejmě ležela na starostech, kteří svou roli rovněž zvládli, ačkoliv nelehký úkol odstranění napáchaných škod a uvedení obcí do "normálního" stavu před nimi teprve stojí.
Nejsou na to sami. Olomoucký kraj kromě okam- žité koordinace pomoci bezprostředně po červnové katastrofě uvolnil finanční prostředky ze svého rozpoč-tu pro bezodkladné použití. Další peníze poskytl - a věřím, že ještě poskytne stát. Dík musím vyslovit všem, kteří jakýmkoliv způsobem nabídli rychlou pomoc, a samozřejmě dárcům, kteří přispěli přímo obcím či na povodňová konta humanitárních organizací nebo Olomouckého kraje.
Právě finanční prostředky získané z veřejné krajské sbírky chceme ve spolupráci se starosty postižených obcí rozdělit tak, aby se dostalo na všech dvacet devět sídel, zasažených velkou vodou. Z minulosti víme, že mediálně nejznámějším obcím se pomocná ruka obvykle nabízí z mnoha stran. Chceme však pomoci i těm méně viditelným, kde povodeň napáchala téměř stejnou nebo jen o málo menší spoušť.
Ing. MARTIN TESAŘÍK
hejtman Olomouckého kraje