01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povodňová ochrana: Skleněné zábrany

Mobilně stacionární protipovodňové systémy se liší od mobilních systémů tím, že část systému je mobilní a část je pevně spojena s podložím - je stacionární. Prvním systémem tohoto typu, který si představíme, jsou skleněné zábrany.

Nutno říci, že sklo se v porovnání s kovy a plasty používá jako prvek protipovodňové ochrany jen ve výjimečných případech.

DRUH MATERIÁLU A ROZMĚRY

Pro výstavbu se používá sklo plavené (lité), nebo tvrzené (ESG), které se získá kalením, a proto disponuje čtyřikrát až pětkrát vyšší pevností při kombinovaném namáhání v tahu a ohybu než plavené sklo. Když se při nadměrném namáhání ESG rozlomí, rozpadá se na kousky s tupými hranami, čímž je pravděpodobnost poranění menší než ostrými střepy z plaveného skla. Požadované pevnosti v trhu se dosáhne složením ochranné tabule ze dvou i více vrstev skla, které jsou proloženy průhlednou fólií z polyvinylbutyralu. Např. dvoutabulové ESG sklo může být v tloušťkách 4-19 mm.


Rámová konstrukce se skládá z lisovaných hliníkových desek (AlMgSi) s těsněním vyrobeným z EPDM (ethylenpropylenový kaučuk). Obsahuje sklo dvou, tří či čtyřvrstvé, horní okraj chrání kryt. Takto přichycená tabule je adekvátní pro plovoucí uchycení ve středovém sloupku, protože nerámované sklo prodělává změny délky. Šířka skla se pohybuje od 1,75 m do 2,0 m a výška od 0,8 m do 1,0 m.

KOTEVNÍ DESKY

Základem stavby těchto mobilně stacionárních protipovodňových systémů je kotevní deska (stacionární prvek systému). Rám se skleněnou deskou může být stacionárním prvkem, zasune-li se trvale do kotevní desky, nebo mobilním prvkem, pokud se instalace provádí až při nebezpečí povodně.

Výhodou kotevní desky je přiměřená rozměrová tolerance. Její montáž a následné zabetonování není vhodné přímo na posuvné podklady (filtrační vrstva, štěrková vrstva ani betonová vrstva). Doporučuje se připevnění na výztuže.

ZKUŠENOSTI Z KOLÍNA NAD RÝNEM

Starý ochranný protipovodňový val v Kolíně nad Rýnem dosahoval výšky 10,9 m nad hladinou řeky. Podle nových výpočtů však záplavový koncept v tomto místě počítal se zasaženou výškou až 11,3 m. Bylo nutné vypracovat řešení pro zajištění ochrany proti zbývajícím 40 cm povodňové vody. V oblasti, kde se ochranný val nachází, vlastní přilehlé pozemky soukromé osoby. Ke sladění jejich zájmů a protipovodňových opatření se využilo skleněných zábran, které vytvořily estetický a efektivní prvek zároveň.

Náklady na pořízení skleněných zábran byly nižší než vytvoření klasické mobilně stacionární protipovodňové zábrany z hliníkových profilů. Navíc pozemek k výstavbě zábran by se musel pronajímat.

Při využití bezpečnostních skel byla povolená délka jednoho prvku zábrany dva metry. Sklo vložené do hliníkového rámu se skládalo ze čtyř vrstev a laminátové izolační výplně. Všechny elementy zábrany byly odzkoušeny speciálními testy pro ověření bezpečnostních vlastností.

Zábrana je snadno demontovatelná, bez využití lepení či silikonového utěsňování. Nejenže skleněná zábrana dokáže pokrýt neomezený úsek, ale lze s ní kopírovat tvarové úseky, které z estetického hlediska vyžadují zvláštní pozornost, např. lázeňské promenády.

Návrh byl konstruován na působení vodního tlaku +30 kN osamělého břemena, či 20 kN/m2 umělé zátěže. Chráněný úsek v Kolíně nad Rýnem má délku 310 m.

 

JIŘÍ MATĚJKA
Ministerstvo vnitra generální ředitelství HZS ČR

 

Skleněné zábrany slouží k protipovodňové ochraně např. v Kolíně nad Rýnem.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down