01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povodňová ochrana: Sklolaminátové zábrany

Sklolaminátové zábrany s povoleným průsakem patří do skupiny mobilních protipovodňových bariér, které jsou určeny k usměrnění toku vody, odklonění přívalové vlny a navýšení stávajících hrází.

Mobilní protipovodňová zábrana je tvořena třemi základními komponentami: sklolaminátovou deskou, opěrnou konstrukcí a spojovacím dílem.

NEOMEZENÁ ŽIVOTNOST

Sklolaminátová deska je odolná vůči extrémním teplotám od -30 do +50 ËšC, mechanickému namáhání a působení většiny chemických látek. Materiál je zdravotně nezávadný a tvarově a konstrukčně stálý. Základní rozměr desky je 300 x 145 cm, ale lze je dodat i na míru.

Nedojde-li k mechanickému poškození, je životnost desek téměř neomezená. Důvodem vysoké pevnosti desek proti namáhání tlakem vody nebo mechanickému poškození je laminovaná ocelová výztuž, která je dimenzována na maximální zatížení, a výztužná žebra, jež jsou umístěná na rubové straně desky. Na spodní část desky je přinýtován gumotextilní pás, jenž ji utěsňuje v místě styku s terénem nebo vyrovnává terénní nerovnosti, čímž výrazně zabraňuje průsaku mezi deskou a terénem. Pro dobrou manipulaci je sklolaminátová deska na rubu obou stran vybavena úchytnými textilními oky.

Opěrná konstrukce je skládací a svařená z ocelových profilů (trubka, ocelový profil, profilovaný plech). Na spodní části opěrné trubkové konstrukce jsou navařeny ocelové hroty, které brání posuvu konstrukce v terénu. Na vrchní části trubkové konstrukce jsou posuvné opěrné patky, jež vyrovnávají nerovnosti terénu vůči protipovodňové desce.

ZPŮSOB VYUŽITÍ

Konstrukci lze postavit na měkkém nebo zarostlém terénu, na pevném podkladu (např. asfaltu), dlažbě nebo betonovém panelu. Natřena je černou barvou.

Další možností upevnění a ukotvení sklolaminátové desky je s použitím těžkého protitankového ostnu. Sklolaminátovou desku lze uchytit jedním dílem ostnu i kompletně složeným ostnem. V obou případech se využívá zajišťovací tyče jako vzpěry. Poslední možností je opět využití jednoho dílu ostnu a zajišťovací tyče, ale navíc se pro pevnější ukotvení přidává protiskluzová deska z tvarového plechu.

Spojovací tyče slouží ke spojení a utěsnění jednotlivých desek mezi sebou, čímž v maximální míře zabraňují průsaku vody. Spojovací díl je sestaven z ocelového plechu, ocelového profilu, pozinkovaného plechu a gumotextilního pásu. Aby jej bylo možno nasunout mezi jednotlivé desky, které jsou od sebe vzdáleny nejméně 5 cm, je mezi spodní a vrchní ocelový plech navařen ocelový profil, který určuje vzdálenost jednotlivých dílů od sebe.

Celá sestava je překryta gumotextilním pásem, který ve spodní části přesahuje až gumotextilní pás na deskách. Tento pás je přichycen dále z vrchní strany pozinkovaným plechem, který je profilován tak, aby došlo k utěsnění spoje. Pro lepší montáž (nasunutí a vysunutí desek) je spojovací díl na rubové straně opatřen manipulačním madlem. Ocelové části dílu jsou opatřeny speciálním černým nátěrem.

ZÁVĚREM

Předností sklolaminátových zábran je to, že nepotřebují spodní stavbu a jsou lehce přenosné. Je-li rozmoklý terén a nelze-li použít mechanizaci, je možno postavit protipovodňovou bariéru a manipulovat s ní v libovolném terénu a délce. V názvu tohoto systému protipovodňové ochrany se někdy objevuje přívlastek »s povoleným průsakem«, který demonstruje snahu několika prvky jednotlivých součástí redukovat pravděpodobnost průsaku vody na minimum. Soupravu vyvinula společnost VOP Dolní Bousov, s. r. o.

JIŘÍ MATĚJKA

Ministerstvo vnitra generální ředitelství HZS ČR

Sklolaminátové protipovodňové zábrany v detailu.

Možné použití sklolaminátových zábran.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down