Pozemkový fond neprodává jen půdu Když v uplynulých 10 letech přecházely do správy Pozemkového fondu ČR objekty bydlení patřící bývalým státním statkům, mělo se obecně za to, že uživatelé těchto staveb projeví zájem o jejich převod buď přímo do soukromého vlastnictví, nebo do vlastnictví obce. Opak...
Pozemkový fond neprodává jen půdu
Když v uplynulých 10 letech přecházely do správy Pozemkového fondu ČR objekty bydlení patřící bývalým státním statkům, mělo se obecně za to, že uživatelé těchto staveb projeví zájem o jejich převod buď přímo do soukromého vlastnictví, nebo do vlastnictví obce. Opak byl pravdou. Do dnešního dne zůstává fondu na bedrech skoro 6000 takových objektů.
Z jakého důvodu? Především proto, že mnozí uživatelé, kteří jsou s fondem v nájemním vztahu, získali nesprávný dojem, že to má být fond, kdo bude neustále ze svého rozpočtu hradit opravy stále znovu rozbíjených vstupních dveří, zdemolovaných schodišť, zničených sklepních prostor a dalších výsledků stavu, kdy "všechno patří všem". Fond považuje tuto praxi za nadále neudržitelnou a vyzývá nájemníky i obce, aby se začali neprodleně zaobírat převodem těchto objektů do soukromých, respektive obecních rukou.
Myšlenka odstátnění, která se opírá o zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu státního majetku na jiné osoby, je pro fond prioritní. Převod objektu bydlení do soukromého vlastnictví se může uskutečnit buď formou přímého prodeje, nebo veřejné soutěže. K uskutečnění přímého prodeje postačí písemný souhlas uživatelů bytů, doručený na územní pracoviště fondu v každém okresním městě.
Bytové objekty, o něž dosavadní uživatelé neprojeví zájem, nabídne fond ve veřejné obchodní soutěži, která podle soutěžního řádu může probíhat až ve třech kolech a v jejímž průběhu dochází k postupnému snižování vyhlašované ceny. Pokud se pro převod objektu bydlení rozhodne obec, má možnost získat nemovitost bezúplatně.
Daří se Pozemkovému fondu ČR tyto objekty prodávat?
Zájem nových nabyvatelů o privatizaci bytových objektů ve správě fondu, které tvoří převážně velké bytové domy, je přímo ovlivněn stavebně-technickým stavem nabízených nemovitostí a jejich polohou, velmi často v příhraničních oblastech s vysokou nezaměstnaností a nízkou kupní sílou obyvatel. Za těchto podmínek se fondu prozatím metodou přímého prodeje podařilo zprivatizovat 80 bytových objektů za kupní cenu od 810 000 do 970 000 Kč.
Metodou veřejné soutěže zprivatizoval fond celkem 90 bytových objektů za kupní cenu od 600 000 do 1,7 mil. Kč. Metodou bezúplatného převodu se mu podařilo zprivatizovat 55 bytových objektů, mezi nimi mj. i nemovitosti v Dolním Žandově, Žihli nebo v Křinicích.
Příspěvek obce nevyužívají
V souladu s vládním usnesením č. 242 z roku 1996 může obec získat i finanční příspěvek na údržbu a opravy ve výši 10 % převáděné nemovitosti. Letos je pro tento účel vyčleněna ve státním rozpočtu částka 50 mil. Kč. Možnost získat příspěvek zatím není obcemi příliš využívána. V letošním roce tak byla pro tento účel ze státního rozpočtu prozatím vyčerpána částka necelých 8000 Kč.
Možnost získat finanční příspěvek na údržbu a opravy převáděných nemovitostí závisí na rozhodnutí vrcholových orgánů fondu a na postoji Ministerstva financí, které svým rozhodnutím schvaluje zvolený způsob odstátnění jednotlivých nabízených nemovitostí, zda budou zprivatizovány formou veřejné soutěže, nebo bezúplatného převodu.
Do konce června fond také odstátnil 8200 z 11 800 hektarů pozemků, které v první polovině roku zařadil do nabídek podle zákona o půdě a podle zákona o prodeji státní zemědělské půdy. "Letos v červenci vstoupila v platnost novela zákona o prodeji státní zemědělské půdy, která podle našeho názoru celý proces prodeje urychlí," uvedl předseda výkonného výboru Pozemkového fondu ČR Josef Miškovský.
Novela dává přednostní právo na převod 50 % výměry pozemků, nejvýše však 300 hektarů, tomu žadateli, který má půdu nejméně 5 let od fondu pronajatou. Cena se stanoví podle tzv. bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ), které ohodnocují kvalitu půdy. Nepromítne se do ní polohová renta, uplatní se pouze srážky. "Očekáváme, že zavedením přednostního práva na prodej a změnou oceňovacích pravidel projeví zemědělci větší zájem než doposud," dodal Josef Miškovský.
Pokud žádná ze stanovených osob neprojeví zájem, prodá se pozemek ve veřejné obchodní soutěži, do které se může přihlásit každý český občan. V 1. kole cena vychází z BPEJ. Pokud není pozemek prodán, je vyhlášeno 2. kolo, ve kterém se cena snižuje na 50 %. V případném 3. kole je to 10 % z původní ceny.
Veřejná nabídka
V polovině září Pozemkový fond nabídl k prodeji 8388 pozemků o celkové výměře 6688 hektarů. Jejich cena se pohybuje v závislosti na polohové rentě a dalších faktorech přibližně od 50 haléřů do 13,5 Kč za 1 m2. Šlo již o 5. kolo privatizace pozemků. Vyhlášení 6. kola bylo připravováno na 25. října t. r. O půdu se mohou přihlásit oprávněné osoby, samostatně hospodařící rolníci, kteří provozují zemědělskou výrobu minimálně 2 roky na pozemcích o rozloze 10 hektarů, členové družstev a společníci obchodních společností. Zájemci mohou být také vlastníci minimálně 10 hektarů zemědělské půdy v katastrálních územích, kde se pozemek prodává, či územích přilehlých.
Úplný seznam nabízených pozemků je k dispozici na všech územních pracovištích fondu a na internetové adrese www.pfcr.cz. Zájemci se mohou přihlásit do 13. prosince.
- kž -