01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praha 13 má moderní právní odbor

V současné době probíhá na řadě nově vytvořených krajů, rovněž na obcích a v podmínkách hlavního města Prahy vytváření právních oddělení či odborů. Na zkušenosti z činnosti legislativně právního odboru na Úřadu Městské části Praha 13 jsme se zeptali JUDr. Kateřiny Černé, vedoucí tohoto útvaru. Jak...

V současné době probíhá na řadě nově vytvořených krajů, rovněž na obcích a v podmínkách hlavního města Prahy vytváření právních oddělení či odborů. Na zkušenosti z činnosti legislativně právního odboru na Úřadu Městské části Praha 13 jsme se zeptali JUDr. Kateřiny Černé, vedoucí tohoto útvaru.

Jak velký je váš úřad a jaké je postavení právního odboru?

Úřad Městské části Praha 13 má asi 260 zaměstnanců a je rozčleněn na 22 odborů. V době, kdy jsem zde nastupovala, dala jsem si za cíl vytvořit moderní a výkonný útvar, nejdříve právní oddělení, které se posléze transformovalo na legislativně právní odbor, zajišťující právní služby jak pro činnost orgánů samosprávy, tak i konzultační činnost pro ostatní odbory. Odbor jsem vytvářela v roce 1994, kdy většina obvodů nebo obcí takový útvar neměla.

Domnívám se, že v současnosti, kdy legislativa doslova chrlí jeden předpis za druhým (a zejména správní a obecní právo nepatří mezi oblasti přehledné a jednoduché), je nutné, aby jeden útvar zajišťoval komplexní právní servis. Předpokladem jeho fungování je vedle personální stránky i vybavení softwarové. Vedení naší radnice umožnilo, aby právníci využívali moderní výpočetní techniku s návazností na právní software, zejména ASPI a JUSTIS. Náš kolektiv tvoří vedle mé osoby tři právníci a odborná pracovnice - sekretářka.

Je problém zajistit kvalitní pracovníky pro takový útvar?

Podle mých zkušeností nově vytvářené právní útvary je možné kvalitně personálně obsadit. Samozřejmě důležitý je dobrý výběr a v tomto ohledu vidím perspektivu hlavně pro absolventy právnických fakult. Vždyť oblast advokacie, která dosud lákala většinu absolventů, je dnes uspokojena.

Dobré vedení a různorodost práce vytvářejí v této oblasti zajímavé možnosti. Samostatnou otázkou je mzdové ohodnocení. Je však možné v rámci platné právní úpravy zařadit a ohodnotit právníky tak, aby byli motivováni. Ve srovnání s finanční nákladností advokátů jsou pro radnice "levnější" vlastní zaměstnanci. Přesto doufám, že do budoucna bude pro tuto oblast právní úprava příznivější.

Spolupracujete s advokátními kancelářemi?

Ve výjimečných případech, kdy rozsah a složitost některých kauz vede radu městské části k tomuto rozhodnutí.

Ve které oblasti se vám daří a doporučila byste ji ostatním radnicím?

Velmi dobré výsledky dosahujeme při exekučních řízeních. Zejména u exekucí vyklizením bytu máme desítky dořešených případů a městská část může po tomto právním vyřízení opět byty přidělit. V současné době budeme využívat i služeb exekutorských úřadů, které nyní začínají svou činnost.

Také se nám osvědčil způsob centrální evidence smluv (od roku 1994). Speciální software umožňuje nejen evidovat smlouvy, ale rovněž poskytuje okamžité informace pro starostu, místostarosty či vedoucí odborů a smluvní straně o předmětu smlouvy. Například podle kritéria IČO, kupní ceny či čísla katatastrálního území je smlouva nelezena a ihned poslouží např. při jednání. Stačí pouze počítač a jednoduše zadaný dotaz. Centrální evidence smluv je tak nejen informací, ale i dobrou kontrolou (např. lze vyhledat smlouvy dle daného odboru) .

Hana Prokopová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down