01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PRAHA 15 ÚSPĚŠNĚ RENOVUJE "DVOULETKOVÉ" DOMY

Od roku 1999, kdy Městská část Praha 15 začala po vyčlenění z Prahy 10 privatizovat svůj bytový fond, prodala do konce loňského roku byty za celkem 706 miliónů korun. V polovině letošního roku by měl být program privatizace, řádně odsouhlasený zastupitelstvem městské části, naplněn. Konkrétně to...

Od roku 1999, kdy Městská část Praha 15 začala po vyčlenění z Prahy 10 privatizovat svůj bytový fond, prodala do konce loňského roku byty za celkem 706 miliónů korun. V polovině letošního roku by měl být program privatizace, řádně odsouhlasený zastupitelstvem městské části, naplněn.

Konkrétně to znamená, že na 2700 bytů převážně v panelových domech sídliště Horní Měcholupy v účetní hodnotě přes 800 miliónů korun přejde z majetku obce do vlastnictví bytových družstev, založených nájemníky.

Vedoucí majetkového odboru Městské části (MČ) Praha 15 Ing. Vilém Moravec v té souvislosti zdůrazňuje dvě hlavní zásady, jejichž dodržování se městské části osvědčilo:

- Privatizovat nikoliv po jednotlivých bytech, ale po celých domech. Městské části tak nezůstávají případní problémoví nájemníci, jejichž byt by byl ponechán v majetku obce.

- Prodávat domy důsledně podle stavebního zákona, tedy "od dilatační spáry k dilatační spáře" a respektovat, že budova musí mít své obvodové stěny a kompletní střechu, byť někdy sami nájemníci vyvíjejí nátlak, aby dům byl privatizován "podle vchodů". "Pokud bychom takto nepostupovali, zakládali bychom pro příští roky těmto lidem časovanou bombu," vysvětluje Ing. Vilém Moravec. "Pak by nebylo možné případně převést takové družstevní byty do osobního vlastnictví, neboť tento akt předpokládá zpracování tzv. prohlášení vlastníka o rozdělení domu na jednotky, což by bylo neproveditelné, protože by se zjistilo, že de iure je dům například bez obvodových stěn."

Místostarosta Jiří Petříš dodává, že městská část ještě i před privatizací investovala do oprav a rekonstrukcí bytových domů. Při auditu domů určených k prodeji se někdy nalézaly skryté závady, jejichž odstranění si od obce vyžádalo další neplánované peníze navíc. Slova místostarosty dokládá fakt, že bytová družstva po převzetí domů od obce nemusela svým členům zvyšovat nájemné a naopak polovinu vybraného nájemného zpravidla používají na splácení kupní ceny obci, zatímco zbylou částku ponechávají ve vlastním fondu oprav.

FOND OBNOVY A MODERNIZACE

Výtěžek prodeje domů městská část neutrácí za běžné provozní náklady. Radnice mj. iniciovala vznik Fondu obnovy a modernizace bytového fondu, který byl naplněn zhruba 40 milióny korun z programu Ministerstva pro místní rozvoj. Fond je otevřen jak pro městskou část, tak pro všechny vlastníky bytových či rodinných domů na území MČ Praha 15. Už loni jeden z z těchto vlastníků využil možnosti čerpat z fondu výhodný úvěr na výměnu oken a opravu střechy. Jiří Petříš tvrdí, že o půjčku začínají projevovat zájem i bytová družstva. Ta uvažují zejména o zateplování domů, výměnách oken apod.

Starosta MČ Praha 15 Jan Nádvorník označuje Fond obnovy a modernizace bytového fondu za výborný nástroj, s jehož pomocí mohou například nově vzniklá bytová družstva snáze dosáhnou na finance a jehož prostřednictvím se městská část může zase lépe s družstevníky domlouvat na koordinaci při zvelebování vzhledu sídliště. Fond pochopitelně využívá i sama městská část.

Ovšem snaha městské části o oživení některých lokalit na sídlišti v řadě případů naráží i na dosud nevyřešené majetkoprávní vztahy k pozemkům mezi panelovými domy. O dalším ozelenění volných prostranství, budování nových parkovacích míst či chodníků se s některými restituenty nelze dohodnout. "Svou roli hraje i roztříštěná struktura vlastníků panelových domů na sídlišti. Část domů totiž stále máme v majetku my, tedy Praha 15, část už patří bytovým družstvům a část si ponechává v držení magistrát. Když jsme nechávali zpracovat studii celkové regeneraci sídliště, ukázalo se, že je třeba jednat s partnery, kteří leckdy buď mají jiné představy o rozvoji daného území, či nemají dost peněz na to, aby se na něm účinně podíleli," konstatuje Jan Nádvorník a věří, že nové vedení hlavního města časem přiřkne městským částem větší rozhodovací pravomoci, neboť lépe znají situaci ve svých územích. Také místostarosta Jiří Petříš upozorňuje na to, že například Technické správě komunikací hl. m. Prahy patří v Praze 15 více než devadesát procent všech chodníků a místních komunikací. Každou změnu je třeba s tímto zařízením magistrátu zdlouhavě projednávat.

PROMĚNA TŘÍ ULIC

Ing. Vilém Moravec připouští, že rozsáhlou privatizací bytového fondu se městská část připravila o možnost řešit situaci žadatelů o byt. Úmrtím či odstěhováním nájemníků se jí totiž dříve v nezprivatizovaném bytovém fondu ročně uvolňovala zhruba desítka bytů. Částečné řešení přináší rekonstrukce tzv. dvouletkových domů, které stojí v Herbenově, Hostišovské a Kobylákově ulici a zůstávají v držení obce. Více než půlstoletí staré domy obývají především lidé v již důchodovém věku a zejména ohled na ně zastupitelstvo vedl k tomu, aby jejich obydlí do plánované privatizace nezařadilo. Rekonstrukce zatím osmi těchto domů obsáhla i vybudování půdních vestaveb, stejně jako vyřešení dopravy v klidu. Zjednosměrnění komunikace přineslo nová parkovací místa a k úlevě místních obyvatel, z nichž mnozí měli u domů po léta malé zahrádky, se při sadových a terénních úpravách nalezly plochy, na nichž se mohou tomuto koníčku dál věnovat a kde obec vypsala roční nájemné pouze pět korun za metr čtvereční. Jediný striktní zákaz tam nyní nově platí pro chov slepic, králíků a dalšího drobného hospodářského zvířectva. Podobně jako v případě zahrádek obec postupovala také při likvidaci některých garáží v sousedství dvouletkových domů. Kdo měl garáž legálně postavenou a ta musela být zbourána, obdržel od obce jinou.

POMOC STÁTU ZŮSTALA NEVYUŽITA

Do renovace dvouletkových domů a proměny celé lokality městská část zatím vložila přes šedesát miliónů korun. Kvůli půdním vestavbám bylo nutné zesílit základy, zajišťovala se zcela nová hydroizolace, domy dostaly nové vnitřní rozvody, opláštění i střechy, přebudovaly se koupelny a místo dosavadních plynových kamen je nyní v každém z bytů etážové topení na plyn s vlastním kotlem. Protože městská část pro nové byty v půdních vestavbách vypsala výběrové řízení o výši předplaceného nájemného na deset let dopředu, nemohla na akci čerpat dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení.

"Půdní vestavby nás stály zhruba jenom 19 až 20 tisíc korun za metr čtvereční, což je solidní pražský průměr," tvrdí Ing. Vilém Moravec. "Nehodláme domy s těmito byty prodávat, ale chceme dostat alespoň část peněz vložených do této naší stěžejní loňské investiční akce zpět, abychom v díle mohli pokračovat."

Dnes je všech 22 nových bytů v půdních vestavbách v Herbenově a Kobylákově ulici - od 2+kk o zhruba 55 metrech čtverečních až po dva větší mezonetové byty - obsazeno. V prvním kole výběrového řízení dostali příležitost výhradně obyvatelé Prahy 15, přičemž o byty se ucházelo patnáct občanů. Poté, co dva z nich museli být vyřazeni, bylo vypsáno druhé kolo pro všechny občany ČR.

Komplexní renovace dvouletkových domů obcí bude pokračovat a už nyní městská část připravuje územní rozhodnutí pro třetí etapu, během níž projde zásadní proměnou dalších šest domů.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down