Tvorbou, aktualizací a rozvojem Souboru digitálních map Prahy se zabývá Institut městské informatiky hl. města Prahy. Digitální mapy využívají orgány městské a státní správy, správci technického vybavení města, investiční, architektonické, projekční a realitní společnosti, složky bezpečnostního a krizového řízení a také geodetické firmy.
Systém správy Souboru digitálních map Prahy (SDMP) je hodnocen jako jeden z nejlepších a nejpropracovanějších nejen v republikovém, ale i v evropském a světovém měřítku.
SOUBOR VZNIKAL POSTUPNĚ
Kvůli nedostačujícímu tempu tvorby a aktualizace technické mapy Prahy (začala vznikat v roce 1964 v době, kdy mělo území města rozlohu pouze 200 km2 byl v roce 1984 zahájen projekt digitální technické mapy města za využití prostředků výpočetní techniky. K tomu účelu zřídilo město svou příspěvkovou organizaci Racionalizační a informační středisko, jehož nástupcem se stal v roce 1991 Institut městské informatiky hl. města Prahy (IMIP). Obsah digitální technické mapy v měřítku 1 : 500 tvoří vrstvy obrazu katastrální mapy právního a skutečného stavu, polohopisného doplňku technické mapy, sítí technického vybavení města, dále autorizovaná data geodetické polohy sítí správců technického vybavení města a výškopisné údaje. Vzhledem k složitosti a přesnosti tvorby digitální technické mapy Prahy, kdy zdrojová data tvořilo až 17 druhů podkladových materiálů včetně nového doměřování problematických lokalit, postupovala v roce 1993 tvorba tempem okolo 15 km2 (4 katastry) ročně. V té době město vzneslo požadavek na urychlené vytvoření vektorového obrazu katastrální mapy na celém území města pro účely městské správy, byť za cenu nižší přesnosti. Z podkladu rastrů PET fólií katastrální mapy vznikla vektorizací Digitální referenční mapa a z ní odvozená Bloková mapa základní, která prezentovala využití území podle údajů souboru popisných informací katastru nemovitostí, zpřesněná referenční liniová mapa uličních úseků a adresních bodů a mapa správních hranic. Zároveň pokračovala tvorba digitální technické mapy města /od r. 1993 pod názvem Jednotná digitální mapa Prahy (JDMP)/, která skončila až v roce 2002.
Data digitálních map se stále více začala uplatňovat v rozhodovacích procesech městské správy i jako základní podklad pro tvorbu informačních systémů správců technického vybavení města, zejména díky zvyšující se dostupnosti počítačové techniky a její rychlosti a kapacitě, která je pro práci s grafickými daty nezbytná. V roce 1996 byl soubor digitálních map rozšířen o první sérii dat ortofotomapy (šedotónové, spektrozonální a barevné s rozlišením 40 cm na pixel), což způsobilo další nárůst uživatelů i v negeodetických oblastech. Digitální model terénu, vytvořený pro účely ortogonálního překreslení leteckých snímků, byl využit zejména pro výpočet záplavového modelu a vymezení záplavových oblastí. Díky včasným protipovodňovým opatřením bylo možné zachránit většinu pražského historického centra před ničivou povodní v srpnu 2002. Získané zkušenosti potvrdily nutnost přesného vedení výškopisných dat. Proto se od roku 2004 zajišťuje postupné doměřování polohopisu a výškopisu v záplavové oblasti, které slouží nejen pro zpřesňování výpočtu záplavového modelu, ale i k projektování protipovodňových bariér a dalších opatření. Součástí hladkého modelu terénu jsou od roku 2000 digitální model zástavby a zeleně i data digitálního laserscanningu v oblasti pražské památkové rezervace.
PARTNEREM JE STAVEBNÍ ÚŘAD
Každý rok je nutno aktualizovat 14 % území města, tedy změny na zhruba 70 km2. Proto je nutné zajistit dostupnost a správnost dat, která tyto změny postihují, zejména údaje z geometrických plánů předávaných na katastrální úřad a dále data geodetické části dokumentace skutečného provedení stavby předávaných stavebníky v rámci stavebního řízení. Díky dobré spolupráci s Českým úřadem geodetickým a kartografickým má IMIP přístup k předaným geometrickým plánům, pravidelně přebírá jednou měsíčně data informačního systému katastru nemovitostí a disponuje i rastry PET fólií katastrální mapy. Nástroje na kontrolu souběhu grafického a písemného operátu umožňují dohledat a zapracovat v obrazu katastrální mapy až 40 tisíc změn ročně.
Významným partnerem v zajištění aktuálnosti dat jsou stavební úřady městských částí. Původní vyhlášku HMP č. 8/1986, o plnění ohlašovací povinnosti změn nahradilo důsledné dodržování znění stavebního zákona (§ 103 a § 104) vyžadováním předávky geodetické části dokumentace skutečného provedení staveb (DSPS) jako nutné podmínky pro úspěšné kolaudační řízení.
Data DSPS předávají stavebníci či investoři na IMIP, který garantuje správnost a další náležitosti potvrzením o předání dokumentací skutečného provedení staveb. Takto získané údaje jsou pak zapracovány do Jednotné digitální mapy zpravidla do 2 měsíců a po aktualizaci jsou předávány zpět stavebním úřadům i dalším uživatelům.
V dnešní době spravuje náš institut data Souboru digitálních map Prahy v celkovém objemu zhruba 2 Tbyte. Jeho hlavní součástí jsou data:
JDMP (11,9 mil. geodetických bodů, z toho 51,6 % z přímých geodetických měření),
ortofotomapy s rozlišením 10 cm na pixel (roční zpracovávaný objem asi 200 Gbyte),
digitálního modelu zástavby a zeleně pokrývající 230 km2 území,
digitálního laserscanningu uličních front pokrývající asi dvě třetiny území pražské památkové rezervace,
referenčních a tematických map, výškopisu, historických ortofotomap atd.
Ročně vydá IMIP data za asi 230 mil. Kč, většinou úřadům městských částí, magistrátu, organizacím zřízeným městem, správcům technického vybavení města, ale i státním a soukromým organizacím a firmám.
Jan Bareš
IMIP
Soubor digitálních map Prahy
Zahrnuje 498 km2 územní plochy, složené ze 112 katastrálních území. Přitom digitální katastrální mapa vedená resortem Českého úřadu geodetického a kartografického je zatím vytvořena pouze na 23 katastrech.
V celkovém počtu 350 tisíc parcel nastává ročně asi 40 tisíc změn, tempo výstavby nových objektů se odráží ve faktu, že IMIP přebírá ročně až 7500 dokumentací skutečného provedení staveb.
Další podrobnosti najdete na adrese: www.imip.cz.
ZDROJ: IMIP