Praha od lidí přijala už první desítky nápadů k chystanému orientačnímu a navigačnímu systému města

Záměr na přípravu nového projektu k orientačnímu a navigačnímu systému české metropole byl představen teprve v první polovině letošního července. Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) však společně se zástupci městských organizací již k chystanému projektu registruje první desítky podnětných nápadů. Tipy či příklady špatné nebo dobré praxe totiž prostřednictvím jednoduchého internetového formuláře mohou obyvatelé i návštěvníci Prahy zasílat jako náměty k zadání projektu. Tyto příspěvky je nyní možné prohlédnout si v internetové galerii.

Na www.pid.cz/jis se nejčastěji  objevují podněty občanů týkající se navigace při výstupu z metra a přestupu na povrchovou dopravu. Lidem chybějí čísla navazujících spojů tramvají a autobusů. „Udělat přehlednější informační cedule při výstupu z metra. Například přidat na cedule barevně odlišená čísla linek povrchové dopravy,“ napsal Tomáš. Podobně se vyjádřila i Markéta: „Ke směrovkám v metru bych přidala čísla tramvají, ke kterým se lze daným výstupem dostat. V nových stanicích jsou k vidění obrazovky i s odjezdem. Nicméně bohatě by stačilo i jen číslo na tabuli. Především na složitějších přestupních uzlech.“ Z těchto a dalších příspěvků lze vyčíst, že navigace na navazující spojení trápí lidi zejména v metru.

Přišla také řada zajímavých nápadů, které by jistě přispěly k většímu komfortu cestujících. Například Jiří napsal: „Přivítal bych informaci, za jak dlouho jede metro, už při vstupu.“

INSPIRACE ZE ZAHRANIČÍ

Lidé ve svých komentářích kladně hodnotí některé prvky ze zahraničních metropolí. „…fantastické orientační systémy napříč městem mají v Mnichově a v Berlíně. Každý dopravní uzel má svůj plánek, jak přestupovat. Jednotný design je napříč městem,“ vzkázal Pavel. Mezi pozitivními příklady dále často zaznívají orientační systémy Londýna či Budapešti.

Řada příspěvků reaguje na nedostatky pražského orientačního systému pro turisty a návštěvníky z cizích zemí, většina všech nápisů je totiž pouze v češtině. „Myslím, že to je samozřejmost a s tímto už počítáte, ale absence angličtiny či jakéhokoliv jiného jazyka než češtiny na pozemních informačních směrovkách je naprosto zdrcující a pro cizince velká komplikace,“ uvedl Adam.

PŘISPĚT MŮŽE KAŽDÝ

Všechny relevantní příspěvky, které ROPID obdržel, jsou k dispozici v galerii na www.pid.cz/jis a prohlédnout si je může každý. Další budou v následujících dnech přibývat. Možnost dát svým příspěvkem odborníkům vědět, čím by se mohli inspirovat, potrvá až do poloviny října.*

/zr/

Ilustrační foto: Magistrát hl. m. Prahy

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down