V současné době se stává, že se se zaměstnanci sjednává pravidelné pracoviště v takovém rozsahu, aby jim zaměstnavatel nemusel poskytovat cestovní náhrady. Změní se novelou zákoníku práce, která by měla nabýt účinnosti 1. 1. 2012 tato právní úprava ve prospěch zaměstnanců? V novele se nařizujícím...
V současné době se stává, že se se zaměstnanci sjednává pravidelné pracoviště v takovém rozsahu, aby jim zaměstnavatel nemusel poskytovat cestovní náhrady. Změní se novelou zákoníku práce, která by měla nabýt účinnosti 1. 1. 2012 tato právní úprava ve prospěch zaměstnanců?
V novele se nařizujícím způsobem (kogentně) navrhuje stanovit, že pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad nesmí být sjednáno v rozsahu přesahujícím jednu obec. Nový návrh stanoví, že není-li v pracovní smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, platí, že pravidelným pracovištěm je místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad nesmí být sjednáno šířeji než jedna obec.
Z důvodu odstranění aplikačních pochybností při sjednávání nebo určování pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad se dále navrhuje upravit ustanovení tak, aby každému zaměstnanci náležely cestovní náhrady, pokud mu vzniknou vyšší výdaje při výkonu práce, než jsou výdaje spojené s cestou na pracoviště, popřípadě v obci pracoviště.
Mgr. OLGA BIČÁKOVÁ