01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předcházíme trestné činnosti

Předcházíme trestné činnosti Prevence kriminality je účinná při systémové spolupráci co nejširšího spektra institucí v místě, kde se preventivní programy realizují za součinnosti občanů i částečné podpory státu. Efektivní je komplexní přístup k této problematice spočívající v koordinaci dílčích...

Předcházíme trestné činnosti

Prevence kriminality je účinná při systémové spolupráci co nejširšího spektra institucí v místě, kde se preventivní programy realizují za součinnosti občanů i částečné podpory státu. Efektivní je komplexní přístup k této problematice spočívající v koordinaci dílčích projektů obce, na nichž se podílejí orgány státní správy, samosprávy, policie a různé nevládní organizace.

Na výsledky projektů a na další záměry v prevenci kriminality jsme se zeptali v pěti městech.

JUDr. Hana Jeníčková, 3. náměstkyně primátora města Most: "Naše město je do systému prevence kriminality zapojeno již od roku 1996, kdy byl tento program Ministerstvem vnitra nastartován. V uplynulých pěti letech jsme získali na dotacích celkem 11 miliónů korun. Z městského rozpočtu bylo na projekty prevence kriminality vyčleněno téměř 8 miliónů korun. Nejvýraznějším úspěchem je vybudování kamerového monitorovacícho systému, který je nepřetržitě využíván městskou policií a Policií ČR. Díky kamerám se podařilo snížit kriminalitu v centru města a v jeho okrajových částech s hustou sídlištní zástavbou, kde nejčastěji docházelo především ke krádežím vozidel nebo jejich vykrádání. Projekty Policie ČR a městské policie jsou v současné době zaměřeny na zvýšení informovanosti obyvatel o možnostech předcházení trestné činnosti. S největším ohlasem se setkal projekt STOP 24, který je realizován i v dalších městech.

Pro děti pořádáme pravidelné akce zaměřené na zvyšování právního vědomí. S finančním přispěním Ministerstva vnitra, Mostecké uhelné společnosti a Technických služeb našeho města byla postavena čtyři moderní dětská hřiště na mosteckých sídlištích. V oblasti prevence se podařilo vybudovat azylový dům pro muže bezdomovce a vybavit azylový dům pro ženy a matky s dětmi, který zřizuje Diakonie ČCE. Mnoho úsilí je věnováno specifické lokalitě Chanov. Ve spolupráci s 5. základní školou se zde uskutečnilo několik úspěšných projektů zaměřených na romské obyvatele, zejména na děti. Město přitom úzce spolupracuje s romskými občanskými sdruženími, byla zřízena jejich poradenská centra."

Ing. Jan Kerner, tajemník Městského úřadu Louny: "Poprvé se město zapojilo do programu prevence kriminality v roce 1999. Vzhledem k nutnosti finanční spoluúčasti města byla daná přednost projektům, s jejichž realizací se stejně počítalo bez ohledu na případný státní příspěvek. Náš program zahrnoval rozšíření systému veřejného osvětlení, zlepšení vybavení dětských hřišť a zřízení víceúčelového areálu pro netradiční sporty jako jsou hokejbal a skatepark. Loni se pokračovalo s vybavováním tohoto areálu. Bylo realizováno sportovní centrum pro mládež. Trochu neobvyklým bylo pořízení dalekohledu pro noční vidění pro městskou policii.

V programu letošního roku se objevují další zajímavé akce, např. schránky důvěry pro komunikaci občanů s městskou policií a radnicí. Záznamové zařízení městské policie umožňuje zjistit volajícího, a předcházet tak anonymnímu telefonickému vyhlašování poplachů (například "bomba je uložena ve sborovně"). I když je program prevence kriminality užitečný, nelze jej přeceňovat. Pokud by příslušné finanční prostředky byly dány k dispozici přímo obcím, bez složité administrativy, jistě by s nimi dokázaly naložit stejně rozumně, jak to činí v rámci zmíněného programu pod metodickým dohledem úředníků Ministerstva vnitra."

Petra Hubková, koordinátorka prevence kriminality Bruntál: "Komplexní součinnostní programy prevence kriminality v našem městě vycházejí mimo jiné ze sociologického průzkumu o tom, jak občané pociťují tuto problematiku. Podkladem pro vytváření programů se staly i kriminologické analýzy. Bruntál je již třetí rok zapojen do systému prevence kriminality v ČR. Loňský program obsahoval šest projektů, přičemž jeden byl zaměřen na dlouhodobou primární prevenci kriminality a na další sociálně patologické jevy ve městě. Cílem je snižovat počty mladistvých, inklinujících ke společensky závadným projevům chování.

Participujícími subjekty ve zmíněném projektu jsou střední školy a učiliště v Bruntálu. Projekt je zaměřen na děti druhého stupně základních a speciálních škol s postupným náběhem na středoškolskou a učňovskou mládež. Úkolem je vybírat a ve specializovaném kurzu připravovat studenty vysokých a vyšších odborných škol, třetích a čtvrtých ročníků středních škol pro práci v oblasti primární prevence na středních školách.

Dvojice takto připravených studentů - aktivistů poté působí během studia minimálně dva roky na střední škole nebo učilišti ve městě (nikoliv na své kmenové škole!), kde realizuje tzv. preventivní bloky. Tyto dvojice se zaměřují na stejnou skupinu žáků v prvním a druhém ročníku, což v diskuzi umožní navázat bližší kontakt a překonat komunikační bariéry. V případě hlubšího zájmu se žáci mohou obracet prostřednictvím aktivistů na poradenský servis s možností krizové intervence nebo na tzv. linku pomoci. Každoročně jsou do výcviku přibíráni noví aktivisté. Základní preventivní program pro školy je rozdělen na šest až osm 3 až 4 hodinových vzdělávacích bloků rozložených mezi první a druhý ročník. Školám jsou rovněž nabízeny jednorázové 3 až 5 hodinové vzdělávací bloky pro třídy, jejichž žáci nemají možnost projít uvedeným dlouhodobým programem."

Rudolf Volf, manažer prevence kriminality Městského úřadu Sokolov: "Základní a střední školy v našem městě navštěvuje v současné době na 5000 žáků a studentů. Víme, že nejvíce volného času tráví děti a mládež ve společnosti kamarádů. Party vrstevníků jsou ale někdy zdrojem až neuvěřitelných nápadů a jejich okamžité realizace. Bohužel, nejsou to v některých případech nápady hodné následování. Jen společná usilovná snaha pomoci jednotlivcům, zejména neorganizovaným dětem (děti ulice) může společnost ochránit od následků neřešených problémů jako jsou drogy, vandalství apod.

Těmto následkům chceme v Sokolovu předcházet. Vedení města ustavilo v roce 1999 komisi pro prevenci kriminality a jmenovalo manažera prevence kriminality. Byl také vypracován Komplexní program prevence kriminality. Aby byl co nejcíleněji zaměřen, bylo předem osloveno zhruba čtyřicet různých subjektů včetně všech odborů městského úřadu, okresu, škol, příspěvkových organizací a policie.

Na základě zjištěných podkladů byly v komplexním programu stanoveny priority, obsažené ve čtyřech projektech. Z kriminologické analýzy vycházejí projekty posilující bezpečnost občanů. Další upevňují důvěru policie u občanů. Projekty zaměřené na romskou komunitu byly zpracovány na základě statistických údajů. Jsou rovněž soustředěné na neorganizovanou mládež a čerpají ze znalosti jejich prostředí.

Téměř 90 % finančních prostředků na jednotlivé projekty lze získat z účelové dotace Ministerstva vnitra, přičemž přímá participace města Sokolov se pohybuje kolem 40 %. Státní dotace je na projekt poskytnuta vždy na jeden rok. Pokud projekt pokračuje v dalších letech, náklady jdou z rozpočtu města.

Prioritním se stalo rozhodnutí vybudovat Středisko prevence kriminality, které připravuje další projekty. Úzce spolupracuje s preventivně informační skupinou Policie ČR. Jejich vzájemným cílem je motivační práce s dětmi, školami, rodiči a dalšími občany ve městě. Středisko také organizuje přednášky, nabízí propagační materiály, krátké videokazety s příslušnou tematikou (např. Stop kriminalitě I.- III., Ty a droga, Silný proti slabému - šikana, Bezpečné sídliště a další). Většinu kazet lze získat na odboru prevence kriminality na Ministerstvu vnitra. Část propagačních materiálů si připravujeme sami.

V uplynulých dvou letech bylo navrženo a realizováno 12 projektů. Mimo jiné jsme zřídili vývěsky a schránky důvěry. Projekty "Žijeme spolu I. a II." se staly přípravnými ročníky pro romské děti před nástupem na základní školu. Pořádáme výukový kurz pro romské dívky ve věku 15 až 18 let. Připravili jsme rekreační tábory pro děti z nevýhodného sociokulturního prostředí. "Děti v miléniu" je název projektu pro společné aktivity církevních organizací pro děti. Realizují se i další programy, které pokračují jen s finanční pomocí Městského úřadu Sokolov."

Mgr. Dana Smolová, výchovná poradkyně Základní školy Železný Brod: "Prevence k problémům s drogami na naší škole probíhá v několika rovinách. Je to informování žáků o nebezpečí drog, jejich druzích a následcích v případě používání. Děje se tak v hodinách občanské výchovy a v dalších předmětech a na besedách s odborníky, mimo jiné s dr. Průchou. Tzv. peer-program o problematice drog pro žáky 4. až 5. ročníku připravují vyškolení peeři. Jsou to vrstevníci, od kterých spolužáci lépe přijímají názory než od starších učitelů. Žáci se také mohou obrátit na školního protidrogového koordinátora. Ve škole jsme každého žáka vybavili kartičkou bezpečnosti. Obsahuje nejdůležitější telefonní čísla (např. policie, první pomoc, požárníci, centrum sociální prevence i třídní učitel). Pro využití volného času nabízíme žákům velký počet zájmových kroužků. Při jejich vedení nám pomáhají rodiče."

-jb-

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down