01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předchozí souhlas s kandidaturou na starostu

V naší obci budeme volit starostu až nyní po opakovaných volbách do zastupitelstva obce. Je podmínkou předchozí písemný souhlas kandidáta s touto funkcí? Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění, v celé řadě svých ustanovení předpokládá, že jednotlivé obecní orgány...

V naší obci budeme volit starostu až nyní po opakovaných volbách do zastupitelstva obce. Je podmínkou předchozí písemný souhlas kandidáta s touto funkcí?

Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění, v celé řadě svých ustanovení předpokládá, že jednotlivé obecní orgány (zastupitelstvo a rada obce) provádějí volbu nebo jmenování určitých osob do konkrétních funkcí, typicky do funkce starosty nebo místostarosty obce, aniž by provedení této volby nebo jmenování výslovně podmiňoval předchozím souhlasem kandidáta. Jeho souhlas s ustavením do konkrétní funkce je nicméně samozřejmou součástí jakékoli volby či jmenování, neboť obecně platí, že nikdo nemůže být nucen činit proti své vůli to, co mu zákon neukládá (srov. např. čl. 2 odst. 3 nebo čl. 9 odst. 1 Listiny základních práv a svobod). Jinak řečeno nemůže dojít k právně relevantnímu zvolení kandidáta do funkce proti jeho vůli, byť by se na tom zastupitelstvo obce usneslo potřebnou většinou hlasů.


V praxi se přitom vychází z »implicitní akceptace zvolení« kandidátem tím, že funkci přijme, aniž by musel předem formálně vyjadřovat svůj souhlas (např. písemně). Jestliže však k volbě dojde a »zvolený« kandidát bezprostředně převzetí funkce odmítne, ke zvolení de iure nedošlo a kandidát se v důsledku volby nemohl stát např. starostou či místostarostou.

 

JUDr. ADAM FUREK
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down