"Těžko říci, zda již nazrál čas k novelizaci zákona o obcích tak, aby v něm byly lépe řešeny otázky sdružování a spolupráce obcí. Každopádně však bude nutné se do budoucna věnovat právnímu a ekonomickému postavení malých obcí," míní místopředseda Svazu měst a obcí ČR a předseda jeho komory obcí, starosta obce Čermná nad Orlicí Josef Bezdíček. Připomíná, že jde o obecný trend v celé EU, byť každá členská země si tyto věci řeší vlastním způsobem.
Co by mělo být smyslem sdružování obcí?
Jak jsem uvedl, jde o rovinu právní a ekonomickou. V právní je už dnes jasné, že malé obce pod tlakem stále nových zákonů i čím dál složitějších pravidel financování rozvoje území nemohou mnohé své kompetence efektivně zajišťovat. Ale je třeba vidět i to, že pokud by je předaly sdružení, musely by s nimi být převedeny i finance na jejich zabezpečení.
Nemělo by novelizaci zákona o obcích předcházet zvýšení jejich podílu na rozpočtovém určení daní?
Sněmovna nyní projednává vládní návrh na zvýšení podílu krajů na sdílených daních. Bude-li schválen, pro obce vznikne nová startovací čára, aby se už napřesrok začal projednávat vyšší podíl na sdílených daních i pro obce. Již na říjnové Finanční konferenci SMO jsme ovšem řekli, že u přepočítávacích koeficientů bude nutné přihlížet nejen k počtu obyvatel, ale i k rozloze území, které obce obsluhují. Zvláště menším obcím na to citelně chybějí peníze. Bude nutné začít se zabývat rovněž obecními daněmi, neboť to by byl nástroj, jímž by obce a regiony mohly reagovat třeba na vyšší místní nezaměstnanost a ve své pravomoci je případně odpouštět nebo snižovat. Pak by ovšem chybějící příjmy takové obci - regionu měl dorovnat stát. Usilujeme rovněž o to, aby obce byly znovu správci daně z nemovitostí. Umím si představit, že by ji pak mohly majiteli domu třeba i na 10, 15 let odpustit, pokud by do domu investoval a přispěl třeba k lepšímu vzhledu obce.
Ministerstvo vnitra hovoří o jakémsi finančním bonusu pro obce, které by vytvořily sdružení...
Ve Francii obce, které do podobných sdružení vstoupily, získávají určité finanční výhody proti těm, jež zůstaly stranou. Ale nechtěl bych pro českou praxi cokoliv věštit; bude totiž hlavně záležet na pohledu Ministerstva financí. A půjde-li v případě nějakého takového sdružení o vyšší přepočítací koeficient, pak i to je otázka. Vždyť současná podoba koeficientů "leží v žaludku" jak malým obcím, tak velkým městům...
Které kompetence by si obce měly určitě ponechat a které případně předat sdružení?
To je ještě věcí diskuse a věřím, že k posouzení návrhu věcného záměru novely zákona o obcích se bude moci vyjádřit nejen Pracovní skupina pro malé obce, která při Ministerstvu vnitra funguje už dva roky, ale i Svaz měst a obcí - a zejména obecní samosprávy. Kdybych měl přece jen odpovědět, pak bych opět poukázal na zkušenost Francie. Tam si obce ponechaly kompetence, pokud jde o volby či stavební řízení. Naopak třeba územní rozvoj neřeší jen na "vlastním písečku".
Jakou horní mez, ať už pro počet obyvatel, či rozlohu, byste bral pro případné sdružení obcí jako ještě únosnou?
Nechci mluvit ani tak o velikosti či lidnatosti, jako o přirozenosti. Obce by měly dobrovolně vstupovat do přirozených sdružení, která by byla dána geograficky, místní dopravní obslužností, provázaností základního školství, dostupnými službami ve zdravotnictví, určitými tradicemi apod. Jen tak by sdružování mělo smysl. Hlavně však zbytečně nespěchejme a případná sdružení budujme a další spolupráci obcí rozvíjejme zdola, byť pochopitelně v pevném právním a finančním rámci.
Rýsuje se naděje pro malé obce?
Do konce března 2005 vláda podle svého legislativního plánu hodlá projednat věcný záměr návrhu novely zákona o obcích. Chystá jej Ministerstvo vnitra s tím, že novela by měla dát vhodný právní rámec sdružování a spolupráci obcí. Mělo by jít zejména o spolupráci malých obcí, které zpravidla jen s vypětím všech sil zajišťují svůj rozvoj a v přenesené působnosti výkon státní správy. První pracovní verzi návrhu novely by v těchto dnech měli dostat k posouzení jak členové Pracovní skupiny pro malé obce, která působí při Ministerstvu vnitra, tak Svaz měst a obcí ČR.
Zástupců tří menších obcí jsme se zeptali:
Nazrál čas k novelizaci zákona o obcích, aby se vytvořil lepší právní rámec pro sdružování obcí a efektivnější meziobecní spolupráci?
Jiřina Michovská, starostka obce Ledčice (577 obyvatel), okres Mělník:
Jistě, i malé obce by tak asi měly možnost dosáhnout na finanční příspěvky z dotačních titulů, které by pro ně jinak nepřipadaly v úvahu. Zákonný rámec, celostátně platný pro fungování takových svazků či sdružení, by jistě mohl mnohé usnadnit. Záleželo by ovšem i na tom, jak by je stát podporoval. Nyní v dobrovolných svazcích obcí bývá například velkým problémem zaplatit pracovníka, který se problematice svazku věnuje a je nepostradatelný v okamžiku, kdy se svazek pustí do nějakého většího společného díla, které si vyžaduje celé pracovní nasazení (například kanalizace pro více obcí apod.). A ještě jedna důležitá věc: V souvislosti s novelou by bylo velice nutné přehodnotit politiku přerozdělování daní. Svazek o určitém počtu obyvatel byl měl mít stejné finanční možnosti jako stejně lidnaté město.
Jana Vaníčková, starostka obce Hradec-Nová Ves (311 obyvatel), okres Jeseník:
Určitě nazrál. Ale troufám si tvrdit, že si novelizaci asi představuji jinak než ministerstvo. I když všichni v centru tvrdí, že nepůjde o násilné slučování, všichni víme, že se už delší dobu vyvíjí na obce ekonomický tlak, aby byly donuceny se "dobrovolně" sdružovat. Těžko se teď vyjadřovat k zatím neznámému návrhu, ale po zkušenostech, které za dobu starostování mám, si nemyslím, že připravovaný návrh bude pro malé obce nějak zvlášť výhodný. Pokud oficiálně nezazní, že počet obcí v naší republice je historická skutečnost, a bude se stále srovnávat s Irskem či Finskem, neuvěřím, že to vláda s malými obcemi myslí poctivě. Ani upřímně!
Jan Regner, starosta obce Studnice (970 obyvatel), okres Náchod:
Domníván se, že před případnou novelizací zákona o obcích by měl doznat změn zákon o volbách, aby malé obce měly jistotu, že budou mít ve sdružené obci zastoupení v zastupitelstvu. Dále je nutné vytvořit klíč k přerozdělování financí, aby tyto obce nezůstaly stranou při dalším rozvoji území. Preferoval bych dobrovolné sdružování - ne ze zákona, a přimlouval bych se za menší celky podle přirozené spádovosti obcí, zhruba okolo tří až pěti tisíc obyvatel.