01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehled oblastí novelizovaného zákona o účetnictví,

Přehled oblastí novelizovaného zákona o účetnictví, které přinesou od 1. ledna 2002 nejvýznamnější změny v praxi pro podnikatele účtující v soustavě podvojného účetnictví (a jejich porovnání s právní úpravou platnou do 31. prosince 2001) Oblast úpravy Původní zákon platný do 31. prosince...

Přehled oblastí novelizovaného zákona o účetnictví,

které přinesou od 1. ledna 2002 nejvýznamnější změny v praxi pro podnikatele účtující v soustavě podvojného účetnictví (a jejich porovnání s právní úpravou platnou do 31. prosince 2001)

Oblast úpravy Původní zákon platný do 31. prosince 2001 Novelizovaný zákon platný od 1. ledna 2002

Princip trvání účetní jednotky Princip trvání účetní jednotky není upraven. Účetní jednotka je povinna použít účetní metody způsobem, který vychází z předpokladu, že bude pokračovat ve své činnosti a že u ní nenastává žádná skutečnost, která by ji omezovala nebo zabraňovala v této činnosti pokračovat v dohledné budoucnosti. V případě, že účetní jednotka má informaci o tom, že u ní taková skutečnost nastává, je povinna použít účetní metody způsobem tomu odpovídajícím, přičemž informaci o použitém způsobu je povinna uvést v příloze.

Princip věrného obrazu Užší pojetí věrného obrazu: "Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví tak, aby věrně zobrazovalo skutečnosti, které jsou jeho předmětem." Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví tak, aby účetní závěrka sestavená na jeho základě podávala věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky. Tam, kde účetní jednotka může volit mezi více možnostmi a zvolená možnost by zastírala skutečný stav, je povinna zvolit možnost, která skutečnému stavu odpovídá. Pokud výjimečně použití účetních metod bude neslučitelné s věrným a poctivým obrazem, postupu je odchylně tak, aby byl podán věrný a poctivý obraz.

Oceňování reálnou hodnotou Neexistuje možnost oceňování majetku a závazků v účetnictví reálnou hodnotou (s výjimkou investičních a podílových fondů a derivátů v bankách). Reálná hodnota není definována Reálnou hodnotou se oceňují: a) cenné papíry, s výjimkou cenných papírů držených do splatnosti, cenných papírů představujících účast s rozhodujícím nebo podstatným vlivem a cenných papírů emitovaných účetní jednotkou, b) deriváty, c) finanční umístění a technické rezervy pojišťoven a d) majetek a závazky v případech přeměn společností nebo družstev (s výjimkou změny právní formy) nebo v jiných případech podle zvláštního právního předpisu, e) část majetku a závazků zajištěná deriváty (zajišťovací účetnictví). Jako reálná hodnota se použije: i) tržní hodnota, ii) ocenění kvalifikovaným odhadem nebo posudkem znalce, není-li tržní hodnota k dispozici nebo tato nedostatečně představuje reálnou hodnotu, iii) ocenění stanovené podle zvláštních právních předpisů, nelze-li postupovat podle bodů i) a ii).

Výroční zpráva Výroční zpráva obsahuje zveřejňované údaje z účetní závěrky, výrok auditora, důležité skutečnosti vztahující se k závěrce a výklad o uplynulém a předpokládaném vývoji podnikání a finanční situace. Srovnatelné údaje se uvádějí pouze za jedno předchozí účetní období. Podrobněji specifikuje povinný obsah výroční zprávy. Nutno navíc mimo jiné zahrnout informace v rozsahu účetní závěrky za bezprostředně předcházející dvě účetní období, skutečnosti vzniklé po rozvahovém dni, celou účetní závěrku a údaje požadované podle zvláštních předpisů (např. § 80a zákona o cenných papírech).

Směrná účtová osnova Směrná účtová osnova není definována. V opatřeních Ministerstva financí je definována povinná účetní osnova na úrovni syntetických účtů. Směrná účtová osnova určuje uspořádání a označení účtových tříd, popřípadě účtových skupin nebo i syntetických účtů. Směrnou účtovou osnovu pro jednotlivé skupiny účetních jednotek účtujících v soustavě podvojného účetnictví upraví prováděcí právní předpis (zatím nebyl vydán, jeho vydání se očekává až v průběhu roku 2002). Na podkladě směrné účtové osnovy budou účetní jednotky povinny sestavit svůj účtový rozvrh (pravděpodobně až od roku 2003).

Pravidlo významnosti v účetní závěrce Pravidlo významnosti není uvedeno. Pouze v samostatném právním předpise je pravidlo významnosti uvedeno ve vztahu k příloze a časovému rozlišování. Informace v účetní závěrce se posuzují z hlediska významnosti. Informace se považuje za významnou (závažnou), jestliže by její neuvedení nebo chybné uvedení mohlo ovlivnit úsudek nebo rozhodování osob, které tyto informace využívají.

Inventarizace Fyzickou inventuru hmotného majetku, kterou nelze provést ke konci rozvahového dne, lze provést v průběhu posledních tří měsíců účetního období, popřípadě v prvním měsíci následujícího účetního období. Fyzickou inventuru hmotného majetku, kterou nelze provést ke konci rozvahového dne, lze provést v průběhu posledních čtyř měsíců (tj. prodloužení období o jeden měsíc) účetního období, popřípadě v prvním měsíci následujícího účetního období.

Účetní záznamy Účetní záznam není definován. Elektronická a písemná forma záznamu nejsou rovnocenné. Účetnictví je vedeno jako soustava účetních záznamů. Novelizovaný zákon zavádí dvě rovnocenné formy účetního záznamu - písemnou a technickou (elektronickou, optickou).

Pokuty Za porušení povinností zákona pokuty až do výše 500 tis. Kč, a pokud toto porušení vedlo k nemožnosti zjištění daňového základu, až do výše 1 mil. Kč. Není stanoven orgán příslušný k jejich výběru. Pokuta činí až 3 %, popřípadě ve vyjmenovaných případech až 6 % z celkových aktiv před korekcemi.Pokuty vybírají územní finanční orgány (úřady a ředitelství) a kontrolní orgány podle zvláštních předpisů.

Audit Veřejné obchodní společnosti nejsou povinny mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Společnosti s ručením omezeným, družstva a komanditní společnosti musejí mít účetní závěrku ověřenu auditorem, pokud v předcházejícím účetním období překročily alespoň jedno z následujících dvou kritérií: 1. čistý obrat více než 40 mil. Kč 2. čisté obchodní jmění více než 20 mil. Kč Účetní závěrku jsou povinny mít ověřeny ty společnosti s ručením omezeným, veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti a družstva, které ke konci rozvahového dne účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího, překročily alespoň dvě ze tří uvedených kritérií: 1. úhrn brutto rozvahy více než 40 mil. Kč, 2. čistý obrat více než 80 mil. Kč, 3. průměrný stav zaměstnanců více než 50.

Konsolidace Konsolidovaná účetní závěrka musí být sestavena podle českých účetních předpisů. Limity pro osvobození od povinnosti sestavit účetní závěrku nejsou součástí zákona, ale samostatného právního předpisu. Konsolidující účetní jednotka může pro sestavení a úpravu konsolidované účetní závěrky použít mezinárodní účetní standardy. Definuje limity pro povinnost sestavit konsolidovanou účetní závěrku. Obsahuje podrobné požadavky na sestavení konsolidované účetní závěrky.

Autoři: Petr Kříž, Pavel Kulhavý, Oddělení auditorských a poradenských služeb pro podnikání, PricewaterhouseCoopers

(Přetištěno z Ekonom č. 46/2001)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down