01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PŘESHRANIČNÍ PROJEKT

Město Frýdlant s necelými 8 tisíci obyvatel na severní straně Jizerských hor je střediskem celého Frýdlantského výběžku. To platí pro dojíždění za prací, za službami i do škol. Co se týče zařízení pro volný čas, i u nás je daleko k ideálu. Potěšující je se rozvíjející spolková činnost, a to po...

Město Frýdlant s necelými 8 tisíci obyvatel na severní straně Jizerských hor je střediskem celého Frýdlantského výběžku. To platí pro dojíždění za prací, za službami i do škol.

Co se týče zařízení pro volný čas, i u nás je daleko k ideálu. Potěšující je se rozvíjející spolková činnost, a to po sportovní i kulturní stránce. Většina sportovních zařízení ve městě je v majetku tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Je to především sportovní hala pro míčové hry, fotbalový stadion s atletickou dráhou a tenisový areál. Na údržbu těchto objektů v minulých letech přispívalo město ze svého rozpočtu. V majetku města jsou dvě zařízení, a to koupaliště, které je pronajato, a hlavně zimní stadion s umělou ledovou plochou. Tento provozuje město.

CELOROČNÍ VYUŽITÍ

Protože se jedná o objekt z roku 1975 a vybudovaný v tzv. akci Z, je jeho každé uvedení do provozu počátkem zimy malým technickým zázrakem. Z tohoto důvodu schválilo městské zastupitelstvo v letošním rozpočtu prostředky na studii komplexní rekonstrukce zimního stadionu. Zamýšlená obnova by měla přijít na zhruba 10-11 mil. korun. Financována by měla být mj. z prodeje akcií energetických společností. Protože na polské ani německé straně blízkých hranic neexistuje podobný areál, získává projekt přeshraniční význam. Město tak chce požádat o příspěvek z předstrukturálních fondů.

Rekonstrukce si klade za cíl zajištění bezpečného provozu, zmenšení jeho energetické náročnosti a možnost celoročního využívání plochy i na letní sporty apod. (in-line hokej).

V současné době probíhají první oponentury k předloženým návrhům a po vyjasnění koncepce rozhodne zastupitelstvo o dalším postupu.

Nutnost existence tohoto zařízení je ve městě opodstatněná i proto, že se jedná o jediné zařízení tohoto typu pro zimní sportovní vyžití v mikroregionu a je jedním ze dvou zimních stadionů v okrese Liberec.

Podobné řešení vyžaduje i městské koupaliště, které bylo vybudováno v šedesátých letech a nesplňuje standardní požadavky na zařízení tohoto druhu.

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ

Na úseku kultury stojí před zastupitelstvem otázka dokončení rekonstrukce městského kina po požáru v roce 1993. Kino sice bylo rekonstruováno nákladem 14 miliónů korun a je v provozu, zbývá ovšem dokončení některých oprav. Město by tak znovu získalo důstojný kulturní stánek, vhodný i pro profesionální soubory. Součástí kina bude i místnost pro klubové akce, kterých se účastní méně lidí. V letošním roce se v rámci celkové opravy památkového objektu na náměstí počítá s vybudováním internetové minikavárny v interiéru městské knihovny.

JINDŘICH WURM,

starosta

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down