01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prestižní ocenění

Prestižní ocenění Severočeská vodárenská společnost je akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je 440 severočeských obcí. Jaký význam to má pro společnost a co to přináší obcím? Tuto a další otázky jsme položili generálnímu řediteli SVS, a. s., Ing. Františku Pácaltovi. [*] Je vůbec...

Prestižní ocenění

Severočeská vodárenská společnost je akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je 440 severočeských obcí. Jaký význam to má pro společnost a co to přináší obcím? Tuto a další otázky jsme položili generálnímu řediteli SVS, a. s., Ing. Františku Pácaltovi.

[*] Je vůbec možné sladit zájmy a potřeby jednotlivých obcí?

Víte, být vlastníkem společného majetku obcí je zavazující. Hodnota jmění společnosti v roce 2000 přesáhla v zůstatkových hodnotách 11 miliard korun, a to je obrovský objem. Odpisy tvoří zdroj pro jeho vlastní obnovu. Velký majetek nám umožnil strategicky plánovat a řešit problémy postupně od největších k těm drobným. Akcionáři schválili strategické cíle, zaměstnanci společnosti je naplňují. Možnost strategicky plánovat je tak velká výhoda pro akcionáře, protože umožňuje sladit zájmy obcí. Plánování je nástroj, který dovoluje obcím vyřešit své vztahy k jejich základní povinnosti - zajistit dodávku vody a "odkanalizování" - koordinovaně.

[*] Při svém založení si společnost předsevzala, že bude uplatňovat jednotnou solidární cenu vody pro celé území. Umožňuje současné hospodaření společnosti tento princip naplňovat? Jak se k tomu staví například větší města?

Samozřejmě. Jednotná solidární cena vody umožňuje jednodušší hospodaření. Na poslední valné hromadě akcionáři například schválili vývoj ceny vodného a stočného do roku 2005. V Severočeské vodárenské společnosti hospodaříme s vodou ve velkých soustavách, a tak není rozdílu mezi "velkým" a "malým" akcionářem. Všichni mají právo na stejnou kvalitu služeb.

[*] Základním zdrojem financování všech vodohospodářských projektů je podíl z ceny vodného a stočného inkasovaného v regionu. Kolik finančních prostředků získala společnost a kolik z této částky investovala do výstavby nových ČOV či městských kanalizačních systémů?

Naše společnost získala z nájmu od Severočeských vodovodů a kanalizací od svého vzniku 2,5 miliardy korun. Do obnovy a rozvoje majetku bylo ve stejné době vloženo 4,6 miliardy korun.

[*] Jaký podíl z celkových nákladů na výstavbu tvoří státní dotace a prostředky z programu Phare CBC, případně ISPA a další?

V letech 1994-1999 byl podíl vlastních investovaných prostředků 55%. Nutno konstatovat, že dodatkové zdroje financování klesají. V roce 2000 jsme vynaložili 66 % vlastních prostředků, v roce 2001 již investujeme 85 % z vlastních zdrojů.

[*] Které projekty považujete za prioritní a finančně nejnáročnější?

Jde o projekty rekonstrukcí úpraven vod a čistíren odpadních vod, rekonstrukcí velkých přivaděčů vody, rekonstrukcí a výstavbu kanalizací. V našem strategickém plánu uvažujeme vynaložit do těchto projektů do roku 2006 až 3,5 miliardy korun. Naše pozornost se obrací k rekonstrukcím, do kterých směřuje 66 % prostředků.

[*] Ekologické výsledky SVS, a. s., byly oceněny v minulém roce na světové výstavě EXPO 2000. Co nejvíce zaujalo zahraniční odborníky?

To, že ekologické aktivity jsou nadnárodní. Protože se EXPO 2000 tentokrát konalo na německé půdě, v popředí zájmu pochopitelně byla čistota Labe. Byla to solidarita měst a obcí na obou stranách česko-německých hranic, která významně přispěla k nynějšímu dobrému stavu tohoto toku.

[*] Ovlivní toto prestižní ocenění zahraniční spolupráci Severočeské vodárenské společnosti zejména se zeměmi Evropské unie?

Výsledkem tohoto ocenění je smlouva mezi Spolkovým ministerstvem životního prostředí SRN a Ministerstvem životního prostředí, na základě které jsme získali třetinu prostředků na rekonstrukci čistíren v Mostě a Teplicích. Dále jsme připravili program "Severozápadní Čechy", který je v současné době posuzován v Bruselu. Jde o první plošný projekt takového rozsahu u nás. Do uceleného projektu, který řeší problémy životního prostředí v povodí řeky Ohře a Bíliny, jsou zahrnuty rekonstrukce čistíren, úpraven vod a výstavba kanalizací v celkovém objemu 1,7 mld. Kč.

[*] Jaké jsou hlavní cíle strategie regionálního rozvoje SVS do roku 2005, kterou jste rozpracovali až do jednotlivých projektů?

Dosáhnout evropské úrovně v oblasti čištění odpadních vod do roku 2005, zkvalitnit dodávku vody, postupně vyřadit pětinu až třetinu majetku, který nebude využíván.

[*] Nejsou to příliš náročné úkoly?

Jsou. Stejně důležité je kontrolovat provozovatele, aby výsledek, tj. dodávka kvalitní pitné vody, odkanalizování a čištění odpadních vod probíhalo bez problémů a za sociálně přijatelné ceny. To jsme zajistili nákupem akcií provozní společnosti Severočeských vodovodů a kanalizací, a. s., Teplice, kde vlastníme polovinu akcií společně s dalším strategickým partnerem Vivendi Water. Tak máme možnost uplatňovat výkon akcionářských práv a podílet se na zisku. Severočeské obce dokazují, že i ony umí podnikat.

[*] Je severočeský region připravený z hlediska vodohospodářství pro vstup do EU?

Věřím, že splníme kritéria Rady Evropy do roku 2005. Pokud mohu porovnat, tak již dnes je úroveň služeb v severočeském regionu srovnatelná s úrovní služeb, např. ve Francii, Německu apod.

Lýdia Stoupová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down