01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Převod armádního majetku se patrně protáhne

Armáda se masívně zbavuje nepotřebného majetku. Přesto bude trvat ještě několik let, než převede a rozprodá vše, co nehodlá nadále užívat.

Pravidla pro převod a prodej nepotřebného movitého majetku Armády ČR obsahují dva zákony: č. 219/2000 Sb., o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích, a č. 174/2003 Sb., o převodu nepotřebného vojenského majetku na územní samo-správné celky. Druhý zákon řeší bezúplatné převody darovacími smlouvami. Rozhoduje o nich v konečné instanci vláda ČR. Podle původního scénáře měly být převody ukončeny do konce roku 2008, do kdy má platnost zákon č. 174. Harmonogram uveřejněný na webové stránce Ministerstva obrany (MO) však naznačuje, že se celý proces asi protáhne.

OD KASÁREN AŽ PO ZÁMKY

Paleta majetku, jehož se armáda zbavuje, je nesmírně pestrá - od kasáren přes vodárny, bytové domy až po zámky a letiště. Každý druh majetku má svá specifika. Například byty se převádějí obsazené, jde tudíž i o převod nájemních vztahů. Převod bytů do svého vlastnictví obce většinou vítají, ale výjimečně se stane i to, že obec je odmítne, jako třeba v poslední době Kněževes na Rakovnicku.

Jiný problém mohou představovat například zámky. Náměstek ministra obrany pro ekonomiku RNDr. Pavel Štalmach, MBA, uvádí jako příklad zámek v Roudnici nad Labem. Nachází se v něm vojenská konzervatoř a pokud by armáda odešla v původně plánovaném termínu, což je příští rok, nedokončily by poslední dva ročníky studium. Odchod se proto o dva roky odkládá.

Zvláštní přístup vyžadují i letiště. Patří k objektům, které se nepřevádějí zdarma, ale prodávají, stejně jako samostatné pozemky. Obce však mají před ostatními zájemci přednost. Jedním z velkých problémů je tady legislativa - jak udělat z vojenského letiště civilní. Ze zhruba tří desítek letišť, jimiž armáda disponuje, jich šest (Bechyně, Brno-Černovice, Hořovice-Tlustice, Hradec Králové, Znojmo a Žatec) už ztratilo statut vojenského letiště a všechna kromě Bechyně armáda opustila. Dalších 12, na nichž je nyní většinou civilní provoz, na dořešení čeká. O převod požádaly zatím Havlíčkův Brod, Jihlava, Pardubice, Mnichovo Hradiště, Příbram, Tchořovice, Březina, Kámen, Dlouhá Lhota a Suchdol. Ministerstvo bude při prodeji uplatňovat podmínku, aby byl zachován letištní provoz.

PROČ TO TAK DLOUHO TRVÁ?

Z nejrůznějších částí země občas pronikne na veřejnost postesk nad tím, že armáda už dávno odešla, její majetek zůstává, ale nevyužívá se.

Proč tomu tak je? "Likvidací majetku se můžeme zabývat až v okamžiku, kdy je oficiálně prohlášen za nepotřebný. Záleží na tom, jak bude armáda konkrétní místa opouštět v souvislosti s redislokacemi. Vzhledem k tomu, že jsme se stali profesionální armádou teprve letos, není ještě o všem definitivně rozhodnuto. Někdy také určitý čas trvá, než se podaří dostat majetek do podoby, kdy jej lze převést, protože armáda jej získávala po desetiletí, někdy i za právně nejasných okolností. My však musíme předávat majetek v právně bezvadném stavu. Nabídka vždy nejdříve směřuje k ostatním organizačním složkám státu, tj. resortům, druhé jsou na řadě územní samosprávné celky a až na posledním místě soukromé osoby," říká náměstek Štalmach.

Problémy s převodem shrnul do dvou hlavních oblastí: právní a geodetické.

V prvním případě jde o to, že obce mají v rozporu se zákony a usneseními vlády často zájem jen o lukrativní majetek, zatímco ministerstvo trvá na převodu ucelených souborů. Nebo si kladou podmínky a jednání prodlužují. Obce také někdy odmítají vzít na vědomí, že zákon nedovoluje převádět samostatné pozemky. Komplikace vyvstávají i při převodu staveb na pozemcích Vojenských lesů a statků, příp. Lesů ČR. "Oba subjekty jsou státními podniky, musí se proto chovat tržně a nemohou převádět majetek bez pádných důvodů bezúplatně, ač to zákon umožňuje," doplnil náměstek Štalmach. Nabízí se tu jedno zdánlivě jednoduché řešení: Dát obci majetek do zápůjčky do doby, než na ni bude definitivně převeden. K tomu je však nutné vždy žádat Ministerstvo financí o výjimku z § 27 odst. 1 zákona č. 219/2000 Sb. - a zpravidla i o výjimku z důvodů pro bezúplatné užívání, což chvíli trvá. Problémy způsobuje i to, že v usnesení vlády se uvádějí tzv. evidenční hodnoty majetku. Pro ministerstvo je to však údaj bez vypovídací hodnoty, protože tento resort neprovádí odpisy. To pak působí administrativní zmatky a zdržení.

Druhý okruh problémů spočívá, zjednodušeně řečeno, v administrativní náročnosti, která se dotýká velkého množství institucí, s nimiž je nutné jednat - od ministerstev přes pozemkové úřady, archívy až po katastr nemovitostí. Často je nutné řešit i různé nároky církví, obcí, restituentů a dalších subjektů.

EKOLOGICKOU ZÁTĚŽ MUSÍ ODSTRANIT NABYVATEL

Převáděné objekty většinou obsahují nějakou ekologickou zátěž. Její odstranění není povinností ministerstva. To ji nedělá a ani na to nemá potřebné finanční prostředky; jeho povinností je pouze provést pyrotechnickou očistu. Náměstek Štalmach upozorňuje na to, že sanace nebude levná. Například u známého vojenského újezdu Boletice, o který nyní Jihočeši usilují, odhadl komplexní náklady na ekologickou sanaci včetně pyrotechnické očisty na 3 až 5 miliard korun.

Na dotaz, co by ministerstvo uvítalo ze strany obcí, náměstek řekl: "Řádné dokládání nutných dokumentů, např. výpis z registru ekonomických subjektů, doklady o nezadlužení apod. S tím se potýkají hlavně malé obce, protože nemívají dostatek kvalifikovaných úředníků. Starostové také často dávají před jednáním s námi přednost nátlakovým akcím přes poslance a další exponované osoby. Ve skutečnosti je to jen další zdržování."

Převod armádního majetku v číslech

Od nabytí účinnosti zákona č. 174/2003 (12. 6. 2003) a podle již schválených usnesení vlády byl na samosprávné celky převeden majetek v evidenční hodnotě 6,358 mld. Kč.

Zbývá převést majetek v evidenční hodnotě 5,052 mld. Kč.

V březnu 2005 schválila vláda usnesení č. 349 - převod 24 vojenských objektů v evidenční hodnotě 1,324 mld. Kč na 23 měst a obcí a na kraj Vysočina.

Dalším usnesením z března 2005 č. 385 schválila vláda převod 1944 bytů v evidenční hodnotě 794,664 mil. Kč do vlastnictví 51 měst a obcí.

K 31. 3. 2005 armáda uvolnila 2169 vojenských objektů.

Ministerstvo obrany navrhne vládě k vydání souhlasu s převodem ještě asi 100 vojenských objektů v účetní hodnotě zhruba 6 mld. Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down