01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při obnově památek využívejte zdroje finanční i lidské

Zachovat památkový fond v co největším rozsahu, nebo cílit investice pouze tam, kde podpoří rozvoj cestovního ruchu? Ideální památková péče by měla umět využívat dostupné zdroje, ale také ohlídat, aby památka zůstala upomínkou na um jejích tvůrců a nestala se z ní atrakce z »disneylandu«.

Kromě omezeného množství vlastních prostředků mají města a obce na památkovou péči k dispozici další zdroje v podobě dotačních programů státu, krajů a nadací, podpůrných fondů EU, ale i poradenství odborných pracovišť památkové péče, aktivity dobrovolných sdružení i zájem jednotlivců - občanů i soukromých vlastníků.

I když pokud jde o dobrovolnické aktivity, nejsou u nás podle dokumentu Státní kulturní politiky na léta 2009-2014 (dostupné na www.mkcr.cz) v péči o hmotné kulturní dědictví ještě využity tak jako třeba v anglosaských zemích. A pokud jde o vlastníky památek, uvádí zmíněný dokument, že je třeba přijmout taková opatření, která budou vlastníky kulturních památek motivovat k průběžné péči o památky, a zhodnotí tak státní a jiné veřejné prostředky dosud vložené do podpory obnovy památkového fondu. Na úrovni obcí se to již mnohdy daří, jak se můžete dočíst mj. v této příloze.

MINISTERSTVO KULTURY - ÚSTŘEDNÍ ORGÁN PRO KULTURNÍ PAMÁTKY

Památková inspekce Ministerstva kultury (MK) vykonává ústřední dozor nad dodržováním zákona o státní památkové péči (zákon č. 20/1987 Sb. v platném znění). »Prohřešky« zjištěné u obcí či krajů jako vlastníků kulturních památek se podle Ing. Evy Tiché z odboru vnějších vztahů a komunikace zásadně neliší od pochybení jiných vlastníků. Obecně je lze rozdělit do čtyř skupin:

Nedotažení řešení do podoby schválené orgánem státní památkové péče: Některé otázky se ponechávají otevřené k »rozumnému vyřešení přímo na stavbě«, což památkový zákon neumožňuje. Důsledkem jsou až svévolné zásahy do kulturních památek, což se překvapivě často týká i restaurování, kdy je na místě »rozhodováno«, které původní části kulturní památky nahradí kopie.

Problematický výkon investorského a nedostatečné zajištění autorského dozoru: Práce se provádějí v rozporu se schváleným způsobem nebo dokonce práce, které vůbec nebyly posouzeny z hlediska zájmů státní památkové péče. Jde v prvé řadě o mnohdy zcela bezdůvodné odchylky od schválené projektové dokumentace.

Nedodržování výslovně stanovených podmínek závazných stanovisek: Nedodržení povinnosti dopracování projektové dokumentace nebo provedení konkrétních průzkumů či odchylka od požadovaných materiálů, barevnosti nebo i způsobu provedení prací.

Zanedbávání běžné údržby kulturní památky nebo (ve výjimečných případech) až cílené zanedbávání.

Jak tvrdí Ing. Tichá, památková inspekce si uvědomuje, že »zejména prohřešky uvedené v posledním bodě jsou někdy dány tím, že se obec navzdory svým rozpočtovým možnostem rozhodla převzít do vlastnictví objekt, jehož dosavadní vlastníci v péči selhali, a snaží se provést alespoň jeho základní zabezpečení a stabilizaci«.

Výkon památkové péče měst a obcí však mnohdy znemožňuje také blokace majetku v souvislosti s otázkou nevyřešených církevních restitucí. Podle Ing. Tiché ministr kultury Jiří Besser intezivně pracuje na návrhu majetkového vyrovnání. Ustavena byla pracovní koaliční skupina, do níž byl přizván i zástupce kanceláře prezidenta. Ministr pravidelně informuje o svém postupu zástupce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Sdružení místních samospráv ČR a Svaz měst a obcí ČR. Koaliční skupina by měla předložit svůj návrh vládě ještě letos.

DOTAČNÍ PROGRAMY MK A MMR

Na obnovu kulturních památek mohou obce získat příspěvek ze státního rozpočtu od MK v rámci sedmi programů (podrobnosti viz box). Např. z Programu záchrany architektonického dědictví získalo vloni dotaci město Tachov na dokončovací práce obnovy interiérů Jízdárny ve Světcích, město Hustopeče nad Bečvou (okr. Přerov) na obnovu fasád zámku nebo obec Křenov (okr. Svitavy) na obnovu střechy hřbitovní kaple sv. Isidora.

Z Programu péče o vesnické památkové rezervace byla obnovena střecha zámku v Chudenicích (okr. Klatovy), střecha a štít domu v Železném Brodě - Trávníkách (okr. Jablonec nad Nisou) nebo opraveny boční fasády zemědělské usedlosti v Malých Chrášťanech (okr. České Budějovice).

Integrovaný operační program v rámci aktivit využití potenciálu kulturního dědictví vloni podpořil např. Vilu Tugendhat v Brně, Národní muzeum fotografie a dílnu tapisérií v Jindřichově Hradci nebo revitalizaci zámeckého návrší v Litomyšli. Zřejmě poslední výzvu v tomto programovém období MK vyhlásí ve druhém pololetí.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podpořilo vloni z Programu obnovy venkova na 136 drobných sakrálních staveb. Opravena byla např. kaple v Dolních Chrášťanech (okr. Prachatice) nebo kamenný křížek v obci Lukoveček na Zlínsku. Letos předložily obce ve výzvě přes sto žádostí.

DOTAČNÍ PROGRAM MZE

Program rozvoje venkova v gesci Ministerstva zemědělství (MZe) umožňuje obcím získat finance v rámci osy III, oblasti podpory Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova (http://eagri.cz, www.szif.cz). Obnovit lze např. historické aleje a zahrady, zpracovat programy regenerace památkově chráněných území nebo zřídit nové expozice a muzea s vazbou na místní historii a tradiční lidovou kulturu.

Výzva proběhla v únoru, ale podle vyjádření tiskového mluvčího Státního zemědělského intervenčního fondu Marka Ženkla by měla být vyhlášena i příští rok. V ose IV Leader mohou získat podporu Místní akční skupiny. (O projektu obnovy drobných sakrálních památek viz článek na str. 25.)

NADNÁRODNÍ SPOLUPRÁCE 2007-13

Operační programy přeshraniční spolupráce 2007-2013 (www.strukturalni-fondy.cz) podporují projekty oživení cestovního ruchu, jejichž součástí je i ochrana a obnova kulturního dědictví. Např. OP ČR - Polsko podpořil projekt Stezkou po vyhlídkových věžích polsko-českého příhraničí partnerů měst Jelenia Góra a Turnova. Do konce programového období však lze počítat už jen s podporou z Fondu mikroprojektů, třeba na drobné památky včetně sakrálních, fortifikací a historických objektů.

OP ČR - Sasko podpořil např. projekt města Boží Dar, v jehož rámci proběhne i rekonstrukce kamenné rozhledny z roku 1884. OP ČR - Bavorsko dosud podpořil jen projekty budování turistické infrastruktury v pohraničí. V OP ČR - Rakousko lze zatím předkládat projekty průběžně, ale z už schválených projektů byl památkám nejblíže projekt Po hradech a zámcích zemské cesty od Malše k Dunaji, který uskutečňuje občanské sdružení. OP ČR - Slovensko již vyčerpal alokaci na danou oblast, v minulosti umožnil např. vznik projektu Pohyblivý Betlém v Horní Lidči na Vsetínsku.

TZV. NORSKÉ FONDY 2009-2014

Projekty na ochranu kulturního dědictví, např. obnovu interiérů gotického Hrádku v Českém Krumlově nebo nové muzeum v budově bývalého pivovaru v Jilemnici, podpořily v období 2006-2009 také Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (FM EHP) Norska, Islandu a Lichtenštejnska a FM Norska (www.eeagrants.cz). Vedoucí oddělení přípravy a koordinace Centra pro zahraniční pomoc na Ministertsvu financí Mgr. Šárka Kovačková sdělila, že ČR nyní vyjednává pokračování pro období 2009-2014. Zveřejnění programových oblastí se předpokládá po podpisu bilaterálních dohod.

DOTAČNÍ PROGRAMY KRAJŮ

Kraje pravidelně vyhlašují (obvykle na přelomu roku) dotační programy na obnovu kulturních památek a staveb drobné architektury místního významu. Mnohé také péči o památky propagují mezi veřejností (anketa Lidová stavbu roku Zlínského kraje, Nejlépe opravená kulturní památka v Jihomoravském kraji, o Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku či Na kole za kulturními památkami Libereckého kraje).

 

Dotační programy na obnovu památek v gesci MK a MMR

Programy Ministerstva kultury (MK) s příspěvkem ze státního rozpočtu (www.mkcr.cz):

Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností: nemovité kulturní památky mimo památkové rezervace a zóny, či movité památky pevně spojené s nemovitými (např. oltář). Příjemce: vlastník památky (uzávěrka žádostí ve dvou kolech: 28. 2. a 30. 4. 2011).

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón: kulturní památky v nejcennějších částech historických měst prohlášených za památkové rezervace či zóny. Finance získají města, která mají zpracovaný svůj program regenerace (uzávěrka žádostí 31. 1. 2011).

Havarijní program: nejnaléhavější opravy nemovitých kulturních památek, zejm. odstranění havarijního stavu střech a nosných konstrukcí staveb. Příjemce: vlastník památky (uzávěrka žádostí 31. 1. 2011).

Program záchrany architektonického dědictví: nejcennější součásti architektonického dědictví (hrady, zámky, kláštery, historické zahrady). Příjemce: vlastník, správce, žádosti se podávají průběžně.

Program péče o vesnické památkové rezervace, památkové a krajinné zóny: památky lidové architektury (usedlosti, chalupy, kapličky). Příjemce: vlastník, správce (uzávěrka žádostí 31. 1. 2011).

Program restaurování movitých kulturních památek: zejm. významná výtvarná díla či uměleckořemeslné práce umístěné v budovách zpřístupněných veřejnosti. Příjemce: vlastník, správce (příjem žádostí: průběžně, prostřednictvím pracoviště NPÚ do 30. 6. 2011).

Podpora památkám UNESCO (uzávěrka žádostí 15. 1. 2011).

Integrovaný operační program 2007-2013 (www.kultura-evropa.eu)

oblast intervence 5.1 Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví, aktivita 5.1b Realizace vzorových projektů obnovy a využití nejvýznamnějších součástí nemovitého památkového fondu ČR. Příjemci: obce a jejich svazky.

Program Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ze státního rozpočtu (www.mmr.cz/Regionalni-politika/Programy-Dotace)

Podpora obnovy a rozvoje venkova: dotační titul č. 4 Podpora obnovy drobných sakrálních staveb v obci: památky v katastru a ve vlastnictví obce, které nejsou prohlášeny kulturními památkami. Příjemci: obec do 3 tis. obyvatel, svazek obcí (uzávěrka žádostí 21. 2. 2011).

Je třeba motivovat vlastníky kulturních památek ke kontinuální péči o památky, a zhodnotit tak státní a jiné veřejné prostředky dosud vložené do podpory obnovy památkového fondu.

Ukázka zdařilé realizace Programu regenerace městské památkové zóny - objekty v historickém jádru Poličky se plně využívají.

ILUSTRAČNÍ FOTO: MĚSTSKÝ ÚŘAD POLIČKA

Obnova domu č. p. 45 ve vesnické památkové rezervaci Železný Brod - Trávníky.

FOTO: WWW.ZELEZNYBROD.CZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down