V bavorském městě Furth im Wald proběhlo za účasti veřejnosti a zástupců z Česka, Bavorska a Evropské komise slavnostní zahájení přeshraničního programu INTERREG Bavorsko – Česko 2021–2027. Nový program poskytne na projekty 99,1 mil. eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Žádosti o podporu je možné v 1. kole předkládat do 14. prosince 2022.
„Právě jsme spustili nový program spolupráce Čechů a Bavorů. Přejme mu i nadále úspěch, který započal již při jeho přípravě. Jedná se totiž o vůbec první program zaměřený na rozvoj přeshraniční spolupráce, který byl schválen ze strany Evropské komise v tomto programovém období. Spolupráce za skoro třicet let přinesla stovky malých a velkých projektů a nyní je i pevně ukotvena v programovém prohlášení vlády České republiky,“ uvedl náměstek člena vlády Jan Fluxa.
Nejvíc financí půjde na prioritu „Kultura a udržitelný cestovní ruch“. Česko-bavorské pohraničí je bohaté na kulturní památky a přírodní krásy, které je nutné podpořit rozvojem doprovodné turistické infrastruktury, destinačního managementu a nově také koordinací služeb mobility pro návštěvníky. V prioritě „Přizpůsobení se změně klimatu a ochrana životního prostředí“ dochází k významnému navýšení financí. Kromě vlastní ochrany životního prostředí a podpory zachování biodiverzity je v novém programovém období možné předkládat i projekty na přizpůsobení se změně klimatu a na zvládání přírodních katastrof, které způsobuje. Více peněz je připraveno také na prioritu „Vzdělávání“. Novinkou pak bude podpora neformálního vzdělávání pro dospělé k environmentálním tématům a k získávání společenských a sociokulturních kompetencí.
Žadatelé z obou stran hranice mohou předkládat společné projekty i do priorit „Výzkum a přenos znalostí“ a „Lepší správa spolupráce“. Ty se soustředí na rozvoj moderních technologií a na výzkum, který je přímo aplikovatelný do praxe. Dále se MMR zaměří na přenos znalostí a na šíření know-how mezi českými a bavorskými subjekty. V druhé z uvedených priorit bude i nadále možné realizovat projekty zaměřené na spolupráci institucí a obyvatel ze společného pohraničí.
Žádosti o podporu se registrují elektronicky prostřednictvím monitorovacího systému Jems a lze je podávat průběžně. Nejzazší termín pro 1. kolo je 14. prosinec 2022. Bližší informace o možnostech a podmínkách podpory získají čeští zájemci v Příručce pro české žadatele. Také jsme připravili poutavá videa, která znázorňují možné aktivity na příkladu úspěšných projektů z období 2014–2020. Veškeré informace a dokumenty jsou pak k dispozici na internetových stránkách programu: www.by-cz.eu/cz/
/TZ MMR/*