01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přijímání usnesení zastupitelstva obce

Na podzim 2009 vydalo Ministerstvo vnitra metodické doporučení - Dílčí aspekty související se zasedáními zastupitelstev obcí, kde je i kapitola k přijímání usnesení. Tak tohle už naše zastupitelstvo pochopilo. Ale značný problém je, když se něco neschválí. Podle uvedeného metodického doporučení,...

Na podzim 2009 vydalo Ministerstvo vnitra metodické doporučení - Dílčí aspekty související se zasedáními zastupitelstev obcí, kde je i kapitola k přijímání usnesení. Tak tohle už naše zastupitelstvo pochopilo. Ale značný problém je, když se něco neschválí. Podle uvedeného metodického doporučení, když není návrh přijat, usnesení nevznikne. Nemá se užívat »Zastupitelstvo neschválilo«. To ale naši zastupitelé nechtějí akceptovat a vyžadují, aby bylo zapsáno usnesení v negativním smyslu. Jde hlavně o podání návrhu na usnesení, který chtějí někteří členové zastupitelstva prosadit. Nadpoloviční většina je proti tomuto návrhu, takže v souladu s metodickým doporučením do zápisu napíšeme... »Návrh byl zamítnut 0 usnesení nepřijato«. Jenže v tu chvíli nastane problém, zastupitelé tvrdě požadují, aby bylo přijato usnesení... »Zastupitelstvo neschválilo návrh...« Poradíte nám, jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Usnesení zastupitelstva obce (dále též jen zastupitelstvo) lze charakterizovat jako projev vůle tohoto orgánu obce. Usnesení je výsledkem jednání zastupitelstva a pokud má být takto uvedeno, musí se o něm v souladu se zákonem o obcích hlasovat, bez ohledu na jeho obsah.

Rozhodným pro zodpovězení položené otázky je odkaz na ust. § 87 zákona o obcích, které jednoznačně stanoví, že usnesení zastupitelstva je platně přijato tehdy, pokud s jeho přijetím souhlasila nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva. Pokud tato zákonná podmínka naplněna není, usnesení není přijato, nevzniklo. V případě, že pro předložený návrh usnesení nehlasuje nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva, nelze věc vyhodnotit tak, že automaticky bylo přijato usnesení opačného významu (negativního znění), než o kterém se hlasovalo (například zastupitelstvo hlasovalo o návrhu na schválení prodeje nemovitosti, pro přijetí usnesení nehlasovala nadpoloviční většina členů zastupitelstva, do zápisu však bylo uvedeno, že bylo přijato usnesení, kterým zastupitelstvo neschválilo prodej). Takový postup odporuje zákonu. V tomto ohledu tedy nelze než souhlasit s metodikou Ministerstva vnitra, která tuto skutečnost zdůrazňuje.

V případě, že zastupitelstvo hlasuje o návrhu usnesení, ale pro přijetí usnesení se kladně nevysloví (nehlasuje) nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva, usnesení tedy není přijato. I tuto skutečnost je však třeba podchytit v zápise ze zasedání zastupitelstva. Uvedení, že »návrh byl zamítnut - usnesení přijato«, však není podle mého názoru zcela přesné a správné. Osobně bych považovala za vhodnější v takové situaci do zápisu spíše uvést, že »zastupitelstvo hlasovalo o návrhu usnesení v tomto znění: ..., výsledek hlasování: ... pro, ... proti, ... zdržel se hlasování, usnesení nebylo přijato«.

Pokud jde o požadavek členů zastupitelstva, aby i v případě nepřijetí původního návrhu usnesení bylo vždy k projednávanému bodu usnesení přijato, lze na danou situaci reagovat tak, že původní návrh usnesení bude přeformulován do negativního znění, tzn. například Zastupitelstvo obce neschvaluje prodej... a zastupitelstvo bude o tomto návrhu hlasovat. V případě, že pro přijetí usnesení v tomto znění bude kladně hlasovat nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva, bude usnesení platně přijato. Jiný postup zřejmě doporučit nelze.

Závěrem lze uvést, že v praxi se lze setkat s případy tzv. pořádkových nebo orientačních hlasování týkajících se zejména organizačních záležitostí (například vyhlašování přestávky v jednání apod.), kdy pro přijetí návrhu postačí souhlasné hlasování například nadpoloviční většiny z nadpoloviční většiny přítomných členů. Pojem »pořádkových« nebo »orientačních« hlasování však zákon o obcích nezná; výsledek hlasování nemůže být v tomto případě považován za hlasování, jehož důsledkem je přijetí usnesení.

 

Mgr. PAVLA SAMKOVÁ
právnička

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down