Rok 2004 má Německu mj. přinést také pozitivní obrat ve vývoji finanční síly obcí a měst. Reformní program Agenda 2010, s nímž loni v březnu přišel kancléř Gerhard Schröder, vychází z předpokladu, že zaostávání SRN v globální hospodářské...
Rok 2004 má Německu mj. přinést také pozitivní obrat ve vývoji finanční síly obcí a měst. Reformní program Agenda 2010, s nímž loni v březnu přišel kancléř Gerhard Schröder, vychází z předpokladu, že zaostávání SRN v globální hospodářské soutěži nelze překonat bez zvýšení odpovědnosti regionů za investice do úspěšnější budoucnosti.
Mezi přijatá opatření v rámci Agendy 2010 patří také reforma financování obcí. Pozoruhodné je, že ač Agenda 2010 v zásadě směřuje k omezení veřejných výdajů, posiluje rozpočty municipalit. Obce v Německu byly až do roku 2001 zvyklé, že se jejich příjmy soustavně zvyšovaly - v roce 2000 celkem disponovaly téměř 52 miliardami eur.
Pak však nastal obrat a příjmy municipalit začaly klesat, až loni dosáhly pouze zhruba 46,5 miliardy eur. Obce se však nepřestávaly hlásit o větší míru odpovědnosti za sebe i své regiony a požadovaly více peněz na realizaci svých základních infrastrukturních programů.
Agenda 2010 tuto snahu akceptuje a finanční prostředky uspořené přestavbou sociálních systémů směřuje na takové investice do budoucnosti, jako je vzdělávání a výzkum. Právě v této sféře se má posílit i úloha obcí. Už letošek tak má obcím přinést zvýšení příjmů o 2,5 miliardy eur.
Více peněz obce získají zejména tím, že z vybrané živnostenské daně budou předávat státu a spolkovým zemím nižší podíly než dosud. Napřesrok tak příjmy obcí vzrostou o další tři miliardy eur. Mnozí němečtí komunální politici se domnívají, že ani toto zvýšení ještě není zcela dostatečné, ale připouštějí, že pozitivní trend byl již založen.
Zvýšené výkony především služeb přinesou další prostředky, které obcím umožní více rozvíjet místní ekonomiku a posílit investice do modernizace škol, oprav a rekonstrukcí místních pozemních komunikací apod.
Reforma financování obcí u našich západních sousedů je výsledkem hledání cesty k ekonomickému růstu celého Německa. Deklarování Agendy 2010 v uplynulém roce vedlo k vytvoření několika odborných komisí.
Komise pro financování obcí již doporučila, aby finanční zdroje municipalit a jejich investiční aktivity byly posíleny. Zároveň vyzvala obce, aby nepodceňovaly rozvoj školství. Také podpora mladých rodin s dětmi se má nově stát místní prioritou a přestává být vyhrazena pouze vládním programům.
Obdobně nebude do budoucna okrajovou ani odpovědnost obcí za sociální pomoc a podporu v nezaměstnanosti, které od 1. ledna 2005 splynou v jednotný systém s přísnějšími pravidly.