01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příležitost pro úsporu nákladů

Průměrná hustota svítidel v ČR je jedno svítidlo na 10 obyvatel. Jako světelné zdroje jsou používány sodíkové a rtuťové výbojky, klasické žárovky se již nepoužívají. Kvalita osvětlení je dána nejen správným zdrojem světla, ale také svítidlem. A právě svítidla jsou v současné době největším...

Průměrná hustota svítidel v ČR je jedno svítidlo na 10 obyvatel. Jako světelné zdroje jsou používány sodíkové a rtuťové výbojky, klasické žárovky se již nepoužívají. Kvalita osvětlení je dána nejen správným zdrojem světla, ale také svítidlem. A právě svítidla jsou v současné době největším problémem.

Svítidla jsou investičně náročná a vyžadují častou údržbu. Navíc nesvítí jen do požadovaných směrů, ale vytvářejí světelné znečištění oblohy. Správné svítidlo svítí do požadovaného směru, je dostatečně těsné a je osazeno výbojkou o optimálním výkonu. Tento současný rozpor vede k potřebě investovat do veřejného osvětlení. Města tedy hledají způsoby, jak veřejné osvětlení obnovit. Zkušenosti ukazují, že cesta, jak obnovit svítidla soustavy je dlouhodobá investice, splácená z úspor energie a provozních nákladů.

Co ovlivňuje náklady

Průměrné hodnoty soustav veřejného osvětlení v ČR v roce 2000 byly:

průměrná hodnota příkonu svítidla v soustavě

146 W/svítidlo,

průměrný náklad za el. energii

934,4 Kč/svítidlo/rok,

průměrný náklad za provoz a údržbu

967,3 Kč/svítidlo/rok.

Náklady na provoz soustavy veřejného osvětlení (VO) ovlivňují především počet provozních hodin v roce a způsob provozování soustavy. Předpokládáme-li, že všechny soustavy VO svítí průměrně 4000 hodin ročně, pak technickými prostředky regulace a stabilizací napětí soustavy můžeme snížit náklady. Při tom využíváme možnosti omezeného provozu např. mezi 22 a 4 hodinou, kdy je výrazně nižší provoz na komunikacích a v ulicích města. Regulací a stabilizací napětí můžeme dosáhnout úspor až 20 % spotřeby elektrické energie.

Další úsporu financí umožňuje i změna proudové hodnoty jističe. V polovině roku 2001 byla provedena změna tarifu elektrické energie. Původní jednosložková sazba označovaná C10 byla změněna na dvousložkovou C62. Výměnou předimenzovaných jističů za odpovídající náhradu s rovnoměrným zatížením fází tak vznikne další úspora nákladů.

Další položku charakterizuje péče o soustavu VO. Náklady na provoz a údržbu jsou mezi městy velmi rozdílné. V některých menších městech odpovídají náklady pouze nákladům na výměnu výbojek. Tato krátkozraká politika města vede k tomu, že životnost soustavy je kratší než ve městech s kvalitnější údržbou. Kvalitnější péče znamená nejen základní výměnu výbojek, ale také čištění svítidel při výměně výbojky, kontrolu mechanického připojení svítidla ke stožáru, kontrolu elektroinstalace a jištění, prověrku uzemnění, nátěr stožáru atd.

Přehled opatření

Přehled opatření, která po zavedení přinášejí úspory, jsou uvedena v tabulce. Předpokládá se, že zavedeme opatření na snížení energetické náročnosti v průměrném městě (146 W/svítidlo) a chceme dosáhnout hodnoty 103 W/svítidlo. Tabulka zahrnuje opatření včetně ohodnocení úspor a nákladů pro město s 850 světelnými body.

Výměna svítidel umožní při stejném nebo lepším osvětlení snížit náklady min. o 29 %. Kromě toho je rezerva ještě v nákladech na provoz a údržbu. Regulace napětí umožňuje v době mezi 22 a 4 hodinou pokles napětí asi o 40 V. Toto opatření však může být výhodné pouze u větších soustav, kde je příkon rozváděče větší než 10 kW (cca 100 světelných bodů.) Stabilizace napětí především omezuje napěťové špičky na normovanou hodnotu 230 V. Energetický management - správná organizace provozu soustavy VO (zapínání a vypínání), řízení oprav a kontrola funkce za dne jsou další možnosti úspor elektrické energie.

Provozní náklady tvoří přibližně polovinu nákladů na veřejné osvětlení. Při provádění provozních činností je třeba respektovat místní podmínky (poškození od dopravy a vandalismu), rozlehlosti soustavy veřejného osvětlení, zanedbanosti apod.

Poškození VO je plánovaná položka, která je dána statisticky. Její analýzou můžeme hledat příčiny a jejich odstraněním snížit i tento náklad. Výměna výbojek je činnost, která je především závislá na typu výbojky a její kvalitě. Použitím výbojek s delší dobou životnosti snižujeme průměrný náklad na světelné místo. Plošná nebo individuální výměna výbojek závisí na rozlehlosti soustavy a organizaci práce. Čištění svítidel se většinou provádí současně s výměnou výbojek. Navíc je jeho četnost závislá na stupni znečištění ovzduší a způsobu těsnění optického prostoru proti znečištění. Preventivní údržba elektroinstalačního materiálu vyžaduje pravidelné prohlídky stožárů, rozváděčů, čištění jejich prostorů, utahování a konzervaci šroubů svorkovnic, pantů a zámků dvířek. Revize - podle normy ČSN je firma povinna provádět kontroly funkce elektrických zařízení jednou za čtyři roky. Cena za revize se upravuje podle platných zvyklostí. Nátěry stožárů - jsou nedílnou položkou údržby. Závisejí na materiálu, ze kterého je stožár vyroben a požadovaného způsobu ochrany.

Koncepce provozu a údržby veřejného osvětlení vyplývá z postoje města k VO, spokojenosti obyvatel, úměrnosti nákladů na provoz a odvahy zastupitelů řešit modernizaci třeba i netradičními způsoby provozování.

Základem spokojenosti města s veřejným osvětlením může být dlouhodobá smlouva, která umožňuje dokonce obnovu soustavy VO bez investování mimořádných finančních prostředků města. Bankovní úvěry jsou hrazeny z úspor nákladů za elektrickou energii a provoz. Taková smlouva umožňuje městu platit zodpovědnou firmu stejnými náklady po mnoho let a firmě zajišťuje jistotu při investování a možnost optimalizace provozu soustavy. Důležité je ale správně definovat požadavky na správce soustavy, předem vyhlásit výběrové řízení a při vyhodnocování výběrového řízení se především zaměřit na smlouvy, které firmy nabízejí.

Výstava a konference

Těm, kteří se chtějí dozvědět další informace o možnostech zlepšení stavu veřejného osvětlení v obci nebo městě, snížení provozních nákladů a zvýšení světelné pohody, je určena konference EEBW: Energie efektivně 2002, která se ve dnech 5.-7. listopadu 2002 bude konat v pražském Kongresovém paláci. Konference s podtitulem "Příležitost pro návratné investice" přinese konkrétní pozitivní příklady rekonstrukcí veřejného osvětlení měst a obcí a poskytne prostor pro výměnu zkušeností zastupitelů měst, projektantů a nestranných odborníků. Organizátorem konference a výstavy je SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s., (www.svn.cz) a mediálním partnerem je také Moderní obec. Součástí akce budou i další prezentace na téma hospodárného zacházení s energií. V případě zájmu o účast na konferenci či prezentaci svých projektů kontaktujte organizátory konference.

Pavel Kárník,

Juraj Krivošík,

SEVEn,

Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s.

  obr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down