01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Primátorské insignie a jejich užívání

Právo primátora statutárního města používat při významných příležitostech a občanských obřadech primátorské insignie je založeno ust. § 108 odstavec 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení). Uvedené právo má zásadně primátor každého statutárního města, které uvádí § 4 odst. 1...

Právo primátora statutárního města používat při významných příležitostech a občanských obřadech primátorské insignie je založeno ust. § 108 odstavec 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení). Uvedené právo má zásadně primátor každého statutárního města, které uvádí § 4 odst. 1 obecního zřízení; pro uplatnění tohoto práva tedy není rozhodující, zda se území statutárního města člení na městské obvody nebo městské části.

UŽÍVÁNÍ INSIGNIÍ PRAŽSKÝM PRIMÁTOREM

Ačkoliv hlavní město Praha není statutárním městem ve smyslu § 4 odst. 1 obecního zřízení (obecní zřízení se na hl. město Prahu ani částečně nevztahuje), má i jeho právo užívat primátorské insignie, byť žádná právní úprava toto právo v jeho případě výslovně nestanovuje.

Ve vztahu k užívání primátorských insignií primátorem hl. města Prahy je poněkud pozoruhodné, že zákon č. 131/2000 Sb. se o této záležitosti vůbec nezmiňuje; v § 76 upravuje toliko používání závěsného odznaku primátorem hlavního města Prahy, nebo jiným členem Zastupitelstva hlavního města Prahy anebo ředitelem Magistrátu hlavního města Prahy.

Sice ani předchozí zákon o hlavním městě Praze č. 418/1990 Sb. se nezmiňoval o primátorských insigniích, ale v té době platilo ust. § 41 zákona č. 418/1990 Sb., které stanovilo obecné pravidlo o podpůrném použití tehdejšího zákona o obcích (pokud zákon o hlavním městě Praze nestanovil výslovně jinak, vztáhl se na hlavní město Prahu zákon o obcích č. 367/1990 Sb.). Zákon č. 367/1990 Sb. v § 54 upravoval právo primátora užívat primátorských insignií a toto právo tedy bylo ve spojení s § 41 zákona číslo 418/1990 Sb. přiznáno zákonem i primátorovi hlavního města Prahy.

Současná absence výslovné právní úpravy o užívání primátorských insignií primátorem hlavního města Prahy svým způsobem vynikne například ve srovnání s tím, že podle § 16 odst. 4 zákona č. 111/1967 Sb., o hlavním městě Praze, měl primátor jako představitel hlavního města výslovně zakotveno právo užívat historických primátorských insignií. Nicméně ani na základě skutečnosti, že stávající zákon o hlavním městě Praze č. 131/2000 Sb. primátorské insignie vůbec nezmiňuje, nelze popřít jejich faktickou existenci insignií a právo primátora na jejich používání při významných příležitostech a občanských obřadech.

ZVLÁŠTNÍ SYMBOL VEŘEJNÉ MOCI

Obdobně jako závěsný odznak starosty obce (§ 108 odst. 1 obecního zřízení), nejsou ani primátorské insignie státním symbolem ve smyslu čl. 14 odst. 1 Ústavy ČR a zákona č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, a nelze je zároveň ani bez dalšího vnímat pouze za symbol obce. Primátorské insignie, jakožto určitý znak (znamení) veřejného úřadu, představují zvláštní symbol veřejné moci České republiky, který kombinuje, respektive může kombinovat státní symbol se symboly statutárního města (hlavního města Prahy).

Na rozdíl od závěsného odznaku starosty, který je úzce provázán se státními symboly, neboť jeho povinnou součástí je vždy vyobrazení velkého státního znaku /§ 108 odst. 1 obecního zřízení, § 76 odst. 1 zákona č. 131/2000 Sb. a § 3 odst. 1 písm. a) zákona č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů/, primátorské insignie nevykazují tak výraznou spojitost se státními symboly. Ustanovení § 3 odst. 2 písm. a) zákona číslo 352/2001 Sb. sice umožňuje vyobrazit velký státní znak i na primátorských insigniích, avšak nejde o povinnou součást. Zda bude na všech či jen některých primátorských insigniích zobrazen velký státní znak, je plně na rozhodnutí příslušného statutárního města (hlavního města Prahy).

Obecní zřízení v § 108 odst. 3 upravuje užívání primátorských insignií, které mají obecně jiný charakter než závěsný odznak starosty. Je věcí přístupu statutárního města (hlavního města Prahy), zda závěsný odznak označuje či považuje za zvláštní typ primátorské insignie (šlo by o »primátorský řetěz« s náležitostmi závěsného odznaku), anebo rozlišuje mezi primátorskými insigniemi a závěsným odznakem.

Bez ohledu na rozličné pohledy na vztah závěsného odznaku (starosty) a primátorských insignií lze uvést, že primátorské insignie reprezentují pojem zpravidla širší, než je pojem závěsný odznak, neboť primátorskými insigniemi mohou být kupříkladu i historická pečeť města, klíče od městských bran, či jiné symbolické věci, které jsou různými způsoby spjaty s minulostí statutárního města.

PRÁVO UŽÍVAT INSIGNIE JE NEPŘENOSNÉ

Výslovná úprava práva primátora statutárního města používat při významných příležitostech a občanských obřadech primátorské insignie byla zakotvena i před rokem 1990 v období existence soustavy národních výborů. Podle § 45 odst. 3 zákona č. 69/1967 Sb., o národních výborech, měli primátoři města Brna, Ostravy a Plzně s účinností od 1. ledna 1972 přiznáno právo užívat historických primátorských insignií. Toto právo však v případě těchto měst bylo předtím upraveno v samostatných zákonech (§ 18 odst. 3 zákona č. 175/1968 Sb., o městě Brně, a § 18 odst. 3 zákona číslo 40/1969 Sb., o městě Ostravě - pouze v zákoně č. 41/1969 Sb., o městě Plzni, se právo užívat historické primátorské insignie neobjevilo).

Oproti užívání závěsného odznaku obecní zřízení nepředpokládá, aby primátorské insignie mohl vedle primátora statutárního města užívat i jiný člen zastupitelstva statutárního města, popřípadě tajemník magistrátu statutárního města. Skutečnost, že slovu »insignie« předchází přívlastek »primátorské«, svědčí o tom, že je může užívat pouze primátor statutárního města (primátor hl. města Prahy). Toto právo je tedy nepřenosné na jiné osoby.

KDO STANOVUJE PODOBU

Primátorské insignie jsou bezpochyby významným symbolem statutárního města (hlavního města Prahy). Stanovení konkrétní podoby primátorských insignií, které zobrazují například některé klíčové momenty dějin statutárního města (hl. města Prahy), je s ohledem na pravidlo uvedené v § 8 obecního zřízení (resp. § 33 odst. 1 zákona č. 131/2000 Sb.) výkonem samostatné působnosti obce (hlavního města Prahy).

Podoba primátorských insignií může být na základě § 102 odst. 3 obecního zřízení stanovena usnesením rady anebo si tuto kompetenci může vyhradit zastupitelstvo obce (§ 84 odst. 4 obecního zřízení). Rovněž není vyloučeno, aby podobu primátorských insignií stanovila obecně závazná vyhláška statutárního města (hlavního města Prahy) na základě zmocnění v článku 104 odst. 3 Ústavy ČR.

Je vhodné zdůraznit, že není povinností statutárního města (hlavního města Prahy) mít své primátorské insignie.

JAN BŘEŇ
právník

Primátor Pavel Bém užívá řetěz o hmotnosti 750 gramů, na kterém je zavěšena medaile se znakem Prahy z roku 1649. Insignie byla zhotovena koncem 19. století z českého osmnáctikarátového zlata.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down