01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přínos vizualizací projektů si začaly uvědomovat i radnice

Představit připravovaný projekt srozumitelněji a názorněji, než to může - zejména laikovi - podat technická dokumentace. Toto hlavní očekávání od vizualizací už v praxi začínají stále více uplatňovat rovněž radnice. Vizualizace pomáhá obcím a městům lépe komunikovat s občany o chystaných projektech, ale stává se i mocným marketingovým nástrojem.

V Opočně na Rychnovsku loni zahájili projekt Rekonstrukce zpevněných ploch Trčkova náměstí a Zámecká ulice, který je financován z Regionálního operačního programu (ROP) regionu soudržnosti Severovýchod. Poměrně rozsáhlé práce ve městě se nesoustředily pouze na pokládku žulového povrchu chodníků a komunikace, ale zahrnuly i odvodnění, úpravy zeleně a rekonstrukci veřejného osvětlení. Projekt vyústí ve vznik pěší zóny v části historického jádra města.

V Opatově na Svitavsku se zase pustili do přípravy stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů. Na poměry obce s necelými 1200 obyvateli jde o poměrně rozsáhlou lokalitu pro 30 až 35 individuálních stavebníků nejen z řad místních občanů.

OPOČNO A OPATOV: CO JE SPOJUJE?

Co mají obě uvedené investiční akce společného? U obou jde o výraznou proměnu stávající podoby daného sídla. Obě vzbuzují značný zájem veřejnosti. Obě radnice si uvědomují nutnost poskytnout veřejnosti co nejkomplexnější informace o těchto nikoliv nevýznamných zásazích do života daného sídla.

Nabízí se však ještě jeden společný jmenovatel: Vedení Opočna i Opatova využila pro veřejnou prezentaci výsledné podoby každého z obou projektů moderního nástroje - vizualizace.

»Vizualizace pomůže i laikovi přiblížit budoucí podobu nejen interiéru či exteriéru teprve projektovaného rodinného domu, ale třeba také chystané proměny veřejných prostranství, připravovanou novou zástavbu apod. Jejich výslednou podobu sice odborník "vyčte" z příslušné technické dokumentace, jenže ta bývá pro běžného občana prakticky nesrozumitelná,« poznamenává Ing. Jaromír Zápotocký, ředitel společnosti VIZUALIZACE, s. r. o.

ZAČÁTEK JE U 3D MODELŮ

Podle jeho slov vizualizace začíná vyhotovením počítačových 3D modelů stavby, případně jejího okolí. Následně se těmto 3D počítačovým modelům přiřadí odpovídající materiály a fyzikální optické vlastnosti, které požaduje architekt nebo projektant.

»Laicky řečeno, řekneme programu, že toto má být sklo, toto beton a toto třeba dřevo. V konečné fázi se sestaví odpovídající scenérie v okolí stavby a vizualizaci se dodá vhodná atmosféra a nálada. Výstupem pak nejčastěji bývají obrázky použitelné v tištěných či elektronických médiích. Pojmem "fotorealistická" označujeme vizualizaci s vysokou kvalitou zpracování a maximálním propojením s místem budoucí výstavby. Dbáme o správnost stínování, respektujeme světelné podmínky v daném místě, používáme přesně ty materiály, které vyžaduje architekt a opět s maximální pečlivostí pro připodobnění s realitou. Fotorealistická vizualizace je v podstatě vrcholem přenesení myšlenek a technických parametrů do podoby obrázků na billboard, do televize, časopisu nebo na internet,« vysvětluje Ing. Jaromír Zápotocký.

KAMUFLÁŽE NIČEMU NEPROSPĚJÍ

Odmítá však veškeré dodatečné »přikrášlovací kamufláže«. »Vizualizace má funkci názornou a očekává se od ní, že projekty a vize představí srozumitelněji, než to může podat technická dokumentace. Fotorealistická vizualizace bývá se skutečným okolím zpravidla spojena fotografií. Proto by jakékoliv přikrašlování bylo velice průhledné a případné manipulace by místní lidé určitě odhalili. Chce-li tak někdo přece jen činit, většinou ani raději vizualizace nedělá, nebo zveřejňuje velmi abstraktní a nic neříkající kresby těchto plánů,« dodává ředitel ústeckoorlické firmy VIZUALIZACE.

Pěkná fotorealistická vizualizace vyžaduje použití vhodných softwarových nástrojů, kvalitních textur a fotografií i volbu správného postupu. Samozřejmostí je technická dokumentace, podle níž se tvoří. Nejdůležitější je však lidský faktor. Vidění kompozice a preciznost při práci dělá z běžné mdlé vizualizace právě tu velmi kvalitní - fotorealistickou. Ve společnosti VIZUALIZACE přitom dovedou pracovat s ručními skicami architektů i s projekty "pouze" na papíře. »Ideální však samozřejmě jsou elektronickými podklady a CAD výkresy, které získáme od klienta, případně od jeho projektanta,« říká Ing. Jaromír Zápotocký.

WEB, BILLBOARD, MÍSTNÍ NOVINY...

V Opočně vizualizaci projektu Rekonstrukce Trčkova náměstí a Zámecká ulice veřejně promítali při jednáních zastupitelstva města, před zahájením projektu byla vystavena v kulturním domě, seznámili se s ní čtenáři Opočenských novin, které zdarma dostávají všechny domácnosti ve městě, byla využita pro billboard a je stále ke zhlédnutí na městském webu www.opocno.cz.

»Přesvědčili jsme se, že vizualizace je vhodná pro seznámení veřejnosti s připravovaným záměrem, zvlášť když jde o historické centrum města. Je-li dobře zhotovena, jsou v ní zachovány proporce a rozměry podle reality, nevzniká tolik nejasností. Projekty, jako je ten náš, je vhodné představit ve vizualizované podobě jak zastupitelům, tak veřejnosti. Pokud bychom totiž občanům předložili pouze projektovou dokumentaci, asi jen málokdo by si uměl plně představit rozsah změn, které projekt přináší,« tvrdí starosta Opočna Štěpán Jelínek. »Myslím si, že vizualizace naplnila očekávání a záměr, pro který byla pořízena - pomocí obrázků a animace přiblížit občanům přehled o konečném výsledku zamýšleného projektu.«

Také v Opatově vizualizaci budoucí podoby zainvestovávané lokality pro výstavbu nových rodinných domů vyvěsili na svůj web www.obecopatov.cz, použili ji v místním zpravodaji a je k vidění i na billboardu, který se nachází poblíž parcel. Starosta obce Ing. Petr Kovář potvrzuje: »Vizualizace nabízí jasnou představu o podobě budoucí výstavby, a plánovaná akce se tak daleko lépe dostává do povědomí širší veřejnosti. Určitě také díky tomuto zpracování se nám podařilo zajistit spolupráci s developerskou firmou, která by u nás měla letos zahájit výstavbu pěti rodinných domů, přestože současná doba není pro prodej stavebních parcel úplně ideální.«

RADY A DOPORUČENÍ STAROSTŮ

Jaké nároky kladla příprava vizualizace na radnici? zeptali jsme se obou starostů. »Spolupráce s autorským týmem vizualizace musí fungovat na velmi dobré úrovni,« odpovídá starosta Opočna Štěpán Jelínek. »Na druhou stranu město své názory spíše přenášelo na architekta jako autora projektu), který pak vše konzultoval s firmou, která vizualizaci pro nás zajistila.«

Starosta Opatova Ing. Petr Kovář v odpovědi připomíná, že vizualizace navazovala na připravenou urbanistickou studii. »Proto se naše spolupráce s autory vizualizace týkala hlavně její finální podoby, náhledů, formátu, barevného vyhotovení apod.«

Zajímalo nás, co by starostové na základě svých zkušeností případně poradili jinému městu či obci, kde využití vizualizace teprve zvažují. Štěpán Jelínek by takové radnici doporučil po vizualizaci určitě sáhnout. »Chce to však smluvně ošetřit její rozsah, autorská práva a možnost zasahovat do její přípravy. Tedy ponechat si možnost průběžných konzultací a vznášení připomínek ze strany města,« dodává starosta Opočna.

Ing. Petr Kovář radí, že optimální je zpracovávat vizualizaci na základě podkladů typu územního plánu, urbanistické studie, rozhodnutí o umístění stavby apod., aby výsledek co nejvíce odpovídal možné realitě. »Podmínky nebo varianty, které z těchto dokumentů vyplývají, tak mohou být do vizualizace zapracovány,« míní starosta Opatova.

V Opatově už dnes mají jasno, že další vizualizace se tam stane součástí studie na rekonstrukci místní restaurace.

Starosta Opočna zase nevylučuje, že tento moderní nástroj radnice využije pro virtuální prohlídku města na svém webu. »Uvažujeme i o vizualizaci objektu bývalého soudu, zámecké vinárny a hotelu čp. 2., což je jeden velký objekt ve vlastnictví města, který je národní kulturní památkou sousedící se zámkem v Opočně. Město dlouhodobě usiluje o jeho prodej a tento způsob prezentace by tomu mohl napomoci,« dodává Štěpán Jelínek.

 

Co je, jak vzniká a k čemu slouží »vizualizace«

Vizualizace je v podstatě nástroj, který by měl pomáhat vizuálně přiblížit budoucí podobu teprve projektovaných objektů či stavebních záměrů nebo plánů. Tato výsledná podoba je pochopitelně dána už technickou dokumentací pro stavební řízení, nicméně v podobě, která bez obsažené vizualizace je pro laika prakticky nesrozumitelná.

Fotorealistická vizualizace ve své podstatě představuje vrchol přenesení myšlenek a technických parametrů do podoby obrázků na billboard, do televize, časopisu nebo na internet. Pojmem »fotorealistická vizualizace« se přitom označuje vysoká kvalita zpracování a maximální propojení s místem budoucí výstavby. Zvlášť důkladně se dbá i o správnost stínování, respektování světelných podmínek v daném místě, používají se přesně ty materiály, které vyžaduje architekt, a opět s maximální pečlivostí pro připodobnění s realitou.

Aby vznikla pěkná fotorealistická vizualizace, vyžaduje se použití vhodných softwarových nástrojů, kvalitních textur a fotografií a zvolení správného postupu. Samozřejmostí je také technická dokumentace, podle které se tvoří. Nejdůležitější je však opět lidský faktor. Vidění kompozice a preciznost při práci dělá z běžné mdlé vizualizace právě tu velmi kvalitní - fotorealistickou. To není, bohužel, všem dáno (a netýká se to samozřejmě jen vizualizace, ale i jiných kreativních oborů).

S využitím vizualizace tak obec, která například plánuje rozsáhlou novou výstavbu na svém území nebo zásadnější úpravy stávajících veřejných prostranství apod., může své záměry lépe představovat veřejnosti. Naopak občané díky tomu mohou o chystaném projektu poučeněji komunikovat s radnicí, vznášet k vedení obce zasvěcenější připomínky, konkrétnější dotazy nebo sami dál projekt svými konkrétními návrhy rozvíjet a dotvářet.

Vizualizace je však také marketingovým nástrojem. Velmi často bývá prvním pojítkem mezi prodejcem a zákazníkem. Proto je samozřejmá snaha prodejce, aby jeho plán lahodil očím klienta. Nelze vyloučit, že v některých případech je proto vizualizace obohacena o prvky, které samotný projekt nezahrnuje, například dětská hřiště, vzrostlou zeleň apod. Pokud k takové klamavé vizualizaci dochází, může to být pro klienty signálem, že ani projekt sám o sobě nemusí být věrohodný a že podobně mohou být o něm zkresleny i další informace.

ZDROJ: WWW.VIZUALIZACE.CZ

Starosta Opočna Štěpán Jelínek: Vizualizace nám pomohla občanům lépe představit projekt rekonstrukce zpevněných ploch Trčkova náměstí a Zámecká ulice.

FOTO: ARCHIV

Starosta Opatova v Čechách Ing. Petr Kovář: Vizualizace se u nás stala neoddělitelnou součástí přípravy stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů.

FOTO: ARCHIV

Vizualizace projektu Rekonstrukce zpevněných ploch Trčkova náměstí a Zámecké ulice v Opočně, který zahrnuje i úpravy zeleně, odvodnění a rekonstrukci veřejného osvětlení.

OBRÁZEK: VIZUALIZACE, S. R. O., ÚSTÍ N. O.

Vizualizace lokality rodinných domů připravované obcí Opatov na Svitavsku. Ve spolupráci s developerskou firmou se má v této části obce už letos zahájit výstavba pěti RD.

OBRÁZEK: VIZUALIZACE, S. R. O., ÚSTÍ N. O., G SERVIS CZ, S. R. O.

Detail z vizualizace projektu v Opočně - žena na lavičce.

OBRÁZEK: VIZUALIZACE, S. R. O., ÚSTÍ N. O.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down