Ministerstvo zemědělství vypracovalo Národní lesnický program, který především respektuje potřeby rozvoje celého odvětví lesního hospodářství. Zdůrazňuje významné místo lesů v životním prostředí, jejich mimoprodukční funkce,...
Ministerstvo zemědělství vypracovalo Národní lesnický program, který především respektuje potřeby rozvoje celého odvětví lesního hospodářství. Zdůrazňuje významné místo lesů v životním prostředí, jejich mimoprodukční funkce, důležitost lesa jako obnovitelného zdroje ekonomicky a ekologicky vhodné dřevní suroviny.
Stát vlastní 63,4 % lesů, obcím a jejich lesním družstvům a společenstvím připadá 14,5 % a soukromým vlastníkům 22,1 % z celorepublikové výměry lesních porostů. Ve zvláště chráněných územích se nachází přibližně 700 tisíc hektarů. Je to čtvrtina z celkové plochy lesů v ČR, znamenající, že v poměru k rozloze státu převyšujeme evropský průměr.
Podle zmíněného národního programu hospodaření v lesích jednotlivých vlastnických kategorií vykazuje v současné době poměrně dobré ekonomické výsledky. Přesto stát podporuje hospodaření převážně v nestátních lesích. Zvláště tam, kde je nezbytné přispět na rozvoj veřejně prospěšných aktivit a zabezpečit finanční krytí závazků státu vyplývajících ze zákona o lesích.
Předpokládá se, že zajištění jednotlivých priorit a opatření Národního lesnického programu se promítne do konkrétní politiky krajů v rámci koncepcí regionálního rozvoje. Doporučuje se, aby se při přípravě regionálních ekonomických systémů přihlédlo k možnosti ekonomického zvýhodnění vlastníků lesů, kteří se při jejich správě orientují na požadavky ekologie.
Národní lesnický program vytýčil následující priority:
správa lesů podle zásad trvale udržitelného hospodaření,
rozvoj produkčních a mimoprodukčních funkcí lesa,
udržení a rozvoj biologické rozmanitosti lesních ekosystémů,
zabezpečení produkce a využití surového dříví,
péče o lesy ve zvláště chráněných územích,
ochrana lesních ekosystémů proti škodlivým faktorům.