Příplatek za zastupování V Moderní obci č. 12 jste psali o nároku zaměstnanců rozpočtových organizací na příplatek za vedení. Jak je to s příplatkem za zastupování? ODPOVĚĎ: Zaměstnanci, který zastupuje vedoucího zaměstnance na vyšším stupni řízení v plném rozsahu jeho řídící činnosti po dobu delší...
Příplatek za zastupování
V Moderní obci č. 12 jste psali o nároku zaměstnanců rozpočtových organizací na příplatek za vedení. Jak je to s příplatkem za zastupování?
ODPOVĚĎ: Zaměstnanci, který zastupuje vedoucího zaměstnance na vyšším stupni řízení v plném rozsahu jeho řídící činnosti po dobu delší než čtyři týdny a zastupování není součástí jeho povinností vyplývajících z pracovní smlouvy, přísluší od prvého dne zastupování příplatek za zastupování (§ 6 zák. č. 143/1992 Sb.) ve výši určené zaměstnavatelem v rámci rozpětí příplatku za vedení, stanoveného pro zastupovaného vedoucího zaměstnance. Úpravou příplatku za zastupování zákon reaguje na situaci, kdy vedoucí zaměstnanec dlouhodobě nevykonává svoji funkci, nebo zaměstnavatel vedoucí funkci z různých důvodů neobsadil.
Protože je nutné zabezpečit řízení i v uvedených případech, zakotvuje zákon nárok na příplatek za zastupování tomu zaměstnanci, který v plném rozsahu řídící činnost vykonává. Výše příplatku za zastupování určuje zaměstnanci zaměstnavatel v rámci rozpětí příplatku za vedení stanoveného zákonem nebo nařízením příslušné vlády pro stupeň řízení (funkci) zastupovaného vedoucího zaměstnance.
Zaměstnavateli tedy ze zákona nevyplývá povinnost určit příplatek za § 17 odst. 2 této Směrnice. Při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci je nutno postupovat v souladu s ustanovením § 84 odst. 1 věta druhá (zásada pětidenního pracovního týdne).
V souladu s citovanou směrnicí se stanoví povinnost zaměstnavatele zajistit, aby zaměstnanec pracující v noci byl vyšetřen lékařem před zařazením na noční práci a pravidelně podle potřeby i bez své žádosti.
Noční práce je práce konaná v noční době. Je to doba mezi 22. a 6. hodinou. Pracovní doba zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. Není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 6 kalendářních měsíců po sobě jdoucích.
Při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne. Zaměstnavatel je dále povinen pravidelně projednávat s příslušným odborovým orgánem otázky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a organizace práce v noci a zajišťovat přiměřené sociální služby, zejména možnost občerstvení. Pracoviště, na kterém se pracuje v noci, je zaměstnavatel povinen vybavit prostředky pro poskytnutí první pomoci včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc.
Pro poskytnutí příplatku se nevyžaduje splnění dalších podmínek a zákon také neumožňuje jejich stanovení. Sazba příplatku je stanovena z průměrného hodinového výdělku, který zaměstnavatel zjišťuje podle ustanovení § 17 zákona č. 1/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku.
Judr. Ladislav Jouza