Hradec Králové a Pardubice se řadí již dlouhodobě jak svým lidským, tak i hospodářským potenciálem k nejvýznamnějším městům České republiky. Navíc leží v těsné blízkosti a mohou mít proto též obdobné problémy ve své správě. Primátoru Hradce Králové Ing. Oldřichu Vlasákovi a primátoru Pardubic Ing....
Hradec Králové a Pardubice se řadí již dlouhodobě jak svým lidským, tak i hospodářským potenciálem k nejvýznamnějším městům České republiky. Navíc leží v těsné blízkosti a mohou mít proto též obdobné problémy ve své správě. Primátoru Hradce Králové Ing. Oldřichu Vlasákovi a primátoru Pardubic Ing. Jiřímu Stříteskému jsme tudíž mohli položit společné otázky.
[*] Zákon o obcích umožňuje statutárním městům členění na městské obvody nebo městské části. Pardubice této možnosti využily, Hradec Králové ji pominul. V čem vidíte přednosti, případně úskalí existence obvodů v městech, která mají kolem jednoho sta tisíce obyvatel?
Oldřich Vlasák: Hradec Králové nepodlehl svůdné možnosti zřízení magistrátu a rozdělení města na městské části s malými radnicemi. Zůstal konzervativní a územně celistvý. Domnívám se, že pro města obdobné velikosti je toto uspořádání optimální, umožňuje rychle a koncepčně reagovat a nerozšiřuje úřednický aparát. Nedojde-li k progresivnímu nárůstu obyvatel ve městě zhruba na počet sto padesát tisíc obyvatel, není důvod o změně stávajícího systému uvažovat.
Jiří Stříteský: Nepochybnou předností existence městských obvodů v našem městě je skutečné přiblížení veřejnosti. Občané mají možnost řešit své aktuální problémy na úřadech městských obvodů, které jsou v místě jejich bydliště. Odpadá jim tak leckdy složité a namáhavé cestování do centra města, což oceňují zejména starší lidé.
Úřady zase mají možnost lépe porozumět specifikům svého obvodu, mají vyčleněny finanční prostředky k řešení problémů, jež jejich obyvatelé považují za prioritní. Samozřejmě každé zřízení nové instituce něco stojí, i zřízení městských obvodů. Přesto však věříme, že se nám a občanům tato investice vyplatila.
[*] Představitelé obcí si mnohdy stěžují, že sdělovací prostředky zkreslují jejich činnost. Jaké jsou vaše zkušenosti s médii?
Oldřich Vlasák: V této oblasti mám opravdu velké zkušenosti a mnohdy jsem se s médii utkal. Po objektivním zhodnocení musím přiznat, že chyby byly na obou stranách. Pro nás, komunální politiky, to znamená kvalitnější, ucelenější a rychlejší informovanost a jsem přesvědčen, že u profesionálních redaktorů bude objektivita zaručena. Ti si samozřejmě fakta ověřují a pak nejsou problémy.
Jiří Stříteský: Musím říct, že tolik diskutovaný zákon o poskytování informací neznamenal žádnou výraznou změnu v chování našeho úřadu. Informace jsou poskytovány bez problémů, jak občanům města, tak i sdělovacím prostředkům, jejichž nezastupitelnou úlohu v informování veřejnosti si plně uvědomujeme. A jsem rád, že naše vztahy s většinou médii jsou velmi dobré.
Naším úkolem je vzájemná spolupráce, uvědomují-li si obě strany, že nám jde o stejný cíl, tedy kvalitní informování veřejnosti.
[*] Někteří z místních politiků i po zvolení do rozhodující funkce v obci vyvíjejí podnikatelské aktivity. Dají se obě činnosti bez problémů skloubit, nehrozí střet zájmů?
Oldřich Vlasák: Pokud se jedná o moji osobu, tak žádné podnikatelské aktivity nevyvíjím, i když jsem měl mnoho nabídek. Pro výkon takové funkce, jako je primátor, to ani není časově možné. U radních potom záleží na oboru činnosti, ve kterém podnikají.
Jiří Stříteský: Vzhledem k povaze mých podnikatelských aktivit nehrozí střet zájmů. Co se týče skloubení mé funkce s podnikatelskými aktivitami, vyžaduje to maximální pracovní nasazení a přesunutí celé řady činností na rodinné příslušníky a společníky.
[*] Pražský americký časopis Prague Bussines Journal vydal ročenku City Invest Czech 2000. Vyhodnocuje v ní přitažlivost čtrnácti krajských měst pro investory. Pardubice zaujaly v přehledu první místo s výslednou známkou 3,88 a Hradec Králové druhé s oceněním 3,80. Čemu přisuzujete tak příznivé hodnocení?
Oldřich Vlasák: Podle mého názoru má Hradec Králové velice dobrý základ v kvalitě života svých občanů - s tím je spojeno kulturní dění, vzdělanost a příležitosti pro sport a zábavu. V posledních letech jsme přidali v oblasti snižování kriminality a v oblasti regionální spolupráce. Velice důležitým aspektem, který jistě pozitivně ovlivnil toto hodnocení, je dokončení územního a strategického plánu města včetně informačního systému.
Jiří Stříteský: Toto hodnocení nás velice potěšilo a zároveň potvrdilo, že námi nastoupená cesta nebyla marná. Vše je výsledkem doslova mravenčí práce, trpělivosti, s níž se věnujeme potenciálním investorům, vysvětlování všech našich specifik, zprostředkování dalších jednání a dalších věcí, které vedou k tomu, že investoři u nás skutečně zůstávají.
[*] Téměř všeobecně je známá dlouhodobá rivalita mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Jak se vyvíjejí v současnosti vztahy obou měst?
Oldřich Vlasák: Po volbách v roce 1998 jsme, myslím, nalezli optimální model spolupráce. Je založen na otevřenosti a snaze pomoci celému východočeskému regionu. Rozhodně k tomu přispívá i mé přátelství s primátorem Jiřím Stříteským.
Výsledky spolupráce v oblasti dopravy a územního plánování, hlavně při budování dálnice D 11 jsou již patrné. Na stole mám již také projekt hradecko-pardubické cyklotrasy. V oblasti kultury pořádáme i některé společné kulturní festivaly.
Spolupracují i naše odbory jako útvar hlavního architekta, rovněž naše pobočky a zařízení, třeba divadla a městská hromadná doprava. Konkrétně bylo například dojednáno, že v současnosti jízdenky městské (pardubické) dopravy platí jak v Hradci Králové, tak v Pardubicích.
Jiří Stříteský: Naše vzájemné vztahy jsou velmi korektní. Není možné, abychom ve věcech společných zájmů netáhli za jeden provaz. A těchto věcí je celá řada, mnoho z nich už nese své ovoce, např. společná koordinační skupina bude pracovat na tvorbě územního plánu aglomerace, protože potenciál našich dvou měst se může v budoucnu stát výraznou konkurencí hlavnímu městu Praze.
Na druhou stranu je třeba říct, že přirozená soutěž mezi městy není na škodu. Všechny nás motivuje k lepším výkonům. A to si přeci přejeme všichni, aby naše města vzkvétala a jejich občané na ně byli hrdí.
MILOŠ CHARBUSKÝ,
Fakulta ekonomicko-správní
Univerzity Pardubice