Dětská centra poskytují celkovou interdisciplinární péči dětem, které jsou ohroženy ve svém vývoji. Zároveň nabízejí pomoc i celé rodině. Navštívili jsme jedno z nich, abychom společně zhodnotili úspěšnost nové přístavby budovy ke stávajícímu jihlavskému Dětskému a rehabilitačnímu centru.
Již při prvotním plánování přístavby bylo nutno brát zřetel na specifické nároky objektu, který bude primárně sloužit těm nejmenším. Zdravotní a hygienické požadavky na vnější konstrukci, vnitřní dispozici a vybavení byly natolik přísné, že do užšího kola veřejného výběrového řízení na realizační firmu se probojovaly jen prověřené stavební společnosti. Výběrové řízení vyhrála společnost PSJ, a.s., která je držitelem řady prestižních ocenění, mezi něž patří i Stavba roku.
PŘÍSTAVBA PROBĚHLA ZA PLNÉHO PROVOZU
»Realizace přístavby probíhala za plného provozu stávajícího dětského centra. Tomu jsme museli přizpůsobit i náš postup stavebních prací,« upozorňuje projektová manažerka společnosti PSJ, a.s., Ing. Jaroslava Fajmonová. »Naštěstí jsme ale měli celý průběh výstavby pečlivě naplánován, a proto napojení stávajícího objektu na novou přístavbu omezilo režim Dětského centra jen minimálně, což bylo také jednou z klíčových podmínek zadavatele,« dodává.
Přístavba centra byla financována za podpory zřizovatele příspěvkové organizace, jímž je Kraj Vysočina. Konkrétní podobu měl projekt získat za asistence osoby v otázkách dětského rozvoje nejpovolanější, ředitelky Dětského centra. »Nápad na rozšíření centra měla již moje předchůdkyně, primářka Karlová. Stávající budova byla pro provoz rehabilitačního a zároveň dětského centra nevhodná,« objasňuje ředitelka Dětského centra, MUDr. Ivana Ryglová. »Chodí k nám rehabilitovat rodiče s malými dětmi i s dětmi na vozíku. Maminky procházely prostory, které jsou obývané našimi pacienty a docházelo k mísení našeho provozu s ambulantním, navíc ani nebyla respektována klidová zóna našich pacientů. Schválení projektu vybudování přístavby proběhlo v rekordně krátkém čase, zhruba osmi měsíců, a to i přes to, že jsme žádali jako příspěvková organizace o dotaci a muselo proběhnout náročné výběrové řízení.«
PŘESNÁ PRÁCE, KVALITNÍ MATERIÁLY
Na začátku byla jasná představa ředitelky centra o tom, jak má nová budova vypadat, co v ní určitě nesmí chybět a jaké zázemí musí dětem poskytnout. Z této představy se během 10 měsíců stavebních prací zrodilo místo se třemi odděleními, s vlastní hernou, ložnicí a krytou terasou. Součástí prostoru s kapacitou pro 42 dětí je i mléčná kuchyň, kuchyň pro pacienty, prádelna, šatny, provozní místnosti, pokoje pro maminky s dětmi a dokonce i bezbariérový pokoj a vodoléčba s vířivkou.
Počet ubytovaných dětí na jednotlivých odděleních se odvíjí od aktuální situace, protože každé dítě má své specifické potřeby, různí se i jeho nároky na prostor. Obvykle ale bývá na oddělení 5-10 pacientů.
»Od počátku spolupráce s firmou PSJ, a.s. jsem měla dostatek možností vyjádřit se k návrhům. Věděla jsem, že potřebujeme nový prostor pro rehabilitační zařízení, návštěvní a školicí místnosti, pracovnu lékaře a psychologa, tělocvičnu pro naše děti. Požadavky jak na přesnou práci, tak i kvalitní materiály byly na nejvyšší úrovni,« komentuje MUDr. Ryglová.
Přísné hygienické normy si vyžádaly bedlivý výběr materiálů. Firma PSJ, a.s. změnila oproti původnímu projektu konstrukční řešení. Systém Velox byl nahrazen stavební soustavou Ytong s použitím tepelněizolačních desek Ytong Multipor pro zateplení budovy a tvárnicemi Silka pro vytvoření akustických stěn. Difúzně otevřený systém Ytong umožnil díky minimalizaci mokrého procesu výstavbu v zimních měsících.
»S tvárnicemi Ytong je jednoduchá manipulace. A protože jsme na celou realizaci měli jen 10 měsíců, úspora času při zdění byla opravdu znát,« říká Ing. Fajmonová. »Hlavně rychlé a nenáročné srovnání zdiva před nanesením tenkovrstvých sádrových omítek nám umožnilo snížit náklady na spotřebu dalšího omítkového materiálu. Pro každou stavbu je navíc prospěšnější použít jeden kompletní stavební systém, stejně jako v tomto případě.«
I PO ZATEPLENÍ BUDOVA DÝCHÁ
Místnosti plné dětí musí svým obyvatelům dopřát nejen bezpečný interiér, ale i optimální vnitřní klima s tepelnou pohodou. Tepelný komfort byl důvodem, proč se investor i realizační firma shodli na zateplení objektu. Aby bylo dosaženo homogennosti stavby, a ta i po zateplení mohla tzv. dýchat, byly použity tepelněizolační desky Ytong Multipor.
»I když jsou desky Ytong Multipor na trhu stále novinkou, padla volba právě na tento materiál kvůli jeho masivní konstrukci, která je zároveň velmi lehká, takže se s obklady dobře pracuje. Velkou roli hrála i mechanická odolnost, nehořlavost materiálu a deklarovaný tepelný odpor. Navíc se tyto desky vyznačují stoprocentně přírodním složením a jejich použití zabraňuje tvorbě plísní a škodlivin a vytváří ideální mikroklima. Místní děti tak vyrůstají v opravdu zdravém vnitřním prostředí s výhledem do zelené okolní krajiny,« uzavírá Ing. Fajmonová.
Realizace přístavby Dětského centra v Jihlavě proběhla v rekordně krátké době 10 měsíců.
Interiér je v každém ohledu přizpůsoben svým nejmladším obyvatelům.
FOTO: YTONG