Privatizace až po rekonstrukci Na regeneraci velkých panelových sídlišť se zaměřila mezinárodní konference, která se konala v říjnu 2000 v Praze-Řepích. Tato městská část ji pořádala na požádání německého ministerstva pro rozvoj ve stavebnictví a bytové výstavbě. O svých zkušenostech hovořili na...
Privatizace až po rekonstrukci
Na regeneraci velkých panelových sídlišť se zaměřila mezinárodní konference, která se konala v říjnu 2000 v Praze-Řepích. Tato městská část ji pořádala na požádání německého ministerstva pro rozvoj ve stavebnictví a bytové výstavbě.
O svých zkušenostech hovořili na konfe renci odborníci a zástupci samospráv z Řep, z bratislavského sídliště Petržalka, budapeštského Czepelu, varšavského Bemowa a z městských sídlišť v Sofii a Bukurešti.
V diskuzi byl hodnocen společný konzultační program INTERREG II C, nazvaný Další rozvoj městských sídlišť ve střední a východní Evropě, který porovnává národní projekty s modelovým projektem sídliště v Lipsku-Grünau.
Na konferenci byla přijata některá doporučení vyplývající ze společného projektu. V něm se zdůrazňuje, že dojde-li v Polsku, ČR, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku i v Rumunsku, které usilují o přijetí do Evropské unie, ke zlepšení životních podmínek včetně bydlení, tato skutečnost příznivě ovlivní jejich postup dv evropské intergraci.
Pro ilustraci: V šesti zmíněných státech včetně nových spolkových zemích Německa byla v uplynulém období šedesátých až osmdesátých let průmyslovým způsobem postavena sídliště, ve kterých v 11 miliónech bytech žije dnes celkem na 34 miliónů obyvatel.
Odpovědnost samosprávy
Podle materiálů z konference další rozvoj sídlišť poznamenávají některé obecně závažné problémy. Patří k nim postupující chátrání panelových obytných domů a zanedbávání technické infrastruktury. Dochází k sociální a ekonomické polarizaci na začínajícím trhu s byty, chybějí finanční prostředky.
K nápravě bude nezbytné vypracovat nejen v bytové politice, ale též z urbanistických a stavebně technických hledisek a sociální struktury odpovídající specifické postupy a strategii. Rovněž konkrétně určit budoucí roli velkých sídlišť v rámci rozvoje měst. Přitom státní, komunální a místní správy v zemích střední a východní Evropy by měly převzít odpovědnost, podílet se na vytvoření právního institucionálního rámce pro postup regenerace velkých sídlišť.
Základním předpokladem pro zachování sídlištních obytných komplexů je zabezpečení stavebního bytového fondu. Odkládání sanace může ve svých důsledcích způsobit ztrátu důvěry v další rozvoj sídliště a nakonec vést i k odstěhování a segregaci obyvatelstva.
Při omezených finančních prostředcích soukromých vlastníků bytů budou potřebné opravy domů možné jen s peněžní podporou z veřejných prostředků. Půjde i o pomoc z fondů Evropské unie.
Podle odborníků na rekonstrukci a modernizaci panelových domů umožní výrazně snížit spotřebu vody a tepla. Zkušenosti z nových spolkových zemí SRN ukazují, že výměnou vadných oken, tepelnou izolací domovních fasád a instalací nových systémů regulující vytápění lze snížit spotřebu energie až o 40 procent.
Podnětný je německý příklad modernizace opravovaných bytů v panelácích, kdy se ze dvou připraví prostornější a lépe vybavený jeden byt, nebo dva dosavadní byty se úpravami přemění na bydlení mezonetového typu. Jejich atraktivita vytváří poutavou nabídku pro zájemce s vyššími příjmy. Při rekonstrukci bytů se rovněž přihlíží k potřebám a finančním možnostem začínajích mladých rodin.
Projekt INTERREG II C
Při výměně zkušeností v rámci projektu INTERREG II C se potvrdilo, že v některých partnerských zemích dochází na sídlištích až k masové privatizaci bytů, které získávají jejich uživatelé. Noví vlastníci bytů jsou přetíženi problémy, týkajícími se financí, stavebně technických prací a správy, kterou na sebe vzali.
Proto se doporučuje uskutečnit privatizaci bytů až po ukončení celkové rekonstrukce panelových domů. Předpokládá se, že i poté je potřebné udržet určitý počet nájemních bytů pro sociálně slabší skupiny občanů.
U většiny sídlišť, zařazených do zmíněného projektu, zatím nedochází k tomu, že by řádně fungovala samospráva. Aktivnější roli při regeneraci celého komplexu sídliště by měla převzít družstva bytových vlastníků. Fórum Lipsko-Grünau, spočívající na demokratických principech, zapojuje do průběhu modernizace domů a přeměny celého sídliště širší okruh obyvatel.
Při omezených finančních možnostech, které v současné době mají země, zúčastněné na mezinárodním projektu, se na sídlištích zatím uplatňují méně nákladné akce, jako například úpravy veřejných prostor mezi obytnými domy.
Účastníci konference v Řepích se shodli v názoru, že kromě pokračující diskuze a vzájemného předávání zkušeností je důležité přejít k realizaci modelových projektů regenerace městských sídlišť ve všech účastnických zemích. Bude součástí nového projektu INTERREG III C.
- jb -